HARAKIRI FOR THE SKY - J.J. a Matthias

Měli jsme v plánu všechno spálit až na zem

HARAKIRI FOR THE SKY - J.J. a Matthias

O kapele HARAKIRI FOR THE SKY se toho v posledních měsících mnoho namluvilo, a to především díky chystané desce “Arson”, která vyšla v únoru pod labelem Art of Propaganda a díky intenzivnímu koncertování v Česku a na Slovensku, pod záštitou turné Hellhammer Festival, díky čemuž si zde rakouští post-black metalisté získali další řady fanoušků a sklidili zasloužený úspěch. O chystané desce a dalších zajímavostech se rozpovídal frontman kapely J.J. a kytarista Matthias (M.S.), dvojice, která je motorem stoupající žánrové hvězdy.

Zdravím HARAKIRI FOR THE SKY! V prvé řadě bych vám chtěl poděkovat za úžasnou hudbu, kterou děláte a která pro mě opravdu moc znamená a pomáhá mi zvládnout každý den. Nedá mi to se nezeptat, jak jste spokojení s koncerty v Česku a na Slovensku? Byl jsem se na vás podívat v Brně a byl to pro mě velký zážitek, čekali jste tak kladnou odezvu?

M.S.: Ahoj, taky děkujeme za rozhovor a jsme rádi, že se ti líbí naše práce. Vždycky si užíváme hraní v sousedních východních zemích, protože pohostinnost a lidi jsou tu skvělí (až na toho zasranýho ožralýho zrzka, který nás otravoval na pódiu v Brně a pak nám propíchl pneumatiky u dodávky po tom, co jsme ho poslali do prdele), a pivo je taky vynikající. V létě se vrátíme na festival Brutal Assault!

16. února vyšlo vaše v pořadí čtvrté album “Arson”. Jak byste jej popsali a čím by se mělo lišit od předchozích nahrávek, popřípadě co od něj očekáváte?

M.S.: Pro nás nebyl proces nijak odlišný od předchozích desek, kromě spolupráce s Kerimem, která se pro nás ukázala jako obrovská zkušenost. Klíč je v tom, že se známe delší dobu, naše hudba se trochu vyvinula, ale motivace a zasvěcení jsou pořád stejné jako na začátku. A ohledně očekávání… Prostě uvidíme, jak to bude přijaté, ale my dva jsme s výsledkem velice spokojeni

Bicí nahrál Krimh, známý z velikánů SEPTICFLESH. Jak vznikla tato spolupráce a budete v ní pokračovat i na příštích deskách, nebo se budou hosté obměňovat co album? Proč s vámi vlastně nenahrává váš živý bubeník Misha?

M.S.: Měli jsme štěstí, že Kerim mohl a byl zrovna v Rakousku, v tu chvíli nám ho doporučil kamarád. Nemůžu zatím říct nic o další nahrávce, na to je docela brzo.

J.J., ty máš na starosti textovou náplň. Můžeš čtenářům přiblížit, co pro tebe znamená název desky, co má vyjadřovat a přiblížit, o čem jsou jednotlivé písně?

J.J.: Pro nás byla práce na "Arson" něco jako očištění. Jak už název napovídá, měli jsme v plánu všechno spálit až na zem, hudebně i textově. Ve chvíli, kdy je všechno spáleno a zůstává jen popel, můžeme znovu zasít a mít bohatou sklizeň z obnovené půdy. "Arson" symbolizuje tohle všechno a ještě víc. Skladby jsou opět o odcizení, ztrátě a dalších špatných pocitech, stejně jako skladby na předchozích deskách.

Skladby “Tomb Omnia” a “Your are the Scars” jsou venku a jedná se o skvělou práci! Proč padla volba na uveřejnění jako singlů právě na tyto dva kousky?

J.J.: Nevím, bylo to instinktivní rozhodnutí. Já jsem vybral “Tomb Omnia” a M.S. “You are the Scars”. Tyhle skladby pro nás hodně znamenají.

Matthiasi, o produkci jsi se postaral ty sám, o mix a mastering se zasloužil Daniel Fellner (DEVASTATING ENEMY). Vyhovuje ti mít nad vším přehled a dělat si věci po svém a jsi spokojený se svým výsledkem? Nepřemýšlel jsi, svěřit svou hudbu jiném producentovi, nebo plánuješ být i na dále ve studiu sám sobě pánem? Vím, že se rád věnuješ studiovým pracím.

M.S.: Daniel a já máme hodně podobný hudební vkus a práce nám šla velmi dobře. Strávili jsme hodně času ve studiu, abychom dosáhli výsledku, který můžete slyšet, byl to společný proces a šel velmi hladce. Práci s Danielem mám opravdu rád.

Muziku máš na starosti ty sám, zatímco J.J. skládá texty. Nepřemýšleli jste, že byste k pracím na desce pustili i zbývající členy HFTS, nebo plánujete tento proces nechat při starém, protože vám vzorec skládání vyhovuje?

M.S.: Ne, zůstane to takhle, striktně oddělené... Takhle já a J.J. pracujeme a nedokázali bychom si to jinak představit. Koncertní sestava nikdy nespolupracovala na vytváření hudby ani textů.

Co HFTS čeká po vydání desky? Předpokládám, že budete intenzivně koncertovat. Už máte nějaké plány, kam se podívat a kam se těšíte nejvíce?

M.S.: Festivaly a turné, aktuální jsou na naší stránce.

Vím, že máte potíže se sestavou. Místo vašeho dlouhodobého baskytaristy Thomase Dorninga s vámi hraje Vlad (VALKYRJA), který se představil také na Hellhammer Festivalu. Můžete prozradit, proč se tak děje a zda se vše vrátí do starých kolejí? Jak jste vlastně přišli k Vladovi?

M.S.: Různé koncertní sestavy máme zkrátka kvůli nedostatku času, někteří musí pracovat a nemají žádné volno. Vlada jsme potkali na předchozích festivalech a vyšli jsme s ním dost dobře, takže proč ne.

Matthiasi, ty jsi měl kapelu Bïfrost, která byla laděná spíše do pagan metalu. Můžeš nám prozradit, co tě vedlo k tomu s ní skoncovat? Táhlo tě to víc k melancholické hudbě stylu HFTS? Protože na poslední desce Bïfrost “Mana Ewah“ v riffech cítím rukopis HARAKIRI, především pak podobnost s deskou “III: Trauma”.

M.S.: Zkrátka už nebyl vůbec čas, nějaké problémy s ostatními členy a menší zájem o to, čím kapela byla, mě vedl k tomu, abych si dal pauzu.

J.J., ty máš zase projekt Karg a Seagrave. Můžeš prozradit, jaké plány s těmito projekty máš do budoucna a zda už víš, jakým směrem se posunou dál? Popřípadě, kdy budou nová alba?

J.J.: S Karg mám konkrétní plán, a to vydání nové desky "Dornenvögel" tento podzim, desky, na které jsem dělal poměrně dlouho. Se Seagrave nemám žádné plány a nevím, jestli někdy bude další album, ale rozhodně v to doufám.

Jak bys popsal svoje projekty lidem, kteří znají HARAKIRI, ale tvoje sólovky ne? Jaký rozdíl od HFTS v nich spatřuješ a plní tak účel, jaký mají?

J.J.: Hudebně to není až tak odlišné. Možná tam je víc post-rockových vlivů a taky máme s M.S. jiný styl hraní. Ale HFTS jsou dobří pro začátek, když si chceš poslechnout Karg a Seagrave.

Proč jsi vlastně zanechal koncertování s Karg? Nemyslíš, že je to škoda? Skladby Karg musejí být v živém podání působivé. Nemáš v plánu ani koncertování se Seagrave?

J.J.: Ne, se Seagrave žádné koncerty neplánuju, neznám pro to ty správné lidi a nemám v plánu hrát více koncertů než ty s HFTS, jsem upnutý na svůj domov (Homebound). Proto nenávidím, když jsem mimo domov tak dlouho.

Jste stájovou kapelou labelu Art of Propaganda, který, alespoň pro mě, platí za jeden z těch nejzajímavějších labelů, nachází se pod ním mnoho kvalitních jmen. Jak jste spokojeni s jeho péčí o HFTS a co všechno pro vás dělá?

M.S.: Jsme opravdu spokojeni a už bychom se nemohli cítit víc podporování u jiného labelu, to je jeden z důvodů, proč jsme stále u AOP, i když jsme obdrželi mnoho jiných nabídek. Šéf labelu ukázal velkou důvěru a soucit vůči nám a naší hudbě, upřímný normální člověk, který nejde jen po penězích - což je dnes rarita. Velký respekt!

Když hrajete na turné, jezdíte s mnoha zajímavými kapelami. Například jste koncertovali s post-rock/shoegaze projektem Sylvaine nebo melodickými Shores of Null. Co říkáš na tyto skupiny a sleduješ jejich výkony během tours? Obecně, užíváte si koncerty i jako fanoušci, nebo jste na to příliš unavení díky HFTS?

M.S.: Samozřejmě, že se snažíme na turné brát naše oblíbené kapely, a tyhle dvě byly ten případ. Pochopitelně nemůžeme koukat na celé sety všech koncertů, ale vždy se snažíme vidět aspoň 1-2 celé koncerty.

Je nějaká šance, že si třeba Sylvaine zazpívá na nějaké vaší desce, nebo vy se budete podílet na její?

M.S.: Nikdy neříkej nikdy.

Máte nějaké cíle, po boku jakých kapel byste si chtěli zahrát, nebo jaké muzikanty byste chtěli mít jako hosty na nadcházejících nahrávkách?

M.S.: Naše cíle jsou, abychom byli schopni tvořit novou hudbu bez toho, že bychom pro ni ztratili vášeň. Je tu tolik skvělých kapel a muzikantů, že jich nemůžu vybrat jen pár, ale uvidíme, co budoucnost přinese.

Jakou hudbu vlastně posloucháte ve svém soukromí a jaký vliv má na zvuk HFTS? Jaké žánry oba preferujete a je nějaká kapela, kde byste si chtěli zahrát, nebo být sami hostujícími muzikanty?

M.S.: Myslím, že všechno, co nás obklopuje, tak nás i nějakým způsobem ovlivňuje, ale nechceme znít jako nějaká určitá kapela, nebo jako kapela, kterou posloucháme. Poslouchám spoustu jiných věcí, ale nemůžu mluvit za J.J., protože posloucháme jinou hudbu.

Jste sběrateli originálních nosičů, nebo si vystačíte s MP3 a co vlastně říkáte na dnešní “hudební trh”?

M.S.: Oba dva sbíráme vinyly... Záleží na situaci, digitální média posloucháme samozřejmě taky.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: J.J. a Matthias

Webová stránka: http://www.facebook.com/HarakiriForTheSky

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2018-07-10 00:00:00

Prečítané: 2012x

Autor: Radek Chlup

Radek Chlup

Názory redakcie

Chýba názor redakcie