MALEVOLENT CREATION - Phil Fasciana

Zlovoľný floridský guľomet

MALEVOLENT CREATION - Phil Fasciana

Dali sa dokopy v roku 1987 vo floridskom Fort Lauderdale, v roku 1990 debutovali fanúšikmi nadšene prijatým albumom „The Ten Commndments“, nahrávkou z tých, ktoré pred dvoma dekádami pomohli zviditeľniť vtedy nový a obskúrny metalový žáner. Je rok 2010, death metal je stále tu a MALEVOLENT CREATION sú s jedenástym albumom patrične silní. Stále ich to baví, čo potvrdí aj zakladateľ a mozog skupiny, gitarista Phil Fasciana.
 
Ako sa cíti kapela, ktorá je na scéne 23 rokov a stále jej to hrá priam nebezpečne? Aká je u vás situácia po vydaní jedenásteho štúdiového albumu?

Práve končíme americké turné s EXODUS a ako hlavná skupina hráme veľa koncertov na podporu našej novej nahrávky. Hrá nám to lepšie než kedykoľvek predtým. Môžete sa o tom presvedčiť na našom kanále na YouTube, ak chcete. Pre náš jedenásty album chceme odohrať toľko turné, koľko len bude možné, pretože s touto novou nahrávkou sa cítime veľmi silní.    

Začali ste na Floride v roku 1987, aké boli vtedy vaše hudobné vzory? Stavím sa, že medzi nimi boli určite SLAYER, vo vašich gitarových riffoch ich vplyv počuť ešte aj dnes. Ovplyvnili vás aj nejaké iné spolky okrem tých pre štýl zásadných – VENOM, CELTIC FROST alebo MOTÖRHEAD? A hrali ste pred založením MALEVOLENT CREATION v nejakých iných skupinách? 
Ja a náš vokalista Brett sme spolu v kapelách hrali odvtedy, čo sme mali dvanásť rokov, hrali sme veci od JUDAS PRIEST, IRON MAIDEN a iných heavymetalových klasík, pokým sme neobjavili brutalitu skupín ako VENOM, SLAYER, DEATH, EXODUS a DARK ANGEL a rozhodli sme sa vytvoriť skupinu, ktorá by tvorila ešte intenzívnejšiu hudbu, než hrali oni. Svoj vlastný štýl sme vytvárali mnoho rokov a dúfam, že ľudia to počujú, keď počúvajú naše albumy.    

Váš debutový album „The Ten Commandments“ bol vydaný pred dvadsiatimi rokmi, ako si na tie časy spomínaš? Z môjho pohľadu bola napríklad stará scéna oveľa nadšenejšia a oddaná veci a fanúšikov bolo omnoho viac.
To je jednoznačne pravda. Časy, kedy vychádzali naše demonahrávky, roky 1987,1988 a 1990 boli čímsi, na čo si človek bude pamätať, a rovnaké to bolo s koncertmi a skupinami v tých časoch. Ale my sa držíme svojich zbraní, nikdy sme nezmäkčovali naše znenie a v tvorení tej najťažšej a najrýchlejšej hudby pod menom MALEVOLENT CREATION budeme ja a Brett pokračovať dovtedy, kým si nepovieme, že už to nie je zábava.

Ktoré boli tie najlepšie, prípadne najkritickejšie momenty vašej hudobnej dráhy? Rozmýšľali ste vôbec niekedy nad tým, že by ste skončili, z akýchkoľvek dôvodov – povedzme únava z hrania koncertných šnúr, ponorková choroba a podobne?
Niekoľkokrát som ukončenie činnosti zvažoval kvôli nejakým osobným a rodinným záležitostiam, ale vždy ma čosi vnútri poháňalo hrať, tvoriť a ventilovať svoju agresivitu prostredníctvom tvorenia hudby. Ak by som to nerobil, určite by som bol mŕtvy alebo vo väzení. To je prekliato istá vec! 

Pokiaľ viem, ty, Jason a Brett ste jediní pôvodní členovia a len ty si tam nepretržite od samého začiatku. Čo bolo za tými častými zmenami v zostave, zvlášť za Jasonovými a Brettovými príchodmi, obaja odišli a prišli trikrát? Pamätám si, že v roku 1997 ste Jasona vyhodili kvôli hovadinám, ktoré vystrájal na turné v Nemecku a ktorými vás nasral. Ako teda došlo k týmto návratom?
Spoznali sme sa navzájom a máš to ako s troma bratmi – vždy medzi sebou bojujú. Takže každý z nás mal určite ten moment, kedy sa s ním ďalej nedalo, alebo s ním nemohli fungovať ostatní. Vyrástli, dospeli sme ako ľudia a zistili, že MALEVOLENT CREATION funguje a znie ako MALEVOLENT CREATION najlepšie vtedy, keď tam spolupracujeme ja, Brett a Jason a teraz si to plne uvedomujeme. Ale náš bubeník Gus Rios a druhý gitarista Gio Geraca do skupiny celkom určite vniesli nový oheň.

Ako to bolo s vašimi vokalistami? Brett je nepochybne váš pôvodný a „trademarkový“ hlas, ale Kyle Symons bol rovnako dobrý, zvlášť pre fanúšikov obľubujúcich hlbšie deathmetalové vokály. Prečo odišiel?
Rozhodli sme sa ho vyhodiť, pretože Kyle nebol dôveryhodný a rozhodne nebol schopný byť takým frontmanom MALEVOLENT CREATION, akým bol Brett. Kyle má skvelý deathmetalový hlas, ale na rozdiel od nás hudbu nemá v krvi. Okrem toho mi dlhuje peniaze a ak ho znovu uvidím, zmlátim ho, že sa poserie, za to, ako okradol moju kapelu. 

Čo tvoja skupina HATE PLOW a Jasonovi DIVINE EMPIRE? Oba spolky vydali naozaj kvalitné deathmetalové albumy, ale v súčasnosti sa nezdá že by boli aktívne. Máte s nimi do budúcnosti nejaké plány? 
Potom, ako sa definitívne vrátim z tohto turné s MALEVOLENT CREATION, budem pracovať na novom albume HATE PLOW. Ale okrem tohto sa nikto z nás nevenuje inej kapele okrem „plného úväzku“ v MALEVOLENT CREATION. Jednoducho na niečo také nemáme čas. Chcem s HATE PLOW napísať ten najrýchlejší grindcoreový album a to do konca roku 2010, tak uvidíme, čo sa stane.

V tunajších častiach strednej Európy ste hrali pomerne často, aspoň dvakrát som vás videl v Česku a raz na Slovensku. Pamätáte sa na tieto koncerty? A aké boli vaše pocity pred prvým koncertom v ČR, mali ste nejaké informácie o krajinách do ktorých idete? Čo ste očakávali?
V týchto krajinách sme zažili perfektné časy a nevieme sa dočkať, kedy tu budeme hrať znovu. Hlavne dúfame, že naše vydavateľstvo a koncertná agentúra budú podporovať náš nový album a skupinu, takže to budeme môcť realizovať. S tým boli donedávna problémy. Myslím, že by mohol nastať čas na zmenu.

Myslím, že hrávate hlavne v USA, Európe a strednej a Južnej Amerike, dá sa teda povedať, že tam máte najoddanejších fanúšikov. Aj váš živák „Conquering South America“ by tomu nasvedčoval.
Dvakrát sme boli aj v Ázii a Austrálii a dúfame že sa tam vrátime rovnako ako do všetkých krajín, kde sa bude dať predviesť brutálny nový album, ktorý sme vypustili do sveta.

Fajn, poďme sa mu trochu venovať. Je to typický MALEVOLENT CREATION, rýchly, zúrivý a priamočiary klasický agresívny death metal, ako dlho ste pracovali na nových skladbách?
Len okolo dvoch mesiacov! Schválne sme sa postarali o to, aby sme veci prehnane neprekombinovali a jednoducho napísali veľmi agresívny, rýchly a krátky album, ktorý udrží tak pozornosť poslucháča, ako aj našu. Myslím, že sa nám to podarilo docieliť. Aj nahrávanie albumu „Invidious Dominion“ trvalo krátko, len deväť dní. 

Metal Archives pri vašich textoch ako témy uvádzajú smrť, vojnu, nenávisť a násilie, dajú sa však tieto témy nejako viac konkretizovať? 
Téma nového albumu je ukotvená okolo nenávisti! Rovnako sme písali aj o vojne, smrti, chorobách a podobne. Slovo „invidious“ je iným výrazom pre „malevolent“ (pozn.: zlovoľný) a slovo „malevolent“ znamená nenávisť voči ostatným. Rozhodli sme sa teda napísať skladby o veciach, ktoré v živote nenávidíme a zostalo ešte mnoho toho, čo by malo byť vypovedané. Takže očakávajte ešte aspoň jeden nenávisťou natlakovaný album od MALEVOLENT CREATION.

Hráte veľmi svojský a veľmi čistý štýl klasického death metalu, uvažovali ste niekedy o tom, že by ste do vašej hudby zaradili nejaké „neortodoxné““ alebo „moderné“ prvky? Pokiaľ viem, niečo také ste urobili len na CD „Joe Black“. Zdá sa, že MALEVOLENT CREATION je tu pre tých, ktorí majú radi death metal v jeho najčistejšej forme a tvoria ho ľudia, pre ktorých je tento žáner favoritom. 
Joe Black nie je skutočným dlhohrajúcim albumom MALEVOLENT CREATION a bolo to naše bývalé vydavateľstvo Pavement Music, ktoré vzalo tri skladby, remixované naším producentom, ktorý pracoval na albume „Eternal“ a zremixoval ich ako techno projekt, ktorý sme neodsúhlasili. Pridali nejaké skladby, ktoré sa zvýšili pri nahrávaní „Eternal“ a nejaké covery a demoverzie. Neboli sme veľmi šťastní z toho, ako vydavateľstvo za naším chrbtom vydalo takúto vec a nikdy nám nezaplatili ani za autorské práva, ani žiadny podiel zo zisku za CD, ktoré vyšlo bez nášho súhlasu. Jebať Marka Nawaru a Pavement/Crash Music!!!

Zaujímaš sa o súčasnú deathmetalovú scénu? Ak áno, zaujali ťa nejaké skupiny?
Ak mám byť úprimný, nový death metal, metalcore či deathcore veľmi nepočúvam, jednoducho preto, lebo to všetko skrátka znie rovnako. Zdá sa, že každý sa snaží hrať tak rýchlo a technicky ako je to len možné a podľa môjho názoru v tom nie je žiadne srdce ani cit. Ale je to len môj názor! 

K tomuto novému albumu vás čakajú turné, kde teda budete hrať?
Teraz hráme po Spojených štátoch a náš manažment skúma možnosti hrania vo svete, pretože naším zámerom je hrať šnúry k tomuto albumu nasledujúce dva roky. Dúfajme, že nahrávacia spoločnosť, agenti a manažment sa postarajú o to, aby sa tieto plány uskutočnili a my budeme môcť šíriť našu hudbu a posolstvo o nenávisti po celom svete.   

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Phil Fasciana

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2010-09-13 01:58:50

Prečítané: 1374x

Autor: Martin Lukáč

Martin Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie