KARNIVOOL triumfovali v pražskom Roxy

KARNIVOOL triumfovali v pražskom Roxy

Ledva sme stihli rozdýchať sobotné hody v podaní KATATONIA a SÓLSTAFIR, už na druhý deň nás čakal ďalší silný koncert, tentokrát ešte hlbšie v progresívnych vodách. Austrálčania KARNIVOOL navštívili rovnaké miesto činu – pražský klub Roxy, zastrešil ich rovnaký organizátor – agentúra Obscure Promotion, a počet predaných vstupeniek sa po viacnásobnom preplánovaní zastavil na najvyššom bode: vypredané.


V ten nedeľný večer boli pritom na programe len dve kapely. Tesne po našom príchode do mohutne zaplneného klubu Roxy, priplávala na scénu prvá z nich, The OCEAN. Nemecká formácia sa predstavila v šesťčlennej zostave, až ma mrzí, že som mal problém nájsť si v sále vhodné miesto, z ktorého by bolo vidieť na všetkých protagonistov. Hudobne sú ťažko uchopiteľní, ich doménou je zmes sludge/post-metalu so zreteľnými progresívnymi tendenciami. Zrejme tým si zabezpečili miesto na spoločnom turné s „protinožcami“. Zvuk mali pomerne solídny, takže súhra dvoch gitaristov nezanikla, len by to chcelo viac priestoru pre klávesáka. Pódiu dominoval energický frontman Loïc Rossetti; k jeho vkusnej kombinácii „harsh“ vokálov a čistého spevu nemám žiadne výhrady.
Setlist sa točil takmer výlučne okolo posledného diela "Phanerozoic II: Mesozoic | Cenozoic", k tomu dve ukážky zo staršej dosky "Pelagial" a po necelých 50 minútach sa Nemci s nami rozlúčili.
 

theOcean


Je samozrejmé, že drvivá väčšina divákov prišla kvôli headlinerovi. Ako to už na podobne žánrovo orientovaných koncertoch býva, vekové zloženie bolo široké a mnohí z fanúšikov museli byť starší než samotní protagonisti. Čakanie na KARNIVOOL sa mierne natiahlo, no austrálski sympaťáci napokon dorazili za patričných ovácií z publika. Ich produkcia na pomedzí progressive rocku a metalu sa opiera o chytľavé refrény a má takmer až hitový potenciál. Gitaristi Drew Goddard a Mark Hosking k tomu nepotrebujú žiadne prehnané sólovanie, ale keď už, ich riffy, harmónie i melódie boli vkusne spracované. Obaja navyše stíhali dopĺnať vokalistu Ian Kennyho, ktorý bol za mikrofónom naprosto famózny. Svojim oduševneným prejavom a krištáľovo čistým spevom mi trochu evokuje Einara zo žánrovo spriaznených LEPROUS.

KARNIVOOL však majú svoju vlastnú tvár, čo dokumentoval „pečlivo“ namiešaný setlist. Viac než polovica songov pochádzala z albumu "Sound Awake". Medzi vrcholy istotne patrili "Simple Boy" a klipovka "All I Know". Z ďalších skladieb presvedčili napríklad "Umbra", "Themata" či najdlhšia záležitosť "Change". Jedinou ukážkou z pripravovanej novinky bola "All It Takes", no chcelo by to viac. Napriek avizovanej 105-minútovej show sa totiž austrálska pätica porúčala zo scény už po hodine a pol.
 

Karnivool


Sečteno a podtrženo:
KARNIVOOL v Prahe predviedli lahodné predstavenie, v ktorom spojili famózne inštrumentálne výkony so širokou škálou nálad a emócií. A celé to naservírovali s až nečakanou ľahkosťou. Pochváliť môžeme aj ich tématickú svetelnú show a celkový zvuk. Rovnako ako včera, aj dnes si cestu do klubu Roxy našlo približne 900 platiacich nadšencov, takže jeho sála bola opticky zaplnená takmer na prasknutie. Podobností so sobotným večerom však bolo viac… Spomeňme očakávania fanúšikov pred začiatkom akcie a ich následné vrúcne prijatie hudobných velikánov, ktorí ich určite nesklamali. Na tento koncertný víkend sa proste oplatilo čakať!


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Kristýna S. / KupferKris_Foto

Informácie o koncerte

Názov: KARNIVOOL triumfovali v pražskom Roxy

Dátum: 29.01.2023

Miesto: PRAHA - Roxy

Kapely: KARNIVOOL - Progressive rock/metal (AUS)
The OCEAN - Progressive sludge/post-metal (DE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-02-02 20:17:14

Prečítané: 514x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie