POWER 5 - Minuty věčnosti

Miesto diania: Martin, jún 2004. Začína festival More than Fest a amfiteáter zíva prázdnotou. Na hlavnú scénu nastupuje mladá kapelka Power 5, o ktorej sa v poslednej dobe často hovorí. Unudene čakám, čo predvedú a po pár minútach mi vyslovene spadnú sánky ako v povestnej reklame od Slovak Telecom. U nás sú kvalitné speed/power kapelky skôr len vzácnou výminkou a Power 5 ma svojím vystúpením presvedčili o tom, že potenciál tu je. Chalani sú fakt dobrí, povedala som si....

Miesto diania: Martin, október 2004. Do paprčiek sa mi dostáva posledný album týchto mladých hudobníkov. Sánky mi už síce nespadli, ale aj tak ma album potešil. Počuť kvalitnú melodickú hudbu v jazyku srdcu blízkemu je veľmi zriedkavé. Blackové, deathové a doomové kapely sa rodia ako huby po daždi, ale kvalitný power kde nič, tu nič. A české texty určite potešia, hlavne keď sú vydarené. Spolupútnici Power 5 na ich powermetalovej ceste ako Salamandra, alebo Nemesis používajú v svojich piesňach angličtinu, takže čeština je veľmi príjemné osvieženie. A ich štýl? No mnohokrát zaznel názor, že Power 5 znejú ako český Stratovarius alebo Helloween s pár originálnymi a progresívnymi prvkami.. Napríklad detský zbor v úvodnej skladbe "Tisíc let". Hlas speváka Olina nie je položený až tak vysoko ako hlasy frontmanov spomínaných kapiel, v istých momentoch mi mierne pripomenul farbou Láďu Křížka v nižších polohách, ale to možno robí aj tá čeština :) Jeho vokál je veľmi príjemný a určite sa stal mojím favoritom medzi mladými českými a slovenskými metalovými spevákmi, v mojich očiach (ušiach) ho prekonajú už len Láďa Křížek, Petr Kolář a Aleš Brichta. Dobre sa to počúva, melodické linky sú veľmi vydarené a niektoré songy rotujú v hlave ešte dosť dlho, napríklad titulná "Minuty věčnosti", začínajúca basovým a klávesovým introm a ľahko zapamätateľným refrénom, ďalej by som vyzdvihla skladbičku v pomalšom tempe "To se musí stát", alebo energickú "Roztrhni mě", ktorú som si ako jedinú výrazne pamätala aj zo spomínaného koncertu, keď som sa s kapelou prvýkrat stretla. Ale aj ostatné skladby majú momenty, ktoré stoja za to.

Albumu by som vytkla, že isté prvky sa dosť často opakujú , a niektoré sme zase počuli miliónkrát, ale čo na tom, keď sa to fakt dobre počúva? Power 5 je kapela, ktorá v sebe skrýva veľký potenciál a má šancu sa stať následovníkom českých legiend. Dnes v záplave power/speed zahraničných kapiel je u nás veľmi ťažke preraziť. Ale Power 5 na to majú, ako jedna z mála tuzemnských kapiel. Dúfam , že im to vyjde, pretože ...aj keď neprinášajú nič nové, sú totiž lepší ako tie kvantá zahraničných tuctoviek. A takou hitovosťou a výraznosťou skladieb sa nemôže pochváliť hocikto. Možno som až moc nadšená týmto albumom, ale Power 5 odteraz považujem za našu najväčšiu nádej.

8 / 10

Tracklist

01. Tisíc let
02. To se musí stát
03. Minuty věčnosti
04. Roztrhni mě
05. Vstávej sílu máš
06. Se vším počítám
07. Orient opiát
08. Oheň a žár
09. Neber k tomu srdce
10. Před svítáním

Zostava

Olin Škrabal - spev
Zdeněk Kopeček - gitara
Zdeněk Putala - klávesy
Richard Filák - basa
Milan Škrabal - bicie

Informácie o albume

Žáner: Power Metal

Dátum vydania: 29.09.2003

Typ:

Dĺžka: 48:00

Vydavateľstvo: vlastný náklad / samovydanie

Webová stránka:

Krajina: Česká republika

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2004-10-28 23:28:13

Prečítané: 1495x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie