MELECHESH - Scorpios

Tajomstvá sumérskych božstiev

MELECHESH - Scorpios

MELECHESH, pôvodom izraelská kapela, sa na metalovej scéne pohybuje už viac než štvrťstoročie, hoci trvalo pomerne dlho, kým sa dostali do hlbšieho povedomia fanúšikov. PO úspešnom štvrtom albume "Emissaries" a turné s IMMOLATION si ich všimlo najväčšie a najznámejšie metalové vydavateľstvo, ktorým je samozrejme Nuclear Blast a vo väčšej miere ich začali registrovať aj metaloví fanúšikovia. Ich tvorba nemá vyslovene jediný slabý článok a black/death metal "šmrncnutý" vplyvmi Blízkeho východu je rozhodne zaujímavý aj pre fanúšikov obľubujúcich tieto netradičné prvky. Tento rok MELECHESH vydali už svoju šiestu štúdiovku, nazvanú "Enki". Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s basgitaristom Scorpiosom, ktorý je členom MELECHESH od roku 2013.

Váš nový album nesie názov "Enki". Kto alebo čo sa pod ním skrýva?
Enki je sumérske božstvo. Hoci presný význam mena Enki je nejednoznačný, môže byť preložený alebo interpretovaný ako Pán Zeme.

Je o vás známe, že hlavné slovo má u vás Ashmedi. Nakoľko zasiahli do nahrávania a skladania ostatní členovia?
Ashmedi skutočne napísal aj tentokrát väčšinu nového albumu. Moloch však prispel niekoľkými riffmi. No a ja som bol prítomný počas veľkej časti nahrávacieho procesu, takže môj názor sa odráža v štruktúre skladieb, jednotlivých nápadoch a podobne.

Nový album ste nahrali v Aténach. Prečo práve táto lokalita?
Naším úmyslom bolo navodiť atmosféru, ktorá prispela nejakou tou inšpiráciou pri nahrávaní albumu, no a v tomto prípade to bola teplejšia atmosféra Stredozemného mora. Keď sme zvážili všetky možnosti pre nahrávanie albumu, rozhodli sme sa pre Atény.

Čo by si nám mohol prezradiť o nahrávacom procese?
Myslím, že ho môžeme nazvať takým typickým nahrávacím procesom, jediné, čím sa tentokrát líšil, bolo, že basgitaru som nahrával až potom, čo boli zaznamenané všetky gitary. Bolo to jednoducho len o tom, ráno vstať, ísť do štúdia, nahrávať, jesť, spať a opakovať po väčšinu nahrávacieho procesu. Ako je tomu vždy, nestíhalo sa ísť podľa plánu a vtedy si praješ, aby si mal viac času, ale nakoniec sme z výsledku potešení. Niekde som čítal, že album je hudobne ako veľmi "nahnevaný", to je podľa mňa výstižná definícia.

Na albume sa objavili veľmi zaujímaví hostia, a to Max Cavalera (SOULFLY, CAVALERA CONSPIRACY, atď.), Sakis Tolis (ROTTING CHRIST) a Rob Caggiano z VOLBEAT. Ide o ľudí z dosť hudobne odlišných kapiel...
Títo ľudia boli v kontakte s MELECHESH po celé roky a my si ich ako hudobníkov vážime a máme ich radi. Každý z nich dodal novému albumu nejaký výnimočný prvok, takže spolupráca bola bezproblémová. Nič nebolo násilné alebo "mimo". Nahrávalo sa väčšinou v samostatných štúdiách, takže nemôžeme hovoriť o "spoločnej práci". Jednoducho skôr dostali hudobný a textový podklad, prípadne kde majú zahrať sólo (v prípade Roba Caggiana) a my sme ich nechali robiť si svoje veci. Každý z nich je dobre oboznámený s tvorbou MELECHESH, takže to išlo veľmi hladko. 

Keď už hovoríš o dlhoročných kontaktoch, mal si možnosť spoznať ich viac aj z ľudskej stránky?
Ani nie, keď Sakis nahrával vokály v Grécku, ja už som bol naspäť v Nemecku. Maxa som zase stretol pred festivalom, kde sme hrali spolu so SOULFLY, naozaj dobrý chlapík.

Si najnovším členom MELECHESH. Ako došlo k tejto spolupráci?
S Ashmedim som sa stretával počas dôb, keď sme si navzájom menili kazetové pásky a tu a tam sme ostali v kontakte aj po rokoch. Myslím, že to bolo minulý rok, keď počas návštevy v Jeruzaleme našiel starú demonahrávku mojej kapely AKRABU. Tú sme nahrali tak okolo rokov 1995 - 1996 a vtedy som ju rozposielal poštou. Pred niekoľkými rokmi som zistil, že MELECHESH hľadajú basgitaristu. Vždy sa mi páčila ich hudba a textový koncept, tak som prišiel na skúšku a už to bolo.

Si jediným členom kapely, ktorý nie je z Izraela. Cítite medzi sebou niekedy nejaké kultúrne rozdiely?
Ani nie, zvykol som sa aj predtým pohybovať v prostredí rozmanitých kultúr a počas rokov som sa myslím stal úplne neutrálny voči nejakým kultúrnym aspektom.

Momentálne žiješ v Nemecku, Moloch v USA a Ashmedi v Holandsku... Nemá to žiaden negatívny vplyv na skupinu a spoluprácu?
Nuž, Moloch sa minulý rok presťahoval do Nórska a Ashmedi sa len nedávno presťahoval po 17 rokoch v Amsterdame do Nemecka, takže to už nie je také strašné. Teraz sme potrebovali dosť veľa času na to, aby sme pripravili novú nahrávku alebo skúšali nové skladby, ktoré budeme hrať naživo. Pred pár rokmi, keď som sa pridal ku kapele, veľa sme koncertovali a potrebovali sme len deň alebo tak nejako na skúšky medzi jednotlivými živými vystúpeniami a šlo to úplne hladko. Máme svoj systém na to, aby veci fungovali tak, ako majú. Väčšinou je to zmena v zostave so "session" hudobníkmi, ktorá si vyžiada viac času a cestovania. Ja mám doma svoje vlastné štúdio s niekoľkými miestnosťami, ktoré využívame taktiež na naše skúšky. Je to teda oveľa jednoduchšie a lacnejšie, ako keby sme museli cestovať, prenajímať si priestory na skúšanie, hotelové izby a pod.

Toto leto ste absolvovali množstvo festivalových vystúpení, máte za sebou Hellfest, Brutal Assault alebo Party.San...
Áno, pre tento rok sme si naplánovali veľa živých vystúpení a koncertov. Odohrali sme koncert v Nórsku na Blast Feste, vystúpenie v Izraeli a ďalšie. Chceme sa naplno sústrediť na živé vystúpenia, aby sme podporili náš nový album.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Scorpios

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2015-08-25 23:17:25

Prečítané: 1467x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie