GHOST - Prequelle

GHOST - Prequelle

Ak som pred niekoľkými rokmi pri vydaní predošlého štúdiového albumu "Meliora" tvrdila, že GHOST sa stáva skupinou, ktorú môžete milovať alebo nenávidieť, s novinkou "Prequelle" sa postoje oboch táborov ešte vyostrili. Medzitým sa oficiálne potvrdila aj identita lídra Tobiasa Forgea, meniaceho svoje alter ego v skupine s každou novou nahrávkou. Tentokrát to nie je ďalší nový pápež, ale kardinál Copia, ktorý si, podľa Tobiasových slov, svoje postavenie ešte musí zaslúžiť. Zmenila sa aj zostava, obklopujúca Tobiasa, pričom podľa vyhlásení ex-členov je s Tobiasom skutočne ťažké vyjsť a presadiť popri ňom aspoň nejaké nápady. Hudobná kvalita však výraznejšie neutrpela, napriek tomu, že skôr môžeme hovoriť o projekte, ako o skupine. Tobias sa totiž rozhodol, že sa nebude zaťažovať nejakými vnútornými konfliktmi v kapele, ktorú stvoril a obklopil sa len nájomnými muzikantmi pre účely živých vystúpení, ktoré sú mimochodom veľmi pôsobivé.

GHOST sú reprezentantom novej generácie skupín, debutový album neoslávil ešte ani desaťročnicu, no napriek tomu sú príkladom kapely, ktorá zaznamenala za tak krátke obdobie doslova raketový vzostup. Novinka "Prequelle" je opäť melodickejšia, komerčnejšia, prístupná širokým masám a oslovujúca široké spektrum poslucháčov. Tobias jednoducho vie robiť chytľavé refrény, čo potvrdila už prvá ochutnávka v podobe skladby "Rats", ku ktorej natočil aj mierne excentrický (čo však u GHOST nie je ani v najmenšom prekvapivé), ale zároveň pôsobivý videoklip. Nahrávka je nabitá hitmi, je súčasne však najmäkším počinom v histórii skupiny, preto bude aj najkontroverznejším. Niektorí z tých, ktorí ďalšie zjemnenie Tobiasovi neodpustili, nazývajú GHOST metalovou ABBou, prípadne pop metalom. Nejde však nakoniec o kompliment? Ich švédski krajania ABBA si predsa získali status hudobnej legendy, ich tvorba v rámci žánru rozhodne nebola podpriemerná. No a v minulosti aj samotní členovia GHOST uviedli, že ABBA je jednou z ich hlavných inšpirácií a zložili im poklonu coverveziou "I'm a Marionette". Toto prirovnanie je však veľmi trefné, len si vypočujte napríklad pozitívne ladenú "Dance Macabre". Počuteľná je inšpirácia rockovými legendami 70. rokov, AOR alebo temnou atmosférou MERCYFUL FATE (tá sa však oproti predchádzajúcim počinom vytráca). Odkazy na predchádzajúci, temnejší album "Meliora" ponúka napríklad vydarená skladba "Faith". Jedným zo silnejších momentov novinky je aj epická, baladická "Pro Memoria" so silným refrénom. Neskutočne chytľavá záležitosť, pri ktorej citlivejším povahám možno naskočia aj zimomriavky.

Albumu ako celku by som vytkla jeho krátkosť. Novinka síce dĺžkou korešponduje s počinmi starších hudobných legiend, no vďaka dvom inśtrumentálkam, ktoré sú objektívne skutočne výborné, ale mne osobne nesadli, by som uvítala o niečo dlhšiu stopáž. (Ako pikošku mi nedá nespomenúť, že v "Helvetesfönster" budete počuť aj akustickú gitaru Michaela Åkerfeldta z OPETH.) A okrem toho, nadšenie z nahrávky ku koncu u mňa trochu opadávalo. Jemne to rieši limitka s dvomi bonusovými coververziami, vydarená je hlavne "It's a Sin", prerábka PET SHOP BOYS. Celkovo však "Prequelle" hodnotím ako silný album, ktorý nebude chýbať v mojej zbierke. Je logickým vyústením smerovania, ktoré nastolila "Meliora", no nedosahuje jej kvalít.

 

 

Áno, GHOST sú komerčnou kapelou prístupnou pre rockové masy, ale súčasne aj fajnšmekerov, keďže hudobná kvalita tam nesporne je. Zároveň sú prototypom interpreta, ktorý je schopný lákať na svoje vystúpenia tisíce ľudí a aspoň trošku zaplniť hluché miesta, ktoré ostávajú po odchádzajúcich legendách (a bude horšie...). A to rockový svet potrebuje ako soľ.

7,5 / 10

Tracklist

01. Ashes
02. Rats
03. Faith
04. See the Light
05. Miasma
06. Dance Macabre
07. Pro Memoria
08. Witch Image
09. Helvetesfönster
10. Life Eternal

Zostava

Cardinal Copia (Tobias Forge) - spev
+ hostia

Informácie o albume

Žáner: Heavy Metal/Rock

Dátum vydania: 01.06.2018

Typ: CD, LP

Dĺžka: 41:43

Vydavateľstvo: Loma Vista Recordings

Webová stránka: http://www.ghost-official.com

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-09-20 23:26:34

Prečítané: 1569x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie