Full Of Anger: ABSTRACT on the Road

Full Of Anger: ABSTRACT on the Road

Dňa 8. marca 2014 som sa ocitol v dodávke s banskobystrickou instrumental/dark metalovou legendou ABSTRACT. Našťastie nie náhodou... Vyrážame na koncert do 293 km vzdialeného maďarského mesta Debrecen a ja dostávam možnosť reportovať zahraničný výlet nie z pohľadu novinára, ale priamo člena posádky (crew). Mimochodom, zostavu tvoria 4 z 5 členov kapely (Lego, Julo, Paul a Juraj), šofér Dušan s frajerkou..no a ja. Bude to trochu o inom, než zvyčajne, takže klasické drísty, čo kto hral a aké vystúpenia kapely predviedli, nečakajte.

V krásnom jarnom počasí smerujeme do južnej časti Slovenska, zatiaľ v kľude / stíhame akurát ochutnať Paliho domáce varené víno a pritom preberáme blížiace sa prezidentské voľby. Pred SVK-HUN hraničným prechodom zastavujeme. Lego sa dušuje, že najlacnejšia diaľničná známka stojí 12,5 € (10-dňovka). Viac nás však pobavila reprodukcia jeho "dealu" na benzínke - rozhovor s predavačom, ktorý ho uvítal v priateľskom duchu:
on: "Jó napot kivánok!"
Lego: "No dobrý deň."
on prekvapene: "..A ty si odkiaľ?"
Tak, a sme v Maďarsku. Trasa vedie neďaleko mesta Kazincbarcika a cez Miskolc bočíme na diaľnicu smerujúcu na Debrecen. 2- krát otáčame MOONSPELL - "Night Eternal", ale až keď registrujem old-schoolový DISMEMBER, Lego sa začína preberať. Okrem toho koluje po aute niekoľko pív + cukroviniek... No snáď mať chalani energiu na dnešný gig.

Presne o 19:00 dorážame na miesto činu. Pred Kaptár Music Clubom nás už čaká organizátor Peter Maniac, spevák domácich ANGERSEED. Keďže z rozpisu viem, že tu má hrať aj moja vysoko-spriaznená temnometalovica DOOMAS, rýchlo sa obzerám pozdraviť aj ich - väčšina z nich je v polospánku. Dozvedám sa, že po včerajšom koncerte v Nyíregyháze si veľmi neoddýchli. Po príchode dnu sa tešíme: dostatočné pódium, kvalitný backline, monitory a je tu i backstage. Kým sa chalani pripravia, ja si odkladám prebytočnosti a mierim von získavať sociálne väzby. Dvaja členovia DOOMAS (bicmen Erik, gitarista Majo + aj s frajerkou) sú už živí a ocitli sa v kruhu lokálnych fans. Po zistení, že ja som tiež zo Slovenska i de facto s nimi, nezostávam dlho bez fľaše. Začína sa medzinárodný meeting, prevažne v angličtine a so širokým spektrom internacionálnych nadávok (vyhráva slovo "kurwa"!). Okrem bežných domácich Maďarov sú tu aj poloMaďari z neďalekého (už) rumunského mesta Oradea, i jedna slečna pôvodom z Fínska. Samozrejme, moju pozornosť sústreďujem hlavne na ňu.

ABSTRACT zatiaľ odohrali štandardne dobrý set, mali celkom úspech a gentleman Lego nezabudol zagratulovať z pódia nežnému pohlaviu k MDŽ, beťár jeden. ...A jeden z vrcholov akcie: naša večera v backstage. Organizátor nám pripravil naozaj vynikajúci guláš, tú radosť na tvárach mojich súputníkov nejde opísať. Zalizovali sme sa až za ušami!

Nasleduje domáca, už spomínaná banda ANGERSEED, a to vám je teda riaden brutal death metal! Síce náklad bez hlbšieho progressu, žiadne slamy, pískačky ani SUFFOCATIONská technika, chalani len rúbu...no i tak sa na to dobre pozerá.
DOOMAS nás zas prekvapili novými bannermi dotvárajúcmi stage-show. Sklamaním je však Petrova slabá angličtina; väčšinou sa ľuďom prihovárajú jeho kolegovci.

Posledná kapela nás už nezaujíma, radšej sa sústreďujeme na pokec s pánmi domácimi. ANGERSEED sú veľkí pohoďáci a Lego dohaduje, žeby vystúpili na Manifest Of Brutality. Po rozlúčkach s nimi i s DOOMASovcami vyrážame na cestu dom. Nemám prehľad o čase, ani o množstve alkoholu, ktoré sa autom premlelo, ale na "nariadenie" bicmena Juraja dominuje vodka, z rádia úplne samozrejme extreme metal, spoločné fotky si dávame ešte pred prekročením hraníc a na Slovensku už väčšina z nás spokojne stráca vedomie.

Domov sme prišli až krátko pred 6:00, čož je tiež masaker. Konštatujem veľmi príjemnú skúsenosť. Ísť na zahraničný koncert - to som už zažil s vlastnými kapelami, aj ako samostatný redaktor. Ale skĺbiť to dokopy a pritom nehrať... Ako ďalší milestone to vidím na nejaké poriadne turné!

Informácie o článku

Uverejnené: 2014-03-10 00:00:00

Prečítané: 3967x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie