THERAPIST - Svet/lo slepých

THERAPIST - Svet/lo slepých

Domáca undergroundová scéna bola vždy chudobná na doom metalové kapely. Každý nový objav preto poteší, obzvlášť ak má čo ponúknuť. Zhodou náhod som nedávno narazil na skupinu THERAPIST z Novej Bystrice, ktorá vydala v septembri svoj debutový album "Svet​/​lo slep​ý​ch".Kapela produkuje hudbu, ktorá je zmesou funeral doomu a sludgeu s prímesou ambientu. Už len tento fakt bol pre mňa veľkým prekvapením. Zároveň sa tu stretnete aj s nevšednou kombináciou doomu a shoegaze, čo je taktiež pomerne zriedkavá symbióza.

Nahrávka začína ľudovým motívom, v ktorej hrajú hlavnú rolu ženské spevy. Po ich doznení spustia nefalšovaný funeral doom so všetkým čo k tomu patrí. Ultra pomalé tempo vás krásne opantá a postupne sa charakter piesne nenápadne transformuje na sludge doom. V strednej ambientnej časti odznie asi najsilnejšia časť textu:

„Tí, za ktorých nehovorí ego, stoja ako zakliati.
Vôkol nich je nekonečné ticho, ostanú nevypočutí.
Ak chceš zdolať vrcholy hôr.
Prispôsob tempo najslabším.
Lenže tu každý kráča nahor.
Nech z výšin jebe aj na najbližších.“

Nasleduje pasáž, ktorej dominuje nástojčivý spev plný bolesti a zúfalstva. Záverečná pasáž je opäť v znamení hutného sludge doomu. Táto pätnásťminutová skladba je jeden z vrcholov celej nahrávky. Pre úplnosť treba dodať, že v nej účinkuje Seger zo skupiny SLØN.
 


V ďalších piesňach THERAPIST rôznym spôsobom experimentuje s doom metalom. Dokonca v istých momentoch rytmika prepne na vyššie otáčky a chalani spustia slušný death doomový náklep. Miestami sa na nahrávke objavia aj industriálne zvuky či dokonca noisové prvky. V rámci štýlu je to pomerne pestrá nahrávka, ktorá skrýva svoje čaro pod povrchom. Je dobré jej venovať istý čas. Album má špinavý mierne zastretý zvuk, čo mu ale mimoriadne pristane. Nahrávke dodáva omnoho väčšiu autentičnosť a pochmúrnu atmosféru. Je to ale špina, ktorú chcete dosiahnuť a nie technická nedokonalosť. Zaujímavé sú aj texty, ktoré sú písané v rodnom jazyku. Samozrejme, témy sú signifikantné pre tento hudobný štýl - bolesť, smútok, smrť a beznádej.  

"Svet​/​lo slep​ý​ch" je skvelá doomová nahrávka, ktorú THERAPIST vydali v úplnej tichosti. Vyšla len ako digital release a na kazete ju vydáva undergroundový label Jablká ďaleko do stromu. Pevne verím, že sa niekto odhodlá ju vydať na CD či LP. Tento materiál si to rozhodne zaslúži.

8,5 / 10

Tracklist

1. Krídla sme spálili na zemi aby sme sa nedostali do raja
2. Studne
3. Jasnovidec
4. Atrament prekliatia
5. Dissociate
6. Smrteľný hriech

Zostava

Patrik - gitary, vokály

Informácie o albume

Žáner: Funeral Doom/Sludge Metal

Dátum vydania: 16.09.2022

Typ: MC, digital

Dĺžka: 49:56

Vydavateľstvo: Samovydanie

Webová stránka: http://therapistdoom.bandcamp.com

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-12-01 05:26:34

Prečítané: 609x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie