NASTY - Matthi

NASTY - Matthi

V prvej polovici marca zavítala do Bratislavy po druhýkrát beatdown HC kapela NASTY. Pochádzajú z belgického mesta La Calamine, ktoré sa nachádza v blízkosti nemeckého mesta Aachen. Patria medzi svetovú špičku v tomto subžánri a sami o sebe píšu, že (slušnejšie povedané) sú štyria týpci, ktorí robia zvrátenú hudbu, pre zvrátený svet. Pri tejto príležitosti som si neodpustil rozhovor so spevákom Matthim. Rozprávali sme sa o skúsenosti z ich predošlých turné, HC scéne, politike a radikalizácii, taktiež o morálnych štandardoch a o šanci žiť vo svete utópie.

Zdravím a vitaj zasa raz v Bratislave. Páči sa ti tu zatiaľ?
Áno, páči.

Precestovali toho celkom veľa. Akú krajinu by ste ešte chceli navštíviť?
Nový Zéland, Austráliu, pár krajín v juhovýchodnej Ázii, možno Kanadu a pár krajín v Južnej Amerike.

Veľmi sa mi páčil váš dokument “Nasty Asia 2014 Documentary”. Plánujete podobnú tour a dokument aj v budúcnosti, v inej časti sveta?
Plánujeme šnúry koncertov v iných častiach sveta, ale nie sme si istí, či budeme schopní zobrať niekoho s nami, kto by robil dokument. Vždy to stojí viac a závisí aj od toho, kde práve bude tour. Máš viac alebo menej výdavkov a vždy to viacej stojí a závisí to aj toho, kde je tour. Napríklad, ak hráš vo veľmi chudobných krajinách, potrebuješ letieť a podobne. Je to oveľa drahšie  letieť  v piatich ako vo štvorici. Vždy to závisí od toho, či si to môžeme dovoliť a ako bude šnúra naplánovaná. Práve v Ázií sme za nášho kamaráta platili zo svojho, ale v Japonsku promotér celej tour zaplatil zaňho.

Vedel by si porovnať publikum v Európe, USA a Ázii? Čo sa ti páči najviac na akciách v každom z týchto regiónov.
Myslím, že v Európe sú koncerty najnapratanejšie, s najväčšou účasťou. V USA koncertovanie pripadalo naozaj skutočné, je tam viacej dospelých ľudí, ktorí idú naozaj tvrdo. My robíme naozaj tvrdú formu hardcoru a ľudia tancovali naozaj tvrdo, to je to čo máme niekedy naozaj radi (smiech). A koniec koncov USA bola skutočne dobrá skúsenosť. Ázia, naozaj sa mi páči forma rešpektu, ktorú tu ľudia majú a naozaj vďačné publikum. Pretože hlavne v Číne a v Južnej Kórei nehrá veľa kapiel. Kapely a promotéri musia vynaložiť veľké úsilie na booking koncertných šnúr, tak je to pre ľudí jedinečnejšie. Môžeš povedať, že čím menej ľudí, alebo kapiel tam hrá, tým viacej si to ľudia vážia. Je to ďalšia forma reakcie ľudí na tvoju hudbu.

Pred pár týždňami ste ohlásili nový album (teraz na FB ohlásili, že je hotový). Môžeme očakávať všetko to, čo milujeme na NASTY, rýchle krátke skladby s jasnou správou, alebo ste pripravili zopár prekvapení?
Môžete sa tešiť, podľa mňa, na najtvrdší, ale aj najchytľavejší album NASTY, aký kedy bol. Myslím, že skladby sú tvrdšie, dokonca aj texty sú miestami tvrdšie, máme zopár krátkych a dlhšie skladby a jedno alebo dve prekvapenia na albume.

V posledných rokoch sme boli svedkami vzostupu pravice. Dokonca aj na HC scéne sa vyskytli ľudia s pomýlenými názormi na slobodu. Myslíš, že by to mohlo byť spôsobené nezáujmom o hnutie a texty?
Naozaj nemyslím, že je to vecou nezáujmu o hnutie. Len to, že ti nezáleží na HC textoch, neznamená, že sa približuješ k pravici. Myslím, že je to situáciou, v ktorej sa celý svet práve nachádza, pretože celý svet sa približuje k pravici. Nie som si istý, prečo sa to deje, ale médiá, vláda a podobne používajú veľa politických vecí, ktoré sa práve dejú, vojny, situácia s utečencami, chudoba a práca so strachom na zatlačenie ľudí k pravici. Myslím, že HC scéna by mala vždy byť ma 100% proti tomu. Myslím, že v konečnom dôsledku to ani nie je otázka, či sú pravicovo zmýšľajúci ľudia na HC scéne, pretože nie sú. Možno pravicovo zmýšľajúci chodia na HC akcie, tak sa aj obliekajú inkognito, ale ja by som ich nikdy nepovažoval za HC.

 Na druhej strane sú SJWs (social justice warriors), ktorí nie sú schopní viesť dialóg s ľuďmi s rozličnými názormi a politickým presvedčením. V záujme ochraňovať jednu skupinu, nezaháľajú cenzurovať druhú. Koniec koncov, vy ste taktiež v minulosti mali problémy s použitím slova “Holocaust”. Myslíš, že takáto forma akcie by mohla v konečnom dôsledku zvýšiť radikalizáciu?
Nie som si istý radikalizáciou. Myslím, že je veľmi ťažké niekedy spraviť čiaru a títo ľudia to môžu veľmi často pretlačiť oveľa ďalej. Niekedy, keď len nesúhlasia, ťa hneď zatlačia do rohu a útočia na teba a tvoju osobu. Myslím, že je vždy dobré mať otvorené oči a byť vo všetkom opatrný, ale taktiež vyjadriť sa. Veľa ľudí hovorí a koná sračky. Väčšina ľudí napríklad, ktorí nadávajú na koncerty, na ktorých ani neboli. Veľa ľudí nekoná. V dnešnej dobe je jednoduché získať pozornosť a postovať veci na internet s falošnými účtami. Môžeš si robiť čo chceš, ale ja verím na priamu akciu a nie na tliachanie. A ak chceš hovoriť a zmeniť niečo, choď za tou osobou a povedz mu to do očí a nepíš len sprostosti. To je taktiež dôvod, prečo my väčšinou nepostujeme veci ako naše názory cez NASTY. Postujeme len obsah, ako sú texty, hudba a čo robíme, ale nie o veciach, ktoré sa dejú. Pretože niekedy niečo postneš, napríklad video a niekto na to reaguje napr. “Áno, toto je sračka, blablablabla” a myslím, že to je jeho názor a môže si hovoriť, čo len chce, ale vzápätí niekto z našich podporovateľov ho vyzve a začne mu nakladať. Môžeš povedať A a ľudia povedia “ó, on povedal B”, vieš, čo myslím?, to je to, prečo proste nehráme internetovú hru.

Ako môže každý z nás prispieť k zjednoteniu, o ktorom spievate v songu “Love”?
Áno, myslím, že všetci by sme mali prestať byť kretnénmi (assholes) a prestať sa zaujímať len o svoje ego a samých seba. Podľa mňa je v pohode sa starať o seba, pretože ak sa sám cítiš dobre, tak potom sa ľahšie postaráš o druhých ľudí, ale proste nesprávať sa ako kretén. Nerob druhým to, čo by sa ti nepáčilo, keby to robili tebe. Celkom jednoduché.

Hudba a móda išli vždy ruka v ruke. Z času na čas mám však pocit, že HC je viac o móde ako o textoch a hudbe. Myslíš, že je stále potrebné posúvať myšlienku skrz merch?
Myslíš, že je v cool mať nejakú správu na merchi, ale väčšinou tam nemôžeš vpratať celý význam songu, alebo niečo iné. Je to o podpore. Je to viac o tom, že ľudia sa chcú vyjadriť, možno chcú ukázať akú hudbu počúvajú, aký je názor alebo myšlienka za tou hudbou. A áno, hudba a móda išli vždy ruka v ruke, aj keď si myslím, že to nie je nevyhnutné. Vždy ľudia o nás hovoria, že sa opticky nehodíme do hudby, ktorú robíme, ale nám to je jedno. Je to v pohode posúvať odkaz cez merch, ale nie je to nevýhnutné. Koniec koncov, je to kapela, ktorú reprezentuješ a ak tá kapela má silný odkaz a ty nosíš ich tričko, tak aj napriek tomu, že tam nie je napísaný, tak ho vyjadruješ.

K hardcoru som sa dostal cez film “Hardcore is more than music”. Vo vašich songoch vyzívate k akcií. Organizujete nejaké akcie alebo eventy?
Áno, doteraz robíme koncerty. Vo svojej službe robím koncerty, promujem, a rozbehol som bookingovku s kamošom, na nasmerovanie kapiel na cestu. Sme v kapelách od našich šestnástich, takže áno, myslím, že robíme celkom dosť akcií. Taktiež sem-tam spolupracujeme s Hardcore Help Foundation, hráme zadarmo, alebo niečo podobné, ale ako som už povedal, nie sme kapela, ktorá ukazuje prstom. Máme svoje názory a každodennom živote riešime svoje veci a nechávame to v tomto duchu.
 
Morálne štandardy a láska sú silným motívom vo vašich textoch. Sú vaše texty založené na osobnej skúsenosti?

Áno, sú veľmi silno založené na osobnej skúsenosti.

Vo vašich textoch zvyknete smerovať zlosť na politikov, ktorí sú skorumpovaní, alebo klamú. Máte na mysli regionálnych, štátnych, alebo vyšších politikov, ktorí patria napr. pod  Európsku úniu?
Väčšinou je to vo všeobecnosti. Podľa mňa sú aj dobrí politici, ale väčšinou je to len o rečiach, pokým nebudú zvolení. Väčšinou to je o moci, peniazoch a veľa o korupcií a koniec koncov, sme len bábky. Teda politici sami sú väčšinou bábky, nie iluminátov, ale veľkých korporácií, ktoré vládnu svetu.

Pochádzate zo štátov, ktoré v podstate založili EÚ. Myslíte, že nás EÚ vedie dobrým smerom?
Ak mám byť úprimný, veľmi sa nezaujímam o politiku, o pár veciach viem, ale naozaj sa nezaujímam o aktuálne dianie, čo sa deje s EÚ. Koniec koncov, myslím, že EÚ je v pohode, pretože spája národy a otvára hranice. Verím v rovnosť bez ohľadu na to, odkiaľ si. Len neviem povedať, či to naozaj funguje, alebo pomáha, prípadne niektoré krajiny rozjebáva cez ekonomickú vojnu, pretože nie som naozaj úplne informovaný čo sa deje.

Veríš vo svet, kde politici budú slúžiť ľuďom?
Rád by som tomu veril, Ako aj verím v myšlienku anarchie, pretože v mojom ponímaní sa anarchia môže uskutočniť, ak sa všetci zrazu prestanú správať ako kreténi. Takže by sme viac nepotrebovali políciu, lebo už by nikto nikomu neubližoval. Všetci by sme si pomáhali, všetko to o čom je song Love. Takže myšlienka o anarchii, alebo o politikoch, ktorí by slúžili ľuďom, sa mi páči, ale nemyslím si, že sa to niekedy stane, pretože neverím v ľudstvo.

Vďaka za rozhovor. Dúfam, že sa na Slovensko ešte vrátite!
Ďakujem veľmi pekne.   

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Matthi

Webová stránka: https://www.facebook.com/getnasty/

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2017-04-17 02:22:00

Prečítané: 1811x

Autor: Matúš Granec

Matúš Granec

Názory redakcie

Chýba názor redakcie