ARKONA - Masha

„Rod nás všetkých zjednocuje...“

ARKONA - Masha

Nepatria k velikánom svetovej hudby, ani k prvotriednym esám na letných festivaloch. Nesnažia sa byť silou mocou medzinárodní ani svetoví, jediné, o čo sa svojou hudbou usilujú, je vyjadriť staré slovanské emócie, ktoré v nich driemu a zároveň radosť zo starých tradícií pohanských kmeňov, ktoré žili v súlade s okolitou prírodou. Majú svoj súdržný okruh obdivovateľov, ktorí kapelu berú takú, aká je. Vedia, že nič nerobí účelovo a že svoju hudbu nikdy nezapredá iným ambíciám. A hoci bola Masha počas tohto rozhovoru  naozaj dosť skúpa na slovo,  moje sympatie k ARKONE tým neohrozila.

Ahoj Masha. Začnem takou všeobecnejšou otázkou – veľmi ma totiž zaujíma názov kapely a jeho súvislosť s vašou hudbou. Čo je to vlastne „Arkona“?
Arkona je meno mysu na ostrove Rujana (nem. Rügen, starobylý názov Ruyan) a okrem toho je to tiež meno starobylého mesta na tom istom ostrove. Bola to posledná pohanská bašta Slovanov, spirituálne centrum, ktoré bolo zničené pred 840 rokmi dánskym kráľom Valdemarom. Neskôr polovica územia mesta Arkona zmizla pod vodou a vzala si so sebou všetky svoje tajomstvá. Mnoho pohanov začalo potom rátať kalendárny čas práve od pádu Arkony. Arkona sa stala symbolom pohanskej opozície voči kresťanstvu.

Mnohí ľudia, obzvlášť vaši zámorskí fanúšikovia, sú takpovediac ohúrení pre nich pomerne exotickým temperamentom, ktorý vo vašej hudbe nachádzajú. Myslíš, že by ste mohli prispieť k rozšíreniu a spopularizovaniu ruskej hudby vo svete, či už pôvodnej alebo súčasnej?
Áno, predpokladám, že veľa ľudí zo zahraničia spoznáva ruskú kultúru a históriu lepšie aj vďaka našej hudbe. Najskôr si skladbu vypočujú a potom začnú byť zvedaví, o čom je text. Sme na to veľmi hrdí a dúfame, že v budúcnosti sa o ruskú históriu a folklór začne zaujímať ešte viac ľudí.

Hrávate radi v krajinách, ktoré majú v porovnaní s Ruskom celkom odlišné tradície a kultúru?
Nepovažujem tie rozdiely v kultúre a tradíciách za také výrazné. Všetko je to poprepájané, napríklad obrovská časť Američanov pochádza z Európy a my máme tiež niečo spoločné s európskou históriou. Samozrejme, že naša kultúra sa rozvíjala iným smerom, na čo mala určite významný vplyv naša poloha – veľká časť ruského územia patrí do Ázie. Ale aj napriek tomu som si istá, že napríklad v tradičnej hudbe nájdeš na viacerých miestach podobné črty. Preto naša hudba dokáže osloviť tak Európanov, ako aj Američanov.

Je ruský folklór tvojou jedinou inšpiráciou? Zdá sa mi, ako keby si na poslednom albume siahla aj po impulzoch z iných kultúr. Je tento dojem správny?
Keď skladám hudbu, nikdy nepremýšľam nad tým, čo ma ovplyvnilo. Všetko, čo vytvorím, mi vychádza priamo zo srdca. Je jasné, že najväčší vplyv má na mňa ruská folklórna hudba, ale platí to, čo som už spomínala – kultúry sa prepletajú a ovplyvňujú.

Povedz mi viac o vašej popularite v Rusku. Ľudia u vás predsa len nevnímajú tvorbu ARKONY ako čosi exotické, takže tam odpadá tento pútavý faktor...
Náš hudobný štýl nie je v Rusku veľmi populárny, takže fungujeme na úrovni undergroundu. Je to trochu smutné, ale mnohí fanúšikovia metalovej hudby preferujú kapely z iných krajín, takže sa nedá povedať, že by sme doma boli populárni viac ako v Európe a Amerike. Ale aby to nevyznelo až tak negatívne, aj v Rusku máme slušný počet fanúšikov, ktorí nás rešpektujú, počúvajú naše piesne a podporujú nás.

Čím sa podľa teba najviac odlišuje slovanský metal od svojho škandinávskeho náprotivku? Nemohlo by to byť napríklad väčšou spontánnosťou a temperamentom slovanských národov?  
Tak o slovanskej spontánnosti toho naozaj veľa neviem… (smiech). Ale hlavný rozdiel medzi Škandinávcami a Slovanmi je asi v tom, že my máme viac lyrických a menej “bojových” melódií.

Ľudia s folkovým cítením spravidla nemajú ďaleko od prírody, s ktorou mávajú veľmi pozitívny vzťah. Považujete sa za deti prírody? Aký máte k prírode a ekológii vzťah?
Každý človek je súčasťou prírody, aj ten, kto na to nemyslí a neuvedomuje si to. Ľudia, stromy, rastliny, rieky, zvieratá – všetci sme súčasťou jedného systému. U nás sa mu hovorí boh Rod. Ak človek zabudne, že je časťou tohto systém a stavia sa voči nemu do opozície, sám si presekáva väzby s prírodou. Ak si teda niečo z prírody berieme, musíme jej to vrátiť. Ak zotneme strom, musíme zasadiť ďalšie dva…

Masha, už dlhšie sa ťa chcem spýtať na kožušinu, ktorú mávaš okolo krku počas vašich vystúpení. Z akého zvieraťa pochádza? Je pravá?
Pochádza z vlka. Samozrejme, že  je pravá! Vnímam ju ako symbol spojenectva medzi človekom a zvieraťom.

Vráťme sa naspäť ku kapele. Ak mám správne informácie, zostava ARKONY je od začiatku stále bezo zmien. Tá chémia medzi vami funguje asi naozaj dobre...
Myslím, že hlavným dôvodom tohto fungovania je fakt, že každý člen kapely vie, kde je jeho miesto a čo má robiť a tiež to, že všetci máme úplne rovnaké práva. Považujem to za najefektívnejší spôsob, ako sa stať efektívnou kapelou.

Kto všetko sa podieľa na skladaní hudby?
Všetky skladby  sú mojím  dielom.

ARKONA má dnes už takmer 10 rokov. Ako sa zmenila v priebehu tohto času?  
Kapela sa mení spolu s nami. Mne sa nezdá, že je to už toľko rokov, pripadá mi to, akoby sme ARKONU založili len včera. Náš vývoj sa týka hlavne hudobného rastu jednotlivých členov, vďaka čomu piesne naberajú na sile. Avšak pokiaľ ide o idey, tie sa oproti minulosti vôbec nezmenili, sú totiž aj dnes aktuálne. 
 
Ktorý z vašich albumov sa ti páči najviac a prečo?
Môj najobľúbenejší album je náš posledný počin „Slovo”. Je tomu tak asi preto, lebo obsahuje moje súčasné idey a pocity, takže je pre mňa a moje vnútro naozaj veľmi aktuálny.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Masha

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2012-03-02 00:00:00

Prečítané: 1527x

Autor: Juraj Skačan

Juraj Skačan

Názory redakcie

Chýba názor redakcie