COUNTLESS SKIES - Glow

COUNTLESS SKIES - Glow

Priznám sa, že na vstrebanie tohto albumu som si nechal veľmi dlhý čas. Vonku je už viac ako tri mesiace a ja som ho za ten čas počul .. dobre počet opakovaní si netrúfam povedať, ale 3 ciferné číslo to bude určite. Totiž, už keď som o COUNTLESS SKIES v auguste pridal novinku o tom, že pracujú na novom albume, tak som tušil, že to bude pecka. Ak debut "New Dawn" bol ešte zaujímavá kópia INSOMNIUM, tak druhý album "Glow" si už ide svojou cestou. Vplyv alebo povedzme "aby ste vedeli o čo ide" INSOMNIUM je nepopierateľný, pridal by som však ešte DEVIN TOWNSENDa okolo "Synchestra" a ak by ste tie dve veci zmixovali, tak dostanete približne o čom "Glow" je.

Takmer 3/4 hodina a 5 prípadne alebo 7 songov. To nesúrodé číslo záleží od toho ako sa pozeráte na poslednú 20 minútovú kompozíciu, pretože je rozdelená do troch častí. Už vyššie keď som spomenul INSOMNIUM, tak v tomto žánri hľadajte to kde sa pohybujeme a to melodický metal. Ja viem, chýba tam to "death" a síce tvorí určite najväčšiu zložku, ale bolo by to troška mätúce. Nedávno mi kamarátka vravela "no veď pusti mi niečo z toho metalu čo počúvaš", pustil som jej práve prvý song "Tempest". Skonštatovala, že veď to nie je ani metal, že čakala niečo "horšie". Ok, laický pohľad, metal to samozrejme je, ale je tu zakomponovaných veľmi veľa "spomaľovacích" resp. jemnejších pasáží, ktoré znesú snáď až rockový nádych. Veľmi dôležitou súčasťou týchto pasáží je Phil Romeo, ktorý má na starosti basu a najmä čistý vokál. Práve ten ma niekde až Devinovský nádych, aj keď občas sa mi zdá, že ide až príliš vysoko (záver "Summit"). Ross King sa postaral o hrubší vokál a proste musím spomenúť aj Jamesa Pratta. Už vo videu k songu "Summit" sa s gitarou doslova mazlí a vykúzli naozaj krásne melódie. Alebo taká "Zephyr". Rozbieha sa veľmi pomaly, jemne. Doslova romantika. Aby sa po niečo viac ako dvoch minútach rozbehla dopredu a keď sa zapojí aj Ross King, tak máme z toho pravý melodic death metal COUNTLESS SKIES. Po minútke príde sek, oddych a opäť pomalá romantika. Samozrejme pred grandióznym finále, aj textovým, pretože posledné dve slohy sa mi páčia aj textovo. Aby sme zostavu mali komplet tak Nathan Robshaw sa postaral o bicie a ja jeho "disharmonické" bicie v závere "Tempest" proste totálne žeriem, famózna práca.Posledný trojsong je akýmsi zhrnutím prvých štyroch skladieb. Tu je, aspoň pre mňa, cítiť najviac DEVINa z obdobia "Synchestra". Keby mi niekto povedal, že záver "Glow: Part 3 Reflection" napísal on, tak poviem, že veď je to počuť. Nemôžem vybrať jeden song, ktorý by sa mi páčil najviac. Na to mám tento album príliš rád. Bolo by to istou degradáciou zvyšku. Márne hľadám nejaké slabiny, jednu som síce spomenul vyššie, ale to by som povedal, že je možno skôr poznávacím znakom COUNTLESS SKIES, ako chybou. Ešte aj digi mi príde vkusne spracované a vlastne týmto slovkom by som mohol definovať celý album. Vkusný metal s prímesou melodického deathu. Každopádne na plný počet to nie je, nechal som si na túto recenziu aj preto toľko času, aby som nespravil chybu ako s debutom AN ABSTRACT ILLUSION, ten si plný počet zaslúžil a "Glow" z môjho pohľadu nie je taký dobrý. Album totiž preverí najmä čas, často sa totiž stane, že si album obľúbite, ale príde čas, že ho nepočujete aj pol roka a nechýba vám, nie? To sa pri AAI nestane, pri COUNTLESS SKIES nie som si týmto tvrdením úplne istý, už len preto, že 2021 by mal byť vonku nový AAI.

Album vyšiel pod značkou Willowtip Records a samozrejme sú k dispozícií rôzne formáty, či už digitálny za veľmi príjemnú cenu, CD za smiešnu cenu (9 dolárov mi príde malá suma, avšak pozor na poštovné, ktoré v tomto prípade tvorí dosť podstatnú položku navyše) alebo vinyl. Chalani novinku aj streamujú, takže si ju každý môže bez problémov vypočuť. Je mi však záhadou, kam sa stratilo pôvodné video k "Summit", ale je to asi jedno; doležitá je hudba a tá je naozaj výborná. Za mňa jeden z albumov nedávno skončeného 2020.

9,5 / 10

Tracklist

1. Tempest
2. Summit
3. Moon
4. Zephyr
5. Glow: Part 1 Resolution
6. Glow: Part 2 Awakening
7. Glow: Part 3 Reflection

Zostava

Ross King - vokály, gitara
James Pratt - gitara
Phil Romeo - basa, backing vokály
Nathan Robshaw - bicie

Informácie o albume

Žáner: Melodic Death Metal

Dátum vydania: 04.11.2020

Typ: CD

Dĺžka: 44:18

Vydavateľstvo: Willowtip Records

Webová stránka: http://www.countlessskies.com

Krajina: Anglicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-01-29 20:55:23

Prečítané: 667x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie