AMORPHIS, SÓLSTAFIR a LOST SOCIETY v Bratislave

AMORPHIS, SÓLSTAFIR a LOST SOCIETY v Bratislave

Fínska metalová skupina AMORPHIS vyrazila na turné s názvom Halo European Tour 2023. Ak sa podobne veľké mená zastavia na Slovensku, zväčša sa promotéri rozhodujú medzi Bratislavou a Košicami. Veľká pochvala pre Double head Music, ktorý sa odvážne rozhodli pre obe varianty.  Po štvrtkovom koncerte v Košiciach sa akcia presunula do Bratislavského MMC. Tento klub navštevuje skupina pravidelne a ja som ich tu videl už po štvrtý krát. Na tomto turné ich sprevádzajú Islanďania SÓLSTAFIR a krajania LOST SOCIETY.

LOST SOCIETY je mladá fínska kapela hrajúca mix metalcoru a numetalu. Ich hudba znie veľmi moderne a je primárne určená pre mladého poslucháča. Oceňujem na kapele nasadenie a energiu, ktoré vložili do svojho setu. Aj keď tu ťažko hovoriť o nejakej originalite, ich hudba má ťah na bránu.Do svojich piesní sa snažia dostať groove prvky, ktoré dobre nakopávajú ich hudbu. Prekvapila ma aj inštrumentálna zručnosť oboch gitaristov, ktorí nie raz ukázali svoje dovednosti. Zároveň to zbytočne nepreháňali, čo je pri tomto typu exhibície dôležité. V rámci svojho setlistu sa prevažne venovali skladbám z ich posledného albumu "If the Sky Came Down". Skupina sa nevyhýba ani "symfo" prvkom ako v skladbe "Awake" prípadne elektronickým intrám ako v záverečnej skladbe "Stitches". Pamätám si ich vystúpenie minulý rok na Brutale, kde ma až tak nezaujali. Dnes ma ich vystúpenie bavilo omnoho viac, aj keď podobnú hudbu skoro vôbec nepočúvam.

Druhou kapelou večera boli SÓLSTAFIR, ktorých nekriticky obdivuje množstvo fanúšikov. Ja ale budem k ich dnešnému vystúpeniu trochu prísnejší. V prvom rade ich set poznačili technické problémy s mikrofónom, ktorý miestami vypadával. Za to samozrejme kapela nemôže, to je proste technika ktorej životnosť nie je večná. Lenže spev Aðalbjörna Tryggvasona dnes nebol zďaleka ideálny. Miestami znel veľmi čudne, čo ale paradoxne prekladal naopak skvelými momentami. To isté platí aj o jeho gitare. Nešlo ani tak o samotnú hru ale o nepresné prepínanie efektov. Vo výsledku to narúšalo celkovú atmosféru, ktorá je pre ich hudbu ťažisková.  Ja síce chápem že trochu špiny a ležérnosti k ich vystúpeniam patrí, ale dnes toho bolo trocha viac. A budem kritický aj k ich setlistom, respektíve k novým skladbám. Za posledných desať rokov som skupinu videl vystupovať šesť alebo sedem krát. Akokoľvek si postavili setlist, vždy to potiahli skladby "Fjara" a "Goddess of the Ages". Lenže tieto skladby majú viac ako dvanásť rokov a nič z posledných troch albumov sa k nim ani len nepribližuje. A dnes to opäť vytiahli aj keď to malo od ideálu ďaleko. Dnešné vystúpenie SÓLSTAFIR ma neočarilo do takej miery ako tomu bolo v minulosti. Nebol to síce žiadny "prúser", ale táto kapela má na viac.

Presne o pol desiatej vyšli na pódium AMORPHIS a odpálili svoj set skladbou "Northwards" z novinky "Halo". Kapela fungovala ako hodinky, pričom zvukári im nastavili veľmi vyvážený a príjemný zvuk. Výkony hudobníkov boli veľmi profesionálne, čo je u nich v podstate štandard. Kapela je skvele zohraná a je radosť ich počúvať. Zároveň dnes ukázali aké silné skladby dokázali vytvoriť naprieč rôznymi obdobiami. Nové kusy ako "The Moon", "Wrong Direction" či "The bee" skvele konkurovali takým hitom ako "Black Winter Day", "House of Sleep" či "Silver Bride". V tomto smere majú z čoho vyberať a vedeli by poskladať hneď niekoľko silných setlistov. Nevynechali ani pieseň "Amongst Stars", kde hosťuje čarovná Anneke Van Giersbergen. Tá síce nespievala naživo ale jej spev sme si vypočuli z podkladov. Kto ale spieval naživo bol fantastický Tomi Joutsen, ktorý v kapele funguje takmer dvadsať rokov. Tento pán disponuje jednak výrazným čistým vokálom, ktorý má veľmi špecifickú farbu. Zároveň predvádza tak hlboký growl, že mu môžu závidieť mnohí kolegovia z death metalových skupín. Vystúpenie skupiny trocha spomalila pasáž, kde nám Tomi predstavil jednotlivých hudobníkov. Tí potom zahrali so skupinou krátke pasáže z repertoáru SLAYER či AC/DC. Nie som fanúšikom týchto "vychytávok", ale dnes im to odpustím. Dnes totiž AMORPHIS predviedli skvelý výkon a ukázali silu svojej hudby. Naplnený MMC klub sa skvele bavil a vypýtal si od skupiny aj prídavok.

Za akreditáciu ďakujeme Double Head Music.

Informácie o koncerte

Názov: AMORPHIS, SÓLSTAFIR a LOST SOCIETY v Bratislave

Dátum: 10.11.2023

Miesto: BRATISLAVA - Majestic Music Club

Kapely: AMORPHIS - melodic death metal (FIN)
SÓLSTAFIR - post-metal/rock (ISL)
LOST SOCIETY - groove/nu-metal (FIN)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-11-14 18:11:02

Prečítané: 496x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Ladislav

Ladislav "Laďo" Rusnák

Ani vo štvrtok v ďalekých Košiciach to nevyzeralo ináč a trio kvalitných spolkov LOST SOCIETY, SÓLSTAFIR a AMORPHIS predviedlo v zaplnenom klube Collosseum neraz priam vynikajúce predstavenia. Nápad troch žánrovo úplne odlišných kapiel na jednom turné sa v ten večer ukázal ako skutočne veľmi prezieravý ťah a každý si preto rozhodne prišiel na svoje.

Či už išlo o pôvodne thrashovú partičku LOST SOCIETY, ktorá na poslednom albume “If The Sky Came Down“ citeľne pootočila kormidlom a zamierila do výrazne modernejších vôd, kde po pôvodnom staromilskom zvuku doslova neostal kameň na kameni. Mnohí sa tomu tešia, mnohí naopak istotne nadávajú, pravdou však je, že štvorica nastupuje na scénu pred hojne zaplnený priestor a predvádza energickú šou na čele s aktuálnymi singlovkami “112“, “Awake“, “What Have I Done“, “Stitches“ či staršou riffojazdou “Riot“. Činí sa najmä Samy Elbanna, drobný frontman egyptského pôvodu, ktorý sa svojím spevom, zjavom a celkovým vystupovaním hodí medzi trio spoluhráčov asi tak, ako Lemmy (RIP) do LINKIN PARK. OK, nevadí. I napriek tomu totiž ide o skutočne výbornú polhodinku a úvodný predkrm ako hrom. Ak chalani v budúcnosti nepoľavia, čaká ich značne žiarivá budúcnosť!

To ostrovania SÓLSTAFIR predstavujú úplný protipól rockovo-metalovej muziky a minimálne ja sám som potreboval na nutné preladenie istý čas. Štyrom náladotvorcom z ďalekého a chladného Islandu sa to nakoniec zdarne podarilo a zoskupenie okolo Aðalbjörna Tryggvasona si nás všetkých priam ukážkovo omotalo okolo prsta. Neuveriteľne naliehavá hudba, do morku kosti precítený vokál, úzkostlivá atmosféra a všadeprítomný pocit zmaru pohltili celučičké Collosseum a nepustili až do záverečného slávneho opusu “Goddess of the Ages“, pri ktorom najprv spomínaný frontman Aðalbjörn (azda mierne posilnený alkoholom?) zoskočil dolu do početného publika a následne odspieval zvyšok skladby v polohe “ľah“. Istá repetitívnosť ako forma gradácie jednotlivých trackov a silné sonické zvukové steny patria k SÓLSTAFIR podobne ako slovo “fuck“ k OZZYmu, takže košický koncert v tomto samozrejme nebol výnimkou. A áno, zaznela aj neodmysliteľná “Fjara“...

Približne päťsto hláv je však v natrieskanom klube už pomaly, ale isto zvedavých na necelý deväťdesiatminútový program AMORPHIS, fínskych melodikov a zároveň  absolútneho headlinera. Začína sa rovnako ako v Bratislave – úvod teda patrí stále aktuálnej novinke „Halo“ a rázom zisťujem, že výborný zvuk u dvojici predkapiel nebol iba dielom náhody. Aj posledná akvizícia vyniká čistým, ale zároveň i výrazným soundom, kde má každý nástroj svoje jedinečné miesto. Že to vie pätica stále poriadne rozparádiť dokazuje výlet do preďalekej histórie v podobe tvrdej riffovačky “Into Hidding“, ktorú nasleduje nemenej podarená melodická “Black Winter Day“. Práve táto časť spolu s nasledujúcimi ultrahitovkami “Silver Bride“, “Sky is Mine“ a “Wrong Direction“ tvoria vrchol koncertu, kde publikum spieva, skáče a užíva si dané momenty. Výlet do obdobia “Elegy“ predstavuje krehká zasnená “My Kantele“ a podarený nástup speváka Tomiho Joutsena do radov  AMORPHIS si pripomenieme v ďalšej kultovej veci “House Of Sleep“. Mimochodom jeho výkon patrí k ozdobám celého večera – ten chlap je totiž hotový chameleón, ktorý nemá problém s nádherným čistým prednesom i brutálnym growlom!

I napriek mnohým skvelým skladbám, skvelému zvuku a úctyhodným výkonom mi pripadá prejav týchto Fínov trochu chladný, profesorský a odťažitý, čo je aspoň na malý moment prerušené naozaj vtipnou predstavovačkou kapely, kde zaznievajú i také veci ako BLACK SABBATH, SLAYER či AC/DC. To nás však čaká ešte záverečná bodka “The Bee“ a je definitívny koniec.

8 / 10