GORGOROTH - King Ov Hell

Neprosili sme sa o pozornosť

GORGOROTH - King Ov Hell

Tí z vás, ktorí sledovali „kauzu“ Gorgoroth, iste vedia, o čo ide. Pre neznalcov - Gorgoroth sa rozdelil na dve časti, jedna z nich je reprezentovaná spevákom Gaahlom a basgitaristom Kingom, druhá zase zakladateľom kapely, gitaristom Infernusom. Obe strany súperia o meno a logo Gorgoroth, v čase realizácie rozhovoru však právo bolo na strane Kinga a Gaahla. Pôvodne sme mali dohodnuté aj interview s druhou stranou, práve kvôli týmto právnym sporom však Infernus musel pozastaviť všetky rozhovory. Tak teda aspoň Tom Cato Visnes alias King Ov Hell... 

Môžeš mi povedať niečo o nedávnom konflikte v Gorgoroth? S Infernusom boli nejaké konkrétne problémy?
Bolo to rozhodnutie mňa a Gaahla. Spolupracovali sme s Infernusom dlhé roky, ale v jednom bode sme sa rozhodli, že budeme pokračovať v Gorgoroth bez neho. Je veľa dôvodov, prečo sme k tomuto záveru dospeli, ale hlavné boli okolnosti týkajúce sa tvorby. Jednoducho sme cítili, že nie je schopný pokračovať na našej úrovni a prezentovať hudbu Gorgoroth v roku 2008. Nepodieľal sa ani na komponovaní, všetko flákal, proste ho to akoby nezaujímalo, mal ku kapele taký ľahostajný prístup. Rozhodli sme sa tak už po nahraní albumu „Ad Majorem Sathanas Gloriam“. 

Infernusa ste teda z Gorgoroth vyhodili, ale stále sa oháňa argumentom, že je zakladateľom kapely a právoplatným vlastníkom názvu. 
To tvrdí on. Ale nemá povolené ten názov používať. Vlastníkom značky a loga Gorgoroth sme my s Gaahlom. A to legálne. Bolo to rozhodnutie súdu a sme jediní, kto je oprávnený používať tento názov. Ale on si stále myslí, že ho získa späť. Ja s ním nemám žiadny osobný problém. Dúfam, že bude schopný tvoriť dobrú hudbu, ale nie pod menom Gorgoroth. To má zakázané. 

Nezhodli ste sa ani vo filozofii kapely. Infernus vás často tituluje ako pozérov a podobne. Vraj si z Gorgoroth odišiel, lebo si mal problémy v práci a Gaahl tiež chcel z kapely odísť. 
Čo? 

Tak to vraví v rozhovoroch. A o ideologických rozdieloch sa pri príležitosti tvojho vtedajšieho odchodu niečo objavilo aj na vašej stránke. 
To je starý príbeh. Teraz chceme byť blackmetalovou kapelou, sústrediť sa čisto na metal. Infernus je porazený a chce nás poškodiť naše meno. 

Takže tvoj odchod nemal nič spoločné s ideologickými rozdielmi v kapele? Nezmenil si svoje presvedčenie?
Nie. To bola osobná vec. Nemalo to nič spoločné so vzťahmi alebo nejakými spormi v kapele. Potreboval som si urovnať niektoré veci. Keď si v kapele ako Gorgoroth, musíš čeliť mnohým tlakom. Ja nič nepredstieram, stojím si za hudbou, ktorú hrám, aj za jej slovami. Mnohé kapely to tak nerobia a potom majú problém so svojím imidžom a identitou. 

Ako by si opísal životný štýl a filozofiu „vášho“ Gorgoroth?
Sme satanistická kapela, ktorá sa momentálne skladá len z dvoch členov, mňa a Gaahla. Ale aj my dvaja máme dosť rozdielne pohľady. Ja mám silné presvedčenie o tradičnej forme satanizmu a on zas má svoje vlastné presvedčenie. Neznáša vnucovanie niekoho osobnej viery druhému človeku. Viac sa zaoberá praktickými vecami okolo satanizmu, okultizmom, šamanizmom. 

Ako vnímaš Satana? Ako démona alebo ako symbol?
Ja ho vidím skôr ako symbol. Neverím v žiadneho kresťanského diabla. Vnímam ho ako silu v samom sebe a v prírode. A znamená boj proti starým nepriateľom. Toto je veľmi široká téma, ale nebudem tu vymýšľať žiadne frázy. Takto ja vidím Satana. 

Mnoho ľudí vás kritizuje za to, že sa prezentujete ako satanistická kapela, ale vystupujete na festivale Wacken, idete na turné s komerčne úspešnou kapelou ako je Cradle Of Filth... Čo myslíš, mal by sa black metal šíriť a byť populárnejší, alebo by mal ostať undergroundom len pre oddaných „zasvätencov“, ako to kedysi tvrdil Dead z Mayhem?
Black metal je forma umenia a pomocou neho môžeme propagovať určité myšlienky. Je pre nás dôležité, keď môžeme hlásať posolstvo satanizmu a pravdu, ktorej veríme, medzi čo najviac ľuďmi. Nezneužívame to, aby sme šokovali a napríklad predali čo najviac nahrávok. Ale chceme mať čo najväčší vplyv, samozrejme. Na šírenie Satanovho slova využívame všetky možné kanály. Či sa naše videoklipy objavia na MTV alebo nie, o to sa nestaráme. Je nám to jedno. Ide nám o naše presvedčenie. 

Na MTV sa asi tak skoro neobjavíte, keďže aj vaše vystúpenia sú pre verejnosť dosť šokujúce. Mávate pódium so sviečkami, tak tomu bolo aj pri vystúpení na Slovensku v Nitre, alebo potom známe, ešte provokatívnejšie vystúpenie v Krakove. Ovčie hlavy, zakrvavené nahé modelky a podobne. No minulý rok na Brutal Assaulte ste nič také nemali. Báli ste sa, že vás znova zakážu? 
Nie, nie. Niekedy, keď vystupujeme na festivaloch, musíme dodržiavať požiadavky organizátora. 

Vrátite sa teda k takémuto provokatívnemu vizuálu vašich koncertov? Napríklad už na Wackene?
Áno, chceme to tak robiť častejšie ako v minulosti. Na Wackene by tento rok nemali chýbať ani ovčie hlavy, modelky, krv... Všetko by sme tam mali mať. 

Je táto kontroverzia, šokovanie verejnosti, vaším úmyslom? 
Nie, nikdy sme schválne nevyvolávali žiadnu kontroverziu, aby sme niekoho upútali. To je skôr doména punkových kapiel. Neprosili sme sa o pozornosť. Stojíme si len za svojou satanistickou agendou. 

A čo vaša zostava? Pre koncertné vystúpenia ste najprv využili služby Nicka Barkera, neskôr by sa k vám mal pridať Hellhammer, je to tak?
Áno, Nick Barker s nami hral ako výpomoc na turné a teraz „použijeme“ Hellhammera. Ten s nami odohrá letné vystúpenia a mal by s nami nahrať aj nový album. Zatiaľ ale nehovoríme o stálom bubeníkovi. Gorgoroth tvoríme len ja a Gaahl, no aj v tejto situácii chceme prezentovať naše umenie. 

Hľadáte aj stáleho gitaristu?
Momentálne s nami vystupuje Teloch (gitarista z Nidingr a Umoral, kde hrá spolu s Hellhammerom, pozn. red.) a potom by sme mali spolupracovať s Ice Daleom z Enslaved a I. Sú to ale všetko session hráči, ktorí by sa nemali zapájať do procesu tvorby našej hudby. Nemali by byť kreatívnou silou Gorgoroth. 

Spomínal si novú nahrávku. Ako s ňou stojíte?
Nový album máme prakticky hotový. Je kompletne zložený, dúfam, že ho vydáme ešte niekedy v tomto roku. 

Budete zrejme musieť zakotviť u nejakého vydavateľstva. Ako sa vyrovnávate s faktom, že Regain Records sa postavili na stranu Infernusa a prečo si myslíte, že podporujú práve jeho?
Prečo podporujú práve jeho, to fakt neviem. Ale čo sa mňa týka, s Regain Records sme skončili a už s nimi nechceme spolupracovať. Tí ľudia majú málo rešpektu a naozaj neviem, čo si myslia a prečo to robia. Sú to Švédi. Mongoloidi. Každému odporúčam, aby si už nikdy nekúpil od nich žiadne CD, hlavne nie CD Gorgoroth. Sú to tí najhorší ľudia. 

Tvoja druhá kapela Sahg však vydáva album pod týmto labelom, s tým problém nemáš?
... (Na túto otázku sme sa žiaľ odpovede nedočkali). 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: King Ov Hell

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2008-05-25 16:04:15

Prečítané: 1657x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie