ESCHATON - Ultimum Exitium

ESCHATON - Ultimum Exitium

Ak by som si zakladal kapelu, tak určite by som rozmýšľal aj nad tým, či vymyslený názov bude originálny alebo naopak tak troška prefláknutý a skôr či neskôr, ak to s kapelou myslím vážne, narazím na problémy. Prečo tento divný úvod? Nuž najmä preto, že existuje minimálne šesť rôznych metalových kapiel s názvom ESCHATON. Ako posledná z tejto šestice vznikla "slovenská pobočka", ktorej sa budem venovať. Už pri prvom letmom vypočutí som objavil, že chalani hrajú veľmi dobre a preto ma dosť mrzí ten neoriginálny názov. Škoda. Že sa to dá aj inak dokazujú napr. MRAVCOLEV alebo ŽRIEBÄDLO. Krkolomné ale zároveň originálne.

Kapelu založil Tomáš Maga (ex-DEMENTOR) - gitara a spev, Andrej Kelčík - gitara, Oskar Blahušiak - spev, na albume sa objavuje ešte basák Marek Ševčík a Tom Brighter - bicie. Skvelo album doplnil aj Martin Roženek (majiteľ GM štúdia, kde sa nahrával album), ktorý pridal klávesové party. Pre ESCHATON je to prvý album, takmer 37 minút a celkovo 7 songov, z ktorých prvý je intro. Hudobne sa jedná o death/black metal. Texty sú, až na jeden, v našom ľubozvučnom jazyku. To troška pripomína RAMCHAT, prípadne novší LUNATIC GODS, aj keď povedal by som, že ESCHATON používa viac black a death metalových vokálov ako spomínané dve skupiny. Okrem teda záverečnej "Eschaton", kde sa objavuje v podstate čistý spev, výborne to pasuje, rozhodne by som sa nebál tento vokál použiť častejšie, pretože v spojitosti s klávesmi je to naozaj výborné. Z malej časti je aj v "Omen" a práve táto hlasová variabilita, od čistého cez growl až po škrekot, dodáva hudbe nový rozmer a vôbec nie zlý. Celkovo spevákov chválim. Hudobne by sa dal tento album mierne prirovnať k DEPRESY, občas sa odbehne aj kamsi napr. až k METALLICE a ich "One". Schválne si skúste vypočuť "Omen". Toto nemyslím samozrejme v zlom, ktovie či to bol zámer, či náhoda, ale prečo nie.

Texty pojednávajú o mytológií, okultizme a náboženstve, hudobne je to spomenuté vyššie. Zvuk je výborný, album sa dá vypočuť celý na bandcampe skupiny. Vonku je aj CD, prípadne digipack. Debut je síce vonku už dlhšie, nič to však nezmenilo na tom, že aj takmer rok po vydaní je tento album výborná vec. Ak sa Vám zdajú nové albumy BRUTE, DEHYDRATED alebo PERVERSITY "až moc", ale máte radi death metal, tak ESCHATON je trefa do čierneho.

O vydanie sa postaralo relatívne nové vydavateľstvo Slovak Metal Army (aj keď samozrejme so "starým" Jurom Haríňom)", kde si na ich stránke nielen tento kúsok môžete kúpiť za ľudové ceny. Ak máte radi technickejšiu hudbu, v ktorej sa neustále odohráva nejaký iný príbeh, nie je to teda jednoliata hudobná guča hluku, tak určite choďte do "Ultimum Exitium". Pre mňa jeden z naj slovenských albumov tohto roka. Super práca!

8,5 / 10

Tracklist

1. Intro
2. Memento Mori
3. Omen
4. Vortex
5. Ultimum Exitium
6. Radix Verum
7. Eschaton

Zostava

Oskar Blahušiak - vokály
Tomáš Maga - gitary/vokály
Andrej Kelčík - gitary
Marek Ševčík - basa
Tom Brighter - bicie

Informácie o albume

Žáner: Death/Black Metal

Dátum vydania: 27.1.2017

Typ: CD

Dĺžka: 36:42

Vydavateľstvo: Slovak Metal Army

Webová stránka: https://eschatonruzomberok.bandcamp.com/

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-12-15 07:08:42

Prečítané: 2140x

Autor: Michal Lukáč

Michal Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie