ELUVEITIE - Anna Murphy

ELUVEITIE - Anna Murphy

Okolo populárnej švajčiarskej folkmetalovej skupiny ELUVEITIE, ktorá už niekoľkokrát vystúpila aj na Slovensku, je momentálne trochu ticho. To nám však nebránilo urobiť taký minirozhovorík s momentálne jediným stálym členom kapely ženského pohlavia - Annou Murphy.

Anna, stala si sa členkou ELUVEITIE v roku 2006. Ako si sa dostala k tejto kapele? Aké to bolo?
Povedal mi o nich môj kamarát a tiež mi povedal, že zháňajú nového člena. Budem mu navždy vďačná. No a bola som vtedy teenagerka plná energie, tak čo mohlo byť ťažké?

Aké boli reakcie od rodiny a priateľov, keď si sa stala členkou Eluveitie?
Moja rodina podporovala moje rozhodnutie opustiť školu a stať sa členkou kapely, ktorá je veľmi výnimočná a cool. Dôvodom asi bude, že tiež sú hudobníci. A moji priatelia? Hm... neviem. Nemyslím, že som mala veľa priateľov. Ale tí niekoľko moje rozhodnutie tiež podporovali.

Keby si mala porovnať vtedajších a terajších ELUVEITIE, v čom budú najväčšie rozdiely?
Nemyslím, že tam budú nejaké veľké rozdiely. Určite sme sa hudobne vyvinuli a sme naživo omnoho lepší. A nezabávame sa až toľko, ako kedysi... asi starneme (smiech). 

Ako tráviš svoj voľný čas na turné?
Dá sa tam robiť veľa vecí. Môžeš skladať piesne, čítať, chodiť obzerať rôzne miesta, jesť a piť, cvičiť na svoj nástroj... kadečo. Neznášam hudobníkov, ktorí vravia, že turné je vyčerpávajúce a nudné, majú tú najlepšiu prácu na svete, sú to šťastní bastardi a preto by sa nemali sťažovať.

Spomenieš si na nejaký vtipný zážitok z turné?
Tam sa stalo tak veľa vecí, že je ťažké vybrať len jednu. Niekde v Amerike som sa nejako dostala von z tourbusu len v mojom Star Trekovskom pyžame a všade dookola boli fanúšikovia. Raz som bola veľmi opitá a snažila som sa nožom vybrať uhorku a skoro som si odrezala ruku. A je toho viac, oveľa viac...

Čo je najlepšie a najhoršie na tom, byť v kapele, ako je ELUVEITIE?
Najlepšie je, že hráš veľa koncertov a vidíš svet. Najhoršie je to, že niekedy hráme na stredovekých festivaloch. Predstav si, musieť celý deň počúvať gajdy... 

Čo vlastne znamená váš názov?
Znamená to „Ja, Helvéťan“. 

Kto ťa inšpiroval k tvojim hudobným začiatkom? 
Moje hudobné korene sú veľmi rozmanité. Počúvala som všetko, čo má podľa mňa zmysel, od black metalu po pop music. A ku hre na verklík ma inšpirovala nemecká folklórna kapela s názvom FAUN. 

Čo počúvaš vo svojom voľnom čase teraz?
Ako aj predtým, počúvam veľa rôznych vecí. Momentálne ma dosť bavia MUSE. No a moja obľúbená metalová kapela je asi CORONER. 

Baví ťa aj tradičná folklórna hudba?
Nie, ani nie. Nie že by som ju vyslovene nemala rada, ale nemám žiadne CD podobných kapiel a podobne. No niekedy ma to baví naživo.

Myslíš, že sú ľudia, ktorí predtým nepočuli metal a po zhliadnutí vášho vystúpenia alebo vypočutí vášho CDčka, si tento štýl hudby obľúbili? Zažila si už niekedy niečo také?
Áno, u mojej rodiny (smiech)! Oni nie sú nejakí veľkí metaloví fanúšikovia, ale páčime sa im. A tu vo Švajčiarsku hrávame na viac a viac festivaloch, kde sme jedinou metalovou skupinou. Ale ľudia sa do toho dostávajú, čo je super. 

Tvoj kolega Chrigel nám povedal v jednom rozhovore, že nie je veľký fanúšik folkmetalových skupín. A čo ty? Máš rada kapely, ako je FINNTROLL, ENSIFERUM, TURISAS, KORPIKLAANI a podobne?
Nie, hudobne nie. Ale sú to veľmi milí ľudia, s týmito kapelami sme zažili veľa skvelých chvíľ. 

Vaše texty sa často zaoberajú históriou... zaujíma ťa história, historické knihy, filmy a podobne?
Áno, bol to v školských časoch jeden z mojich najobľúbenejších predmetov. Teraz sa tomu z času na čas povenujem, stále ma to zaujíma. 

Máš aj nejaké bočné projekty. Mohla by si čitateľom povedať o nich viac? 
Ale jasné! FRÄKMÜNDT je moja tradičná švajčiarska folklórna kapela. Pridala som sa k nej pred niekoľkými rokmi, zvyšní členovia skupiny sú jedny z mojich najlepších priateľov a vždy chodíme na túry po švajčiarskych horách. Potom sa opijeme a nahrávame skladby (smiech). A tak znie FRÄKMÜNDT... autenticky!
GODNR.UNIVERSE! je projekt, ktorý mám s Meri, hrávali sme aj živé vystúpenia. Štýl tohto projektu je trochu zvláštny, mix elektroniky a folklórnych prvkov. Pridala som sa aj k projektu NUCLEUS TORN, čo je dosť progresívna kapela a ďalší elektronický projekt, v ktorom pôsobím, je ThruByRed, Ten mám spolu s Christopherom Zieglerom (VINTERRIKET, ATOMTRAKT, FRÄKMÜNDT, atď.) 

Takže to máš pestré. Ďakujem za rozhovor, niečo, čo by si chcela odkázať čitateľom? 
Tiež ďakujem za rozhovor. 
Vrátime sa! 

    

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Anna Murphy

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2015-12-10 00:00:00

Prečítané: 2288x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie