ŠKWOR

ŠKWOR

Na festivalu Rock Nářez 2005 byla k vidění spousta českých špičkových metalových kapel, a proto by byl hřích nevyužít této příležitosti k několika mini-rozhovorům s některými z nich. První skupina, se kterou jsem měl tu čest usednout v zákulisí festivalu, byl Škwor. Roli hlavního mluvčího na sebe vzal Petr Hrdlička, ale sám v tom nakonec nezůstal, když mu vypomohli i Martin Pelc a Tomáš Kmec. Při velice příjemném posezení jsme si povídali například o novém albu, o připravovaném turné kapely, ale občas jsme zabrousili i do minulosti. Kapela i přesto, že dostala zlatou desku za album "Vyvolenej" nepůsobila zdaleka dojmem amerických velkohubých hvězd. Právě naopak. A tak při rozhovoru vládla uvolněná a pohodová atmosféra a nouze nebyla ani o nějaký ten vtípek.

Nejdřív bych se chtěl zeptat, co jste cítili, když jste v roce 2001 vyhráli soutěž Rock Made In Gambrinus, když jste rok předtím vypadli v 1. kole?
Petr: Já ti ani nevím. To spíš tady Vlasta (na kolem procházejícího Vlastu Henycha – Törr). 
Vlasta Henych: To bylo uplacený. První rok zjistili jak to tam chodí a pak to uplatili (smích). 
Petr: Jasně, to byl kamarádšoft (smích). První rok se nám to prostě nepovedlo, protože jsme to brali víceméně jako srandu a podle toho to taky vypadalo. Vypadli jsme v prvním kole. Ten druhej ročník už jsme si řekli, že do toho teda půjdem, aby to mělo nějaký význam a podařilo se to. 

V minulých letech jste odehráli řadu koncertů s mnoha kapelami z české rockové špičky. Zajímalo by mne, jak na tato vystoupení vzpomínáte? S kterou kapelou se vám spolupracovalo nejlíp, s kterou jste si užili nejvíc zábavy...?
Petr: To se nedá říct. S každou kapelou, za tu šňůru co s ní jedeš, něco prožiješ. Každá kapela nám něco dala a s každou kapelou je nějakým způsobem sranda a s každou jsme si to nějak užili. Takže se nedá říct, že třeba s Kabátem nebo s Arakainem nebo s Harlejem to bylo nějaký. Prostě každá ta etapa, každá ta sňůra, každej ten rok měl něco svýho. Takže to pro nás byly hlavně zkušenosti.

Na vašich webových stránkách se píše, v létě začnete pracovat na nástupci "zlatého" alba Vyvolenej. Zajímalo by mne tedy, jestli už máte napsaný nějaký materiál, resp. jak probíhájí práce na desce?
Martin: Už na něm pracujeme. 
Petr: Pracuje se, intenzivně se pracuje. Teď teda není moc času, protože jezdíme pořád hrát. Ale víceméně děláme, co je v našich silách. Takže když zrovna nehrajeme, tak se sejdeme ve studiu a děláme předprodukci. 

Máte už nějakou představu o tom, jak bude nová deska dlouhá? Kolik tam bude písniček?
Petr: Já myslím, že tak standartně, asi tak 12 – 13 písniček. Asi jako vždycky. Protože, když je pak ta deska nějak extrémně dlouhá, tak už to není ono. Takže tak nějak standartně. Budeme vybírat, uděláme třeba 25 věcí a budeme z toho vybírat to nejlepší.

Nové album chcete představit již letos na podzim...
Martin: Určitě, protože bychom k tomu měli jet konečně šňůru.

Na tu jsem se právě chtěl zeptat. Máte už představu, kde všude byste chtěli novou desku představit?
Petr: Města jsou vytipovaný, už víme dokonce s kým by to mělo být, ale nechceme to zakřiknout, protože už asi třikrát jsme ji odložili. My jsme to teda neodložili, ale je to věc agentury...My si vždycky jenom vyslechneme ortel a nic moc s tím nenaděláme. Protože, když chceš jet šňůru, tak musíš mít za sebou nějaký peníze, musí se shánět agentura a sponzoři a to jde mimo nás. 
Martin: Největší část práce je prostě na agentuře, tak snad to letos už dopadne a šňůra bude. 
Petr: My už jsme na to turné chtěli jet v prvním termínu, ale bohužel, tak snad teď v tom třetím termínu to vyjde. 
Martin: Měl by to být říjen 2005. 
Petr: Ale tohle už se snad musí uskutečnit, protože...už není jiné východisko, i kdyby jsme si to snad měli zaplatit sami. 
Martin: To by hlavně žádný turné nebylo. (smích) 

Vy jste měli letos v létě původně hrát na festivalu Masters Of Rock ve Vizovicích, ale pak jste své vystoupení zrušili, kvůli Pink Panther festu. Přitom jste to ale byli vy, kdo kontaktoval pořadatele MOR s tím, že byste si chtěli ve Vizovicích zahrát...?
Tomáš: To je úplně jednoduchý. Pink Panther je firma, která nás má pod sebou. 
Martin: To je vlastně naše domovská agentura. 
Tomáš: Ano, to je naše domovská agentura a co si pak vybereš? Tam je to úplně jasný, a tím, že máme v říjnu vyjíždět vlastní šňůru, tak by to prostě ohrožovalo. A my nechceme hrát třikrát na tom samým místě. 
Martin: Není to o tom, že bychom tam my čtyři nechtěli hrát. Je to střet agentur a takhle se to nakonec vyřešilo a my s tím vlastně nemáme nic společnýho. 
Petr: Ono to většinou padne na tu kapelu a ta kapela za to vůbec nemůže, protože muzikant s tím stejně nic neudělá, protože ta firma mu musí dát peníze a musí to zprostředkovat, a když ta firma to neudělá, tak muzikanti jsou prostě doma. 

Já osobně si ale stejně myslím, že je to škoda, protože na festivalu bude i spousta lidí ze zahraničí...
Petr: Je to škoda. My čtyři jsme tam chtěli jet hrát, ale agentura řekla jinak a my proti agentuře nepůjdem. To bychom byli sami proti sobě. Všem fanouškům se omlouváme, bohužel takových zásahů bude možná víc, ale my s tím bohužel nic neuděláme. Když si firma postaví hlavu... 
Tomáš: Ještě co se týče Masters Of Rock, my jsme se o tom bavili už rok dopředu. Už rok dopředu jsme říkali, že bychom si tam rádi zahráli, protože si myslíme, že je to dobrý festival. Ale tím, že firma začala přemýšlet o Pink Panther festech, tak z toho vyplynul ten problém, že my jsme to museli v průběhu roku zrušit.

Můžete tedy fanouškům alespoň trochu přiblížit, co to vlastně je Pink Panther fest?
Petr: Je to festival, kde hraje asi 6 kapel...? 
Martin: Je to putovní festival, který se koná asi v 10 městech, pořád ve stejné sestavě... 
Tomáš: S jednou z největších scén, co tady kdy vůbec pro českou kapelu byla postavena. 
Petr: Je to víceméně obdoba americkýho Ozzfestu. 
Martin: Taková česká verze. Takovej putovní festival, který bude asi jednou za dva roky. Spusta lidí to pochopila, a bylo to tak i prezentované v médiích, jako koncert Kabátu plus předkapely. Tak takhle to není. Proti tomu se brání všichni zúčastnění, firma, ale i Kabát. Příští verze bude třeba už jiná, ale teď je to takhle, že jako hlavní hvězda je Kabát plus pak dalších pět kapel a mezi nimi jsme my. 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Petr Hrdlička, Martin Pelc a Tomáš Kmec

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2005-06-10 02:17:01

Prečítané: 1281x

Autor: Honza Němec

Honza Němec

Názory redakcie

Chýba názor redakcie