EPICA

Jako horská dráha

EPICA

Internet je skvělá věc. Kromě toho, že z něj můžete čerpat spousty informací, umožňuje i setkání s lidmi, s kterými byste se normálně asi jen těžko potkávali. To do písmene platí o holandské symphonic metalové skupině EPICA. Ta se totiž doposud v našich končinách představila pouze pomocí svých CD a kdo je chtěl vidět naživo, musel se vydat minimálně do Rakouska. Blíže našim hranicím totiž kapela ještě, pokud vím, nevystupovala. Internet naštěstí všechny hranice boří, a tak jsem si díky e-mailu mohl popovídat s kytaristou Adem Sluijterem, se zakladatelem formace Markem Jansenem (kytara, zpěv) a s krásnou zpěvačkou Simone Simons. A i když se celý rozhovor udál jen prostřednictvím elektronické pošty, tak se jednalo o velice příjemné povídání.

EPICA byla založena teprve před třemi lety a přesto už máte na svém kontě 2 řadová alba, 4 singly, 1 DVD a 1 soundtrack. Zajímalo by mne, kde berete inspiraci?
Ad: Na to nikdy nemyslíme. Je to jako horská dráha, jakmile se jednou rozjedeš, tak dál už to jede samo (smích).

Můžeš mi říct něco o "The Score – An Epic Journey"? Jaký je rozdíl v práci na normálním albu a na soundtracku?
Ad: Samotné psaní je úplně odlišné. Normálně máš nějaký nápad a z toho pak uděláš píseň. Tady ale musíš napsat něco, co obsahuje určité emoce, které musí odpovídat tomu, co se zrovna děje ve filmu. Takže to všechno přináší určitá omezení. I samotné nahrávání je jiné. Většinu materiálu jsme mohli nahrát v našem domácím studiu, což je pak samozřejmě mnohem uvolněnější.

"The Score..." mělo původně vyjít už začátkem září, ale nakonec bylo datum vydání o několik dní posunuto. Mohl bys objasnit proč?
Mark: Když label určuje datum vydání, není to tak, že by už CD nebo singl bylo připraveno k samotné distribuci. Vždycky ještě zbývá dodělat spousta práce jako třeba obal, mastering, mix apod. Takže když se něco z toho opozdí, nemůže se dodržet datum vydání. Tentokrát byly problémy s distributorskou sítí.

Pokud vím, tak se zrovna nacházíte na velkém evropském turné. Navíc hrajete "živě" velice často, takže to asi musíte opravdu milovat? Ale myslím, že to musí být asi také velice únavné?
Simone: Právě jsme se vrátili z Německa, kde jsme hráli tenhle víkend, a i když je to občas pěkně náročné, tak to máme všichni opravdu hodně rádi. Koncertování je pro nás na prvním místě.

Projeli jste celou západní Evropu, ale pokud vím, tak máte spoustu fanoušků i na Slovensku a v Česku a určitě i v dalších státech střední a východní Evropy. Nechystáte se tedy i do těchto končin?
Mark: My jsme závislí na nabídkách od promotérů a zatím jsme odtud žádnou nabídku bohužel nedostali. Takže nám nezbývá než čekat.

Vloni jste odehráli několik vystoupení i v Mexiku, což je pro Evropany docela exotická země. Můžeš mi říct, jak turné probíhalo? Jaká byla reakce mexických fanoušků?
Ad: Ti jsou opravdu divocí, nikdy předtím jsem něco takového neviděl. My vždycky před koncertem nebo po něm chodíme do davu, ale tentokrát to opravdu nešlo bez ochranky, byla to naprostá divočina.

Simone, ty jsi právě při tomhle turné měla určité zdravotní problémy. Pokud vím, tak jsi musela do nemocnice se zánětem slepého střeva. Ale hodně rychle ses z toho zotavila a pokračovala jsi v tour. To asi muselo být dost náročné?
Simone: Ano, to opravdu bylo, ale nejtěžší bylo to, že jsem musela být v nemocnici a celý týden jsem nemohla koncertovat. Naštěstí jsem se dala rychle dohromady a mohla pokračovat v turné tak, jak to bylo naplánované.

Teď pojďme ze střední Ameriky pro změnu do Ameriky jižní. V Brazílii existuje jedna skupina, která funguje jako Epica cover band. To musí být asi skvělý pocit, že je někde kapela, která chce hrát pouze vaše skladby? Ale, zajímalo by mne co si myslíte o cover bandech?
Ad: Jasně, díky MSN jsem v kontaktu s jejich zpěvačku a ta mi dokonce poslal nějaké jejich video nahrávky. Je docela zajímavé sledovat, jak jiná kapela hraje hraje tvoje písně. Podle mne je to Ok, když jsem začínal s muzikou, dělal jsem to samé. Napodoboval své oblíbence a musím říct, že docela hodně. Ale vidět někoho jiného, jak hraje náš materiál (smích), to je opravdu zvláštní, ale samozřejmě taky dost zábavné.

Simone, ty jsi hrála ve videoklipu "The Haunting" skupiny Kamelot. Jak vypadalo natáčení? A jak se ti spolupracovalo s klukama z Kamelot?
Simone: Byli opravdu milí a užili jsme si spolu během natáčení spoustu zábavy. Navíc jsme s nimi odehráli fantastické turné. Už se těším, až se zase koncem roku uvidíme.

Ty jsi velice krásná a atraktivní dívka, a tak mi to nedá nezeptat se na jednu věc. Docela by mne zajímalo, jestli ti fanoušci posílají milostné dopisy, básničky, nebo třeba nabídky k sňatku? 
Simone: Každý den (smích).

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Ad Sluijter, Mark Jansen, Simone Simons

Webová stránka: http://www.epica.nl

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2005-10-05 02:42:57

Prečítané: 1397x

Autor: Honza Němec

Honza Němec

Názory redakcie

Chýba názor redakcie