SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Radek

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Radek

Po tom, čo som mal možnosť počuť posledné dielko kapely Silent Stream of Godless Elegy, som neváhal ani sekundu a položil som kapele zopár otázok. Za kapelu odpovedal gitarista Radek.

Kedy nastal ten moment, keď ste sa rozhodli spraviť album ovplyvnený moravskou folklórnou hudbou? Na začiatku Vašej kariéry sa mi zdalo, že používate skôr keltské motívy, takže kedy sa vo vás prebudil duch národnej hrdosti? 
Uff, to jsou silná slova (smiech). Jsme samozřejmě hrdí na to, že jsme z Moravy, ale nějaké vlastenectví za naší muzikou až tak nehledej. Moravskou lidovou muziku prostě milujeme a jsme rádi, že je to z naší tvorby cítit a slyšet. Ale abych to vzal od začátku. Pokud se našich starších deskách nějaké folklórní (resp. pseudofolklórní prvky) objevily, stalo se tak spíše mimoděk. Rozhodně to nebylo až do roku 2001, od kterého datuju „novou éru SSOGE“, nijak zvlášť cílené. Ale s novou sestavou přišlo jasné směřování směrem k propojení tvrdé rockové hudby a lidové tvorby. Proč? Těžko říct, prostě na lidové muzice ujíždím a přišlo mi logické ji využít. Abychom to udělali opravdu fundovaně, přizvali jsme si jako producenta Tomáše Kočka, zkušeného moravského world-muzikanta.

Ako ste sa dostali k spolupráci s Tomášom Kočkom? Alebo sa dostal on k Vám?
Dostali jsme se k sobě. Seznámili jsme se asi před čtyřmi lety a postupně se oťukávali. Nebylo to tak, že bychom si těsně před nahráváním desky řekli, že chceme Toma za producenta. Celé čtyři roky jsme společně pracovali, stýkali se, besedovali, ujasňovali si, jak by měla naše deska vypadat a jakým způsobem k tomu dojít…
Zaujíma ma aj vaša spolupráca s Cimbalovkou. Prijali to všteci členovia folklórneho zoskupenia v pohode? Predsa len metal a ľudovka nie je to isté.
No, já myslím, že chlapi vůbec netušili, do čeho jdou (smiech). Ale doufám, že se podařilo. Cimbálovou muziku Radošov k natáčení přizval náš pan producent Tomáš Kočko, protože primáš Radošova Radim Havlíček mu nahrával houslové party na poslední řadovku DO TANCA!. Navíc to měli do Veselí n.M., kde jsme nahrávali akustické party RELIC DANCES, jenom kousíček. Celou cimbálovku jsme zneužili ve dvou skladbách, ale jednotlivé členy takřka na celé desce. Hlavně cimbál, ten nám učaroval. 
Vyšla vôbec nejaká negatívna recenzia na poslednú platňu?
To víš, že jo. Na jednom (předpokládám, že pražském) hudebním serveru si na nás smlsli a my se dozvěděli, že deska RELIC DANCES je vlastně úplně na h**** (smiech). Ale to patří ke koloritu zdejší hudební scény… Vůbec si nemyslím, že bychom udělali nějakou světovou bombu, pořád je co zlepšovat a všechny recenze a názory jsou pro nás důležitou zpětnou vazbou. Ale taky se nemáme zač stydět, udělali jsme poctivou desku a za tím si stojím!

Gratulujem k nominácii na Anděla! Ak by to bolo na mne, určite ho máte už teraz vo vrecku. Ako vnímate takéto ocenenia?
Vo vrecku ho máme, takže je to supr (smiech). Určitě je to zadostiučinění těm čtyřem rokům práce a vůbec všemu, čím jsme si prošli. Máme z Anděla fakt velkou radost. Taky doufám, že pomůže přiblížit naši tvorbu širší veřejnosti, protože si myslím, že RELIC DANCES potenciál každého vnímavého člověka oslovit má…

Skláňam sa pred výkonom Hanky aj Pavla. Su títo ľudia študovaní alebo sú to samoukovia?
Kdepak, jediný opravdu studovaný člen SSOGE je cellista Siki, který má konzervatoř. Pak už má jen houslistka Novi klasickou „lidovku“ a oba zpěvulíni samozřejmě chodí na soukromé hodiny zpěvu, ale v podstatě se o nás dá mluvit jako o samoucích. Pro mě jsou noty jen rozsypaný čaj na linkovaném papíře. 

Ako vyzerajú koncerty SSOGE? Hrajú aj hosťujúci muzikanti?
Ne, to bohužel není z organizačních ani časových důvodů možné. Všechny party, zejména cimbálové, nám jedou z playbacku. Rádi bychom si to někdy střihli s cimbálovkou naživo, snad se zadaří, právě to zkoušíme domluvit… Na konci minulého roku naše řady posílil druhý kytarista Jarek Adámek (ex-Endless), takže v současnosti je to naživo ještě větší nářez a docela si to užíváme. 

Nechystáte sa náhodou na nejaké turné po Českej a Slovenskej republike? Ja by som vás naozaj rád videl hrať live!
Nevím, jestli se tomu dá říkat turné, ale ano, právě v těchto dnech začínáme hrát koncerty na podporu RELIC DANCES. Vzhledem k našemu zaměstnání je to možné jen o víkendech, takže nás čekají REDBLACK Days v Ostravě, Praze a Brně a spousta festivalů. K vám se podíváme v rámci dvou akcí – Brainwashing festu v Jablonici (30.4.) a MayDay festu v Bratislavě (14.5.). Rádi zahrajeme všude, je to jen věcí domluvy. Nedávno jsme hráli pár klubovek v Holandsku a Belgii, v květnu nás čeká festival Wave Gotik Treffen v Německu, na podzim bychom se chtěli vrátit zase do klubů… Pokud můžu odbočit, když už jsme u těch plánů – právě teď chystáme miniCD se slovanskýma verzema tří skladeb z RELIC DANCES (česká Lonely a polské Together a I Would Dance) plus nějaké další bonusy. Původně jsme to chtěli stihnout při nahrávání desky v rámci limitované verze, ale čas a rozpočet byl proti nám. Takže v nejbližší době očekávejte náš bonusový počin...

Čo hovoríš na to, že je teraz módne používať etno prvky v hudbe? Niekedy je to fakt otrasné, keď je to nasilu.
Co si budeme povídat, world music je dnes v kursu. A jak už to bývá, když je něco trendem, nabalí se i spousta balastu. Myslím, že každý soudný člověk pozná, co je děláno od srdce a kdo se naopak jen snaží „svézt na vlně“. Doufám, že dobrá muzika se prosadí…

Čo znamená slovo "Gigula", ktoré je názvom inštrumentálky na "Relic Dances"?
Gigula je ve valašském nářečí „vrchol kopce“. Ne kopec samotný, ale opravdu to nejvyšší místo na jeho vrcholku. Každý kopec či hora má vlastně svoji „gigulu“…

Akú hudbu počúvajú členovia SSOGE v súkromí?
Každou dobrou. Nemáme problém s žádným stylem. Určitě má každý svoje favority, pokud můžu mluvit za sebe a za Hanku, u nás doma se točí věci jako Björk, Orphaned Land, Massive Attack, Orphanage, Värtinna, Dead Can Dance, Porcupine Tree, Extol a spousta world-music…

Čo by si odkázal všetkým fanúšikom, ktorí milujú Vašu tvorbu?
Rád bych tímto oslovil všechny, kteří mají rádi dobrou muziku – uvědomte si, že zakoupením desky vaší oblíbené kapely nebo účastí na koncertě dáváte jasný signál, že chcete, aby vaši oblíbenci ve své tvorbě pokračovali. Lidé si v poslední době zvykli, že hudba je zadarmo, ale tak to přece není. Stojí nás to nemalé prostředky a rozhodně nemakáme na desce čtyři roky jen proto, aby si ji pak nějaký vyčůránek vypálil nebo stáhl z internetu. Díky všem fanouškům, kteří nás podpořili a podporují!!!

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Radek Hajda

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2005-03-17 21:02:32

Prečítané: 1452x

Autor: Dušan Skalický

Dušan Skalický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie