ESSENCE OF EXISTENCE - Terra Mentis

Hlavnými črtami produkcie trenčianskej kapely ESSENCE OF EXISTENCE sú dôraz na atmosféru a prepracovanosť. Prepracovanosť ako v zmysle technickom, tak aj skladateľskom. Piesne sú naplnené množstvom prelínajúcich sa pasáží, rôznorodými vokálmi, úžasne navrstvenými melódiami. Melodika je tvorená gitarami, klávesmi, alebo veľmi účelne využitou elektronikou. Atmosféra je raz kozmická a temná, inokedy priam upokojujúca. Nálady sa striedajú s rýchlo sa meniacimi pasážami.

Album otvára intro Born 1010011010, do ktorého hudobníci celkom šikovne zašifrovali jednu číslicu, ktorá je však v metale dosť bežná a s jej identifikáciou zrejme nebude až taký problém ani pre toho, kto neovladá binárnu číselnú sústavu. Toto intro je ešte dosť black metalová záležitosť, čo ma trocha naľakalo a donútilo myslieť sa, že kapela predsa len zostáva ešte v čiernych vodách. Najmä aj keď úvod nasledujúceho songu takisto otvára klasický vysoký tremolo-blackový riff. Po chvíli sa však začnú rozvíjať už spomínané vrstvené melódie a rôznorodé pasáže, ktoré ukazujú, že kapela má oveľa progresívnejšie chúťky, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Pri množstve melódií a experimentoch s elektronikou a klávesovými zvukmi (ten klavír v druhom tracku je parádny) si kapela zachováva metalovú podstatu, čo je výborné. S postupovaním ďalej v albume je táto progresivita a chuť experimentovať stále silnejšia a vlastne sa už ani nestretávame so zlou piesňou.Zvuk je podľa mňa veľmi dobrý. Vždy vyznieva, čo má vyznieť, až možno na pár chvíľok, keď som mal pocit, že gitary by mohli byť ocenené vyššou hodnotou volume. Automatické bicie vôbec nie sú problémom. Samozrejme, že sa dá všimnúť absencia živého bubeníka, ale len pri prechodoch. Kapela to vynahrádza tým, že rytmy, ktoré muzikanti naprogramovali sú skutočne vynikajúce, rôznorodé a nejeden bubeník by mal čo robiť, kým by ich takto precízne zvládol odbúchať.

Takže záverom chcem povedať, že možno EOE nezavádzajú nejaký úplne nový štýl, ale veľmi rozumným čerpaním z rôznych metalových i nemetalových zákutí vytvárajú veľmi príjemne sofistikovanú porciu kvalitnej hudby. Dokonca aj s prepracovanou textovou zložkou so zaujímavým príbehom o zotročení civilizácie, blúdení v temných zákutiach mysle až ku objaveniu nových astrálnych ciest...

9 / 10

Tracklist

01. Born 1010011010
02. Spiritless0
03. Echoes in Mindshadows
04. Desire Fragments
05. Implanted Reveries
06. Cryotomb
07. Bewildered Reason
08. Ageless Forrest Silence
09. Thunders of Dissolution
10. Unveiled Astral Paths
11. Components of God

Zostava

Astral - gitary, programovanie, vokály
Technology - vokály, gitary, programovanie
n-gh´ - basgitara, vokály
Fear - vokály, klávesové nástroje

Informácie o albume

Žáner: Atmospheric Black Metal

Dátum vydania: 02.12.2007

Typ:

Dĺžka: 52:15

Vydavateľstvo: Mondongo Canibale Records

Webová stránka:

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2007-12-27 16:00:29

Prečítané: 1485x

Autor: Kamil Adamík

Kamil Adamík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie