THE PINEAPPLE THIEF - Dissolution

THE PINEAPPLE THIEF - Dissolution

Formácia THE PINEAPPLE THIEF už určite nie je cudzia žiadnemu vernému fanúšikovi art-rockového, umeleckého žánru a pomaly, ale isto sa stáva veľmi stabilným pojmom a zárukou pomerne vysokej kvality na hudobnej scéne. Dokonca, po nabratí na palubu bubeníka bývalých PORCUPINE TREE,  a to nezameniteľného Gavina Harrisona, sa určite títo talentovaní ´melancholici´ dostali do povedomia ešte širšej poslucháčskej základne. Svoje smerovanie po bubeníckej obmene jednoznačne zadefinovali na predchádzajúcej ´Your Wilderness´, kde dominantným prvkom celého albumu je hlavne jeho náladová rozmanitosť, ktorú podchytili a zvýraznili výborným zvukom. Nástupcom veľmi vydareného počinu je novinka ´Dissolution´ a tú si predstavíme.

V podstate sa dá povedať, že novinka veľmi plynule nadväzuje na svojho predchodcu. Kapela všetko stavila na vzorec, ktorý predstavili na predchádzajúcom albume, kde nosnú, hlavnú líniu tvorí melodická, náladová linka, ktorá je vhodne poprepletaná veľmi pestrými motívmi a tie veľmi vhodne dopĺňajú celkovú atmosféru jednotlivých skladieb. V princípe je to ešte všetko posunuté o úroveň vyššie, oproti svojmu predchodcovi, výrazné zmeny tempa, nálady, v rámci jednej skladby sú tu naozaj na bežnom poriadku, tým pádom absolútne nehrozí stereotyp pri počúvaní celého materiálu, čo sa často pri tomto hudobnom žánri stáva. Album nie je úplne ´vatový´, nájdeme tu pomerne veľké množstvo vyhrávok, ktoré zabŕdajú do rôznych hudobných žánrov, pričom sa občas ocitneme aj v tvrdších rockových vodách, avšak, vždy sa vrátime do pokojných, mierne melancholických miest. Som si istý tým, že tento výrazný posun kapely spôsobil aj príchod Gavina Harrisona, pretože odkazy na jeho bývalú kapelu sú viac ako zreteľné, a niekedy sa naozaj človek zamyslí, či mu ten PORCUPINE TREE náhodou v tých slúchadlách nerezonuje. Z omylu ho vždy vyvedie veľmi charizmatický prejav Brucea Soorda, ktorého hlas výborne zapadá do hudby, ktorou sa kapela prezentuje.

´Dissolution´ vo svojej podstate zachytáva určitý rozklad medziľudských vzťahov, úpadok ľudskosti ako takej a musíme si priznať, že presne tieto faktory sú v dnešnej spoločnosti naozaj na vzostupe. Paradoxne, pri počúvaní celého materiálu človek verí, že ešte máme šancu na lepšie zajtrajšky, a práve takéto diela je potrebné spracovávať a venovať im svoju pozornosť. THE PINEAPPLE THIEF potvrdzujú, že našli svoj priestor, možno aj samých seba a majú nám naozaj čo povedať, len je potrebné sa poriadne započúvať !

9,5 / 10

Tracklist

1. Not Naming Any Names
2. Try As I Might
3. Threatening War
4. Uncovering Your Tracks
5. All That You've Got
6. Far Below
7. Pillar of Salt
8. White Mist
9. Shed a Light

Zostava

Bruce Soord - vokály, gitara
Steve Kitch - klávesy
Jon Sykes - basová gitara
Gavin Harrison - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Rock

Dátum vydania: 31.8.2018

Typ: CD, LP

Dĺžka: 43:30

Vydavateľstvo: Kscope

Webová stránka: http://www.pineapplethief.com

Krajina: Anglicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-11-06 11:10:11

Prečítané: 1002x

Autor: David Švrčina

David Švrčina

Názory redakcie

Chýba názor redakcie