HAZE OF SUMMER - Nikita

HAZE OF SUMMER - Nikita

Skupina HAZE OF SUMMER nedávno vydala svoj výborný debutový album (recenzia tu). Nikita je v pohode a ukecaný chlapík, takže som ho oslovil, aby nám svoj projekt predstavil bližšie. V prípade, že sa Vám album páčil, tak v rozhovore sú aj ďalšie plány, máme sa na čo tešiť!

Ahoj Nikita, najskôr nám predstav HAZE OF SUMMER, pretože síce ste nedávno vydali nový album, ale nie je o vás veľa informácií.

Takže, v decembri 2015 som sa rozhodol skúsiť nahrať nejakú hudbu, ktorú som chcel počúvať, lebo som už bol veľmi chorý a unavený z klasického black metalu tých dní. Na začiatku som bol sám, neskôr sa pripojil Alex Klaptsov z GRACE DISGRACED. Keď bol celý materiál hotový, požiadal som o pomoc mojich starých priateľov z ARKONA, IZMOROZ, GOLOS OMERIKI a LOGIC EVENT pri nahrávaní v štúdiu. A to je ono. Toto je HAZE OF SUMMER a album „Znoi“.

Takže tí chalani, čo si ich menoval ohľadom pomoci v štúdiu, sú už aj v skupine alebo sa pridali len na nahrávanie „Znoi“?

Len ako pomoc. 50% ľudí čo sa spolupodieľalo na „Znoi“ dokonca nie sú ani metalisti. Myslím, že toto je jeden z hlavných dôvodov, že obsah „Znoi“ znie zvláštne s až nemetalovými vplyvmi. Teraz sa snažím zabezpečiť celú kapelu pre koncerty, základ je ten istý ja a Alex. Zvyšok kapely budú iní ľudia.

Áno, to je pravda, „Znoi“ občas neznie veľmi metalovo. A teda zatiaľ žiadne koncerty? Hrali ste už naživo?

Nie, pretože len sme spolu začali hrať. Zatiaľ sa sám musím dostať do technických koncertných častí, keďže na albume je veľa exotických a elektronických prvkov. Teraz sa teda najmä snažím vyriešiť to, ako toto všetko budeme hrať naživo.

Keď som čítal názvy songov a Vaše meno, nemohol som sa prestať sám seba pýtať prečo. Prečo „April“ – „August“ a HAZE OF SUMMER? Máš rád leto a nenávidíš zimu a sneh? 

V skutočnosti túto tému nemám rád. Áno mám najradšej leto, ale v týchto šiestich pesničkách som chcel ukázať zmenu ročných období, ako sa rozkvitne celá príroda. Hlavný koncept albumu je príbeh o láske. Môj vlastný, ktorý je plný depresie a vnútorných pocitov. Stáva sa to každý rok a je to vždy o tej istej žene.
Mimochodom ďalší album bude o jesenných a zimných časoch, plný nádeje a strašidelnom šťastí, hehe. Názov „Haze of Summer“ je môj symbol veľkého sklamania. To je ten čas na ktorý čakáš celý rok a potom sa potopíš do vlastného oceánu smútku. Sorry za tieto poetické žvásty. 

Júlia ... z obalu? (pozn. album bol venovaný Júlii)

Áno. Tento album je úplne venovaný Júlii, dúfam, že sa jej to páči, hehe.
Na obale je iná osoba, Yanina, kamoška. Ako som vravel o aktuálnemu postoju ku klasickému black metalu, tak som znechutený aj typickými BM obalmi. Chcel som teda niečo  čisté a jednoduché. Milé a rovné. Tak ako „Znoi“ vo všeobecnosti.

Čiže preto na coveri chýba názov albumu a skupiny? Čo vlastne znamená „Znoi“?

Áno, presne pre ten dôvod absentujú obe tieto veci. Ak sa naň pozrieť, tak ťa nič neodvádza od podstaty albumu. Mám rád tento typ dizajnu. „Znoi“ je preklad ruského slova „Зной“, čo znamená teplo alebo dusno. Toto nemá nič s počasím cez leto, ale je to to, čo cítiš vo vnútri, keď nemáš tvoju druhú časť a tvoja duša je suchá a prázdna ako prach. Znova poetické žvásty.

Vyzeráš, že si mysliteľ, hehe. Mimochodom, o čom sú tie ruské rozhovory medzi trackmi?

Uf, to sú osobné veci. Ľudia čo vedia po rusky, ich moc nemajú radi, pretože sú plné nadávok. Od začiatku som chcel album spraviť 666% úprimný. Preto som tam vsunul tieto rozhovory. Ak vieš koncept (a ten nevie nikto okrem mňa), dostaneš presne tú atmosféru, keď máj strieda apríl (napríklad), ak sa započúvaš do týchto rečí. Keď som bol v Minsku (Bielorusko) v roku 2011 na turné s mojou ex-kapelou, tak sme opustili hostel s kamošom uprostred noci a kráčali po meste asi 7 hodín. Stretli sme rôznych ľudí a toto bola noc, plná divných a nebezpečných príhod ,na ktoré nikdy nezabudnem. Keď sme nakoniec o šiestej ráno prišli k hostelu a zapálili si poslednú cigaretu, ako som pozeral na prvý jarný východ slnka a počúval môjho opitého kamoša mlieť nezmysly, tak presne v ten moment odišla moja úzkosť a smútok, až do ďalšej jari. Vtedy som zabudol na všetko, pretože som bol šťastný a voľný. Ako môj opitý kamoš.

A čo texty? Sú len o láske alebo aj o politike, náboženstve? Spieva sa iba v ruštine, tak väčšina z nás im nerozumie.

Moderná metalová komunita je teraz plnááááááá politikov, ako môžem vidieť. HAZE OF SUMMER je úplne mimo tejto témy a to sa mi páči. Umenie musí ostať umením. Ak zmiešaš politiku s umením, vznikne ti podľa mňa „posrané umenie“. A taktiež nebudeš počuť žiadne slová ohľadom náboženstva. Ale jedna vec na albume ukazuje môj názor na náboženstvo na 666%, reč na konci „May“. Je to po rusky, ale mám to veľmi rád. Láska je pre mňa jediné náboženstvo. Som silno proti akejkoľvek spovedi alebo priznaniu. To je skutočné zlo. Obrátený kríž v mojom logu symbolizuje môj názor.

Nepremýšľal si prepnúť texty do angličtiny? Alebo by to bolo divné? Mať takú balalajku s anglickými textami...

Nie, HAZE OF SUMMER budú mať len ruské texty. Ale nevylučujem v budúcnosti nejaké covery v angličtine.

Nedávno v Petrohrade a celkovo v EÚ boli teroristické útoky. Sú ľudia v Rusku tiež znepokojení? Napr. vo Francúzsku majú stále výnimočný stav, to musí byť zvláštne. Je normálne, keď politici vravia, že si máme zvyknúť? Nemyslíš si, že takéto zmýšľanie politikov môže byť nebezpečné?

Samozrejme to môže byť nebezpečné. Ľudia v Rusku po pár dňoch nie sú znepokojení terorizmom. Náš prezident rád zvyšuje svoj kredit tým, že potrestá páchateľov z radov islamistov, čo zabili našich obyvateľov. To je celosvetová praktika a mohli sme to vidieť v Turecku, USA a ostatných krajinách. Teraz sú Rusi v pohode.

Myslím, že Putin je veľmi populárny v Rusku, nie? Pretože „západné médiá“ ho moc nemajú rady a napríklad škandinávske krajiny sa boja, že zaútočí ...

Vladimír je tu naozajstná celebrita. Stredná a staršia generácia sa v ňom našla, pretože on je jediná „dobrá vec“, ktorá sa stala po rozpade Sovietskeho zväzu. Ale vidím, že veľa mladých, ktorí ho nenávidia (a tú nenávisť si zaslúži) a ten počet sa zväčšuje. Myslím, že toto je večný osud mojej krajiny – byť politickým zombie a veriť všetkému z masových médií. Ja sa pokúšam vôbec nebaviť s ľuďmi o politike. Ale jedine ignorant nevidí, že prezident nás zabíja, kvôli svojim záujmom ... cez nastražené teroristické útoky.

Takže myslíš, že niekedy (alebo vždy?) si ľudia myslia (pravdepodobne len tí mladší), že teroristické útoky sú spravené politikmi?

Oh, áno! To je evidentné.

Ok ... poďme na niečo iné. Čo robíš? A čo zvyšok chalanov? Myslím, že nie je možné sa uživiť hudbou alebo je to v Rusku iné?

Nie, sme na tom ako v iných krajinách. Na to aby si spravil kvalitnú hudbu, potrebuješ tvrdo pracovať a minúť veľké množstvo peňazí na jej realizáciu. Čo aj robím. Nemôžem hovoriť za ostatných chalanov, pretože zostava nie je stále na 100%. Kto ale chce pracovať tvrdo, má šancu byť v kapele.

A čo športy? Máš rád napríklad hokej? Nedávno vaša 18tka vyhrala nad nami v predlžení a za chvíľku hrajú spolu naše seniorské mužstvá. Je hokej u vás najpopulárnejší?

V skutočnosti nie. Samozrejme je tu veľa fanúšikov, ale moji krajania sa skutočne našli vo futbale. Jedinú vec, ktorú o slovenskom hokeji viem, je Miroslav Šatan, hehe. Mimochodom naša futbalová federácia je malou kópiou vlády – prelezená korupciou a to je veľmi smutné. Náš národný tím bol na šiestom mieste na svete v 2009, ale teraz sme na šesťdesiatom. Vďaka Ruskej futbalovej federácií! Som veľkým fanúšikom Americkej futbalovej ligy – MLS. Poďme Houston Dynamo! :) 

Len Mira Šatana? Eh, takže futbal. Máš už lístky na majstrovstvá sveta u vás?

Hej, len jeho, sorry. Lístky sú strašne drahé, takže radšej tieto peniaze použijem na vývoj HOS.

A čo ďalšie plány? Máš už nejaké nápady a plány na nový album? Teda okrem toho, že album bude o zime.

Ou, jé! Bude to logické pokračovanie „milostného“ príbehu. Všetky skladby sú hotové na 80% a teraz budú menej folkové a oveľa VIAC elektronické. Uvidíte :) 

80% je celkom dosť. Kedy môžeme očakávať nový album? Máš už nejaký dátum vydania?

Nie, nie. Po stvorení „Znoi“ sa cítim troška prázdny. Možno pôjdem do štúdia v lete 2018.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Nikita

Webová stránka: https://www.facebook.com/hazeofsummer/

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2017-05-20 10:43:36

Prečítané: 2168x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie