ENSLAVED - Utgard

ENSLAVED - Utgard

Nóri ENSLAVED dlhodobo produkujú albumy, ktoré dosahujú vysokú kvalitu a úroveň. Ich ranná tvorba sa pohybovala výsostne v black metalových vodách, no s príchodom albumu "Mardraum (Beyond the Within)" do ich hudby začali prenikať progresívne prvky. Zlomovou nahrávkou v tomto smere bola "Isa", na ktorej sa začala formovať ich nová vývojová fáza. Spomínané progresívne prvky postupne vytláčali black metalový základ, no nevytlačili ho úplne. Čo však ostalo v ich tvorbe nemenné je fascinácia severskou mytológiou, ktorá sa javí ako nevyčerpateľný zdroj pre ich texty a hudbu. Množstvo severských kapiel sa pri infiltrovaní svojej pôvodnej kultúry do metalu popálilo a vytvorilo aj niekoľko gýčov. Tomu sa ENSLAVED obratne vyhýbajú a túto úlohu zvládajú veľmi vkusne a originálne.

Aktuálna novinka "Utgard" prezentuje rovnomennú krajinu, v ktorej žijú obri a nad ktorou bohovia Asgardu nemajú žiadnu moc. Na psychologickej úrovni predstavuje sféry spánku a bdelého snívania na hranici vedomia a podvedomia. Pre bližšie informácie odporúčam navštíviť oficiálnu stránku kapely, kde sa toho dozviete viac.



Po hudobnej stránke kapela pokračuje v jedinečnej fúzii progresívneho rocku a severského metalu. Už šestnásť rokov ju rôznym spôsobom ohýbajú a postupne rozvíjajú. Čoraz viac ich hudba vyplavuje vplyvy kapiel ako KING CRIMSON či starých PINK FLOYD. Ivar Bjørnson ako aj Grutle Kjellson už za mlada nasávali túto muziku a zanechalo to v nich výrazné stopy. Spolu s typickým "enslaved" metalom sa skvele dopĺňajú a prinášajú poslucháčovi pôsobivý hudobný zážitok. Zvláštnym spôsobom mixujú v skladbách drsnosť metalu, temnú atmosféru severskej prírody a psychedelické nálady progresívneho rocku. Podobne pestré sú aj vokály, na ktorých sa podieľala tentoraz kompletná zostava. Najvýraznejším je tu opäť Grutleho blackový "chraplák", no zaujímavé sú aj čisté vokály klávesáka Håkona Vinjeho a nového bubeníka Ivera Sandøya. Ten už v minulosti spolupracoval s týmito hudobníkmi na projekte TRINARCIA, ktorý ak nepoznáte, vrele odporúčam.

Nie som si istý, ale myslím že je to hlas Håkona Vinjeho, ktorý sa silne ponáša na spev Branna Dailora z MASTODON. Keď som prvý krát počul úvodnú skladbu albumu „Fires in the Dark“, fakt som si myslel že tam Brann hosťuje. Tento vokál nájdete aj v skladbe "Sequence", v ktorej už skutočne hosťuje perkusionista Martin Horntveth z JAGA JAZZIST. A v istých pasážach piesne je jeho osobitý prejav naozaj prítomný. Mimochodom ide zrejme o najprogresívnejšiu skladbu celého albumu. Asi najviac jej konkuruje "Urjotun", ktorá sa nesie vo výrazne alternatívnom duchu. Dalo by sa dokonca hovoriť o akejsi metalovej verzii krautrocku. Je to ďalší dôkaz toho, že títo hudobníci nemajú žiadne mantinely a nič im nezväzuje ruky. Na albume sa nachádzajú aj tvrdšie ladené skladby ako "Flight of Thought and Memory" či "Jettegryta", v ktorých najviac cítiť ich black metalové korene. Všetky spomínané prvky opäť posplietali do jedného celku, ktorý znie originálne a sviežo.



Novinka "Utgard" opäť prináša pestrofarebnú hudobnú zmes tejto nenapodobiteľnej nórskej formácie. Ich imaginárny hudobný svet sa postupne rozpína do šírky, pričom nezabúda na svoje drsné korene.

A pokiaľ ste fanúšikmi ENSLAVED, určite si pozrite rozsiahly dokument "Heimvegen" o ich histórii, ktorý na pokračovanie vysiela nórska verejnoprávna televízia NRK. Aktuálne sú von štyri časti, ktoré nájdete na YouTube aj s anglickými titulkami.

9,5 / 10

Tracklist

1. Fires in the Dark
2. Jettegryta
3. Sequence
4. Homebound
5. Útgarðr
6. Urjotun
7. Flight of Thought and Memory
8. Storms of Utgard
9. Distant Seasons

Zostava

Grutle Kjellson - vokály, basa, klávesy
Ivar Bjørnson - gitary, klávesy, vokály
Arve Isdal - gitara, vokály
Håkon Vinje - klávesy, spev
Iver Sandøy - bicie, spev, klávesy

Informácie o albume

Žáner: Progressive Black/Viking Metal

Dátum vydania: 02.10.2020

Typ: CD, LP, MC

Dĺžka: 44:43

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka: http://www.enslaved.no

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-12-04 16:18:55

Prečítané: 655x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie