LIVIDITY - Dave Kibler

Túto šelmu nemôžete skrotiť

LIVIDITY - Dave Kibler

Americkí brutalisti LIVIDITY nedávno vydali výborný album "Perverseverance" a to bol skvelý dôvod položiť pár otázok Dave Kiblerovi. Kecali sme nielen o pozitívnej slovenskej stope celou kariérou LIVIDITY, ale taktiež o tom, že basák Jake bol na Slovensku okradnutý, kto z kapely sa podobá na herca Vin Diesela, alebo čo pre Dava znamenajú tri šestky v logu. Ak chcete vedieť viac, tak nech sa páči! Samozrejme nezabúdajte, že LIVIDITY prídu už v máji zničiť Európu a samozrejme neobídu ani našu krajinu, je sa teda na čo tešiť!


D​ave, musím sa priznať, že posledné dva roky som sa nemohol dočkať noviniek z dielne LIVIDITY a nového albumu. V novembri, nielen moje, čakanie bolo konečne preč a mohli sme si všetci najnovšiu vec z dielne LIVIDITY vypočuť. Prečo taká dlhá pauza po „To Desecrate and Defile“?

V roku 2010 sme si zobrali krátku pauzu, ktorá sa nakoniec zmenila na dlhú. Nejako nás zamestnával osobný život, ale stále sme hrali s lokálnymi kapelami. Po piatich rokoch sme mali všetci potrebu dostať zo seba toho chorého chlapíka v nás, s novým a zdravým prístupom. Pauza nás dostala na nový level a na ňom pracujeme skvele posledné 4 roky. Hráme na našich zbraniach lepšie než kedykoľvek predtým a kreatívne vibrácie máme vlastne nonstop... Potom tu máš živé vystúpenia plné agresie a deštrukcie. V roku 2017 sme si dali pohov od akýchkoľvek iných aktivít a zamerali sme sa len na nový album „Perverseverance”. Išli sme od októbra 2017 do februára 2018 do štúdia Iron Hand Audio v Chicagu s Danom Kleinom. Podpísali sme zmluvu s Metal Age, od vás zo Slovenska, v roku 2016. Mali nám vydať nový album a celú diskografiu LIVIDITY na CD, LP a digitálne. Novinka bola vonku presne 30.11.2018. Veríme, že naša hudba je viac zrelá, čistá a profesionálna, za stálej prítomnosti humoru, znepokojivých príbehov a všetkých UG zvráteností. To je to Danove kúzlo a jeho štúdia. Všetko, čo sme my robili, bolo len hranie a Dan to chorobne zhmotnil!! On je Dr.Frankenstein a my sme príšera haha!

Áno presne! Najväčšie prekvapenie bol, že kto vydáva “Perverseverance”. Fakt som bol príjemne šokovaný, pretože Metal Age sú od nás a LIVIDITY sú v podstate legenda, ako sa toto vlastne stalo?

Počkaj, nad tým sa musím zamyslieť. Nevydali sme to pod Metal Age, ale pod legendárnou značkou LIVIDITY, haha.. Fakt oceňujem, že toto vravíš. Nejako sme sa nezameriavali na nejaké tituly alebo čo, proste len dúfame, že sme od nejakého času akýmisi „meničmi hry“ na brutálnej metalovej scéne. Všetci dlho poznáme Petra a rodinu Metal Age, obchody, festivalové stretká atď.. praví podporovatelia LIVIDITY a vždy chceli robiť pre nás tie práve veci a sú úprimní. Len tieto kritéria by stačili na podpis zmluvy. Sme však aj dobrí priatelia a neľutujeme ani trošku podpis s Metal Age. Sakra, som pripravený napísať ďalší album a dať im to znovu na starosť!

Vaša hudba je plná chorobnosti, zloby a perverznosti. Ako takáto hudba na teba vplýva? Pretože pre mňa je to odpočinok a doslova vycucne zo mňa všetku zlobu a nenávisť z môjho tela a mysle.

Musíš mať potom ADHD (porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou, pozn. Michal) a táto hudba je protijed!! Drží ťa teda v stave mentálneho zdravia, haha. Je to pre mňa skvelá terapia. Keď dohráme divokú show alebo skúšku, tak sa cítim očistený, vo výšinách a zrelaxovaný... túto šelmu nemôžete skrotiť! Je to v mojej krvi, pomáha mi to v tomto chorom prístupe, tak isto ako chalanom v kapele.

Haha, díky za diagnózu, teda aj normálne počúvaš takéto zvrátenosti? A čo zvyšok chalanov?

Neviem presne, čo počúvajú chalani vo svojom voľnom čase. Pre mňa, vyrastajúceho v 70tych rokoch, je to veľa raného metalu. DEEP PURPLE, BLACK SABBATH, BLUE OYSTER CULT, RAINBOW, MONTROSE, MOTORHEAD, ALICE COOPER atď. ... Tak isto ako starú školu death metalu, SUFFOCATION, HYPOCRISY, AUTOPSY, IMPETIGO, NOCTURNUS, DEICIDE, CANNIBAL CORPSE, MORBID ANGEL, OBITUARY, MORTAL DECAY, DEADEN, CORPSEVOMIT, SLOUGH, WACO JESUS atď.. kapely dnešného death metalu sú veľmi šikovné a talentované. Napr. DEFEATED SANITY, DESECRATE THE FAITH, SONS OF FAMINE, IMPERIAL SAVAGERY, DEAD SHORE, HUMAN COMPOST, DISGUST (Can), AMPUTATED GENITALS, SACRIFICIAL SLAUGHTER a veľa veľa ďalších.

Používate taktiež veľa intier, filmových ukážok atď. Nezamýšľali ste sa spraviť ohľadom toho nejakú súťaž? Niečo v zmysle, že po vydaní novinky, prvých 5 fans, čo presne uhádnu všetky intrá, dostanú nové CD alebo niečo také.

Haha, jasné. Napadlo nás to, ale nezrealizovali sme to. Ja vlastne dokonca neviem, či by sme každé intro mali správne.

Hehe, tak vy by ste to teda vedieť mali. Viem, že Metal Age nebola jediná slovenská pomoc na novinke. Ako ste sa dostali k Dodovi?

Dodo je náš grafický dizajnér, perfekcionista, extrémne šikovný, zodpovedný a úprimný chalanisko. A samozrejme ako grafický dizajnér jeden z najlepších, akých poznáme! Taktiež je gitarista GALADRIEL, pravá duša tejto kapely. Chceme pracovať len s ním, vidím ho ako nášho metalového brata a radi by sme s ním pracovali navždy. Často sme taktiež spolupracovali so Slovenskom počas rokov. Prvé Európske turné v júni 1999 so SANATORIUM... licencované vydanie „The Age of Clitoral Decay“ cez Erebos prod.. kamarát Lukáš a jeho spoločnosť nám spravili parádnu web stránku ... vždy sme taktiež hrali na Slovensku keď sme mali v Európe tour.. som si istý, že je tu toho viac, na čo si nespomínam. Ach a Jake, náš basák, bol okradnutý nejakou babou a jej šikovnou mamou na Slovensku.

Waw! No poďme radšej ďalej. Čítaš recenzie? Alebo sa vôbec nezaujímaš o hovadiny, čo píšu neznámi ľudia, haha?

Milujem recenzie a najradšej mám, keď ktosi zhejtuje album a vlastne to celé celkom nepochopil. To je ešte zábavnejšie. Zvlášť keď sa ktosi nevie preniesť cez choré umenie, názvy alebo texty... Niekedy recky vlastne nie sú vôbec o našej hudbe... haha. To je tá sila, nepočúvať len jednoducho hudbu. Väčšinou sú však pozitívne a vieme hneď, keď to niekomu všetko dôjde.

V májiidete zničiť Európu. Čo môžu ľudia čakať? Len pravé LIVIDITY alebo spravíte aj niečo špeciálne?

Neočakávajte nič iné ako čistú agresiu a energiu!! Robíme to už dlho a naša identita je neporušená. Ak si, ako fanúšik, kúpiš lístok na náš koncert, tak ti dáme 666% a poriadnu show. Vždy keď vystupujeme, je to špeciálne, ale odkedy hráme nový album od začiatku do konca .. máme šľapky na pódiu, čo nás fajčia .. plameňomety a raketomety .. teda nie. Niečo málo z nás, haha, ale myslím, že budete spokojní s intenzitou.

Máš aj normálny job, že? Je zložité mať prácu a kapelu?

Musíš si nájsť tú správnu prácu. Doteraz sme mali na to šťastie, držíme si ju a môžeme cestovať po svete. Nerobíme všetko, čo je od nás žiadané, ale keď niečo sľúbime, považuj to za vybavené. Cez to všetko nebývame v tom istom meste, ale približne dve hodiny od každého z nás. Ale stále sme odhodlaní a nadšení, že kapela stále funguje, nahráva, koncertuje atď..

V logu máte tri šestky, čiže asi nie ste moc nábožensky založení, hehe. Čo si o takýchto veciach myslíš? Pretože USA je celkom nábožensky založená krajina, tak isto ako Slovensko. Nemali ste nejaký problémy kvôli tričkám, názorom, atď.?

Ani nie. V štátoch nie sme príliš známi. Lietame s tým, skenovali nás, ale keď nejaké decko s tričkom LIVIDITY niekoho zabije a znásilní, sakra, mali by sme si dávať pozor. Skôr sme popoťahovaní mimo USA. Tie 6tky nikdy nie sú problém, to texty.. Dvakrát niekto protestoval. Raz v Quebecu v Kanade a potom aj v Innsbrucku v Rakúsku. Šialené veci, ale nič sa nám nestalo. Sme tu skoro 25 rokov, medzičasom každý na tie 6tky zabudol. Tie sú pre mňa znakom sily a nezávislosti. Nejako ako keby si tomu logu vdýchol život. Von, náš spevák, nakreslil to logo v roku 1995, keď bol v DEADEN. Nikdy sme ho nezmenili a nezmeníme.

Keď sme pri Vonovi... videl som, že ľudia porovnávajú Vin Diesela s Von Youngom (spevák, pozn. Michal). Robíte si kvôli tomu z neho srandu, hehe?

Sakra, chlape.. Pán Von Diesel, haha, tak ten bol dobrý. Jeho ďalší film sa bude volať „Panty Raid at the Sorority House“ (v preklade niečo ako „Kradnutie nohavičiek na intráku“, pozn. Michal). Mal by byť vonku čoskoro, haha.. A pracuje na ďalšom filme s názvom „Silence of the Clams“ („Mlčanie mušličiek“ pozn. Michal)

A čo nejaký videoklip? Alebo toto už by bolo na nás príliš?

Neviem. Profi video s rekvizitami a predstieraným hraním... Myslím, že by to bolo cool. Ak pôjdeš na ytb a vyhľadáš si LIVIDITY, dostaneš hodiny a hodiny našich videí... pravých, surových a chorých.  To pravé LIVIDITY.

Bývaš neďaleko Springfieldu, máš rád Simpsonovcov? Viem, že to nie je „ten pravý Springfield“ (smiech).

Počkaj, ako to myslíš, že to nie je ten pravý Springfield?! Vždy som myslel, že tá rodina sú moji susedia. Teraz si ma pekne „dojebal“.

Čo by si odporučil si pozrieť u Vás v Illinois?

Missouri, hehe. Neviem. USA sa modernizujú. To nie je ako Európa. Tu už nie je príliš veľa historických pozostatkov. Všetky sú v múzeu. Na nich už vyrástli apartmány, mrakodrapy, vodné parky, bowlingy, nákupné centrá... USA ťa zruinujú, pretože tu je všetko o „míňaní peňazí“. Ostaň radšej tam, kde si, haha.

Missouri? No ale všade máte napísané Illinois, hehe. Ok, to je však všetko! Nebudem ťa viac trápiť. Chcel by si niečo dodať? Ak hej, máš slovo. 

Znovu vďaka, Michal, za tento zabíjacký rozhovor. Všetci mrknite na Metal Age zo Slovenka a zožeňte si naše staršie reedície a najmä nový album "Perverseverance". Nebudete sklamaní. Ostaňte „sick“ a uvidíme sa v Európe v 10. až 26. mája. Už máme aj potvrdenú show v klube Collosseum v Košiciach v stredu 15.mája!

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Dave Kibler

Webová stránka: http://www.facebook.com/lividityofficial

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2019-03-06 23:15:21

Prečítané: 1520x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie