DROTT - Orcus

DROTT - Orcus

Nórska metalová scéna bola v minulosti známa nespočetným množstvom bočných projektov. Členovia kapiel sa v nich nekontrolovateľne miešali až mal človek dojem, že sa všetci navzájom poznajú. Niektoré z týchto zoskupení fungujú dodnes a niektoré boli len jednorazovou záležitosťou. Uvidíme, aký osud postihne formáciu DROTT, ktorá prichádza s debutovou nahrávkou "Orcus".

V jej zostave funguje trojica skúsených muzikantov Arve Isdal (ENSLAVED), Ivar Thormodsæter (ULVER) a Matias Monsen. Ich hudba by sa dala definovať ako inštrumentálny psychedelic rock. Napriek tomu, že je v istých momentoch až minimalistická, je zároveň progresívna a veľmi svojská. Jednotlivé kompozície sa od seba dosť odlišujú, no majú aj mnoho spoločného. Čo sa týka nástrojov, nájdete ich tu dosť. Základ tvoria bicie, gitara a čelo, ktorým asistuje množstvo perkusií, dychových a sláčikových nástrojov. Všetky skladby majú soundtrackový charakter a temný nádych. Veď čo iné by sme mohli čakať od Nórov. Je v nich niečo znepokojivé a neuchopiteľné, niečo čo autori pred nami ukryli. Nečudoval by som sa, keby boli výsledkom spirituálnych zážitkov spojených s prírodou a jej špecifickými produktmi. Po hudobnej stránke tam cítim vplyv ULVER, no bez užívania elektronických prvkov. Stačí si pustiť skladbu "The Merauders", v ktorej to cítiť najvýraznejšie.

Zároveň tu cítiť vplyvy velikánov ako PINK FLOYD, napríklad v skladbe "Grey Gull". Dokonca som miestami zachytil istú podobnosť s ich rodákmi MADRUGADA, s ktorými Matias v minulosti spolupracoval. Každopádne všetky skladby na albume sú výrazne atmosferické a hudobníci pri ich tvorbe dosť experimentovali. Jednou z najdivnejších a zároveň najlepších piesní je trojka "Katabasis". Po melancholickom post-rockovom úvode prichádza alternatívna pasáž, kde sa dokonca objaví aj spev. Ten je ale poriadne čudný a znie akoby prichádzal z nejakej inej dimenzie. Následne sa to celé prevráti do zvláštnej gothic rockovej polohy. Takýchto zvratov tam nájdete viac, no napodiv to celé drží pevne pokope. Ani to neviem úplne racionálne vysvetliť. Možno je v tom nejaká severská mágia, ktorou sa nás snažia uhranúť.

Debutový album projektu DROTT je typickou ukážkou nórskej avantgardnej hudby. V posledných rokoch je trochu v útlme, no tvorivého ducha si stále zachováva.

8,5 / 10

Tracklist

01. The Lure
02. Caerdroia
03. Katabasis
04. The Strait
05. Psychopomp
06. By the Lunar Lake
07. The Marauders
08. Grey Gull
09. Arch of Gloom
10. Orcus

Zostava

Arve Isdal - gitara
Matias Monsen - violončelo
Ivar Thormodsæter - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive/Post-rock

Dátum vydania: 24.09.2021

Typ: CD, LP

Dĺžka: 39:45

Vydavateľstvo: By Norse Music

Webová stránka: http://drott.bandcamp.com

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-10-14 20:43:50

Prečítané: 528x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie