LEFT TO DIE v Bratislave pripomenuli odkaz DEATH

LEFT TO DIE v Bratislave pripomenuli odkaz DEATH

Odkaz legendárneho Chucka Schuldinera a jeho kapely DEATH sa dnes pokúša niesť viacero kapiel. Niektoré z nich pritom rozhodne nemôžeme považovať za tradičný revival, keďže v ich zostave hrávajú aj samotní bývalí členovia DEATH. Jedným z takýchto projektov je aj LEFT TO DIE, ktorý je unikátny a zároveň veľmi atraktívny tým, že sa venuje výhradne najstaršej tvorbe, to znamená prvým dvom albumom. Pozornosť sa na rozdiel od projektu DEATH TO ALL, tiež sústreďujúceho veľmi známe mená a bývalých členov, koncentruje predovšetkým na druhý album „Leprosy“, ktorý je pre mnohých deathmetalistov v rámci tvorby DEATH tým najobľúbenejším. LEFT TO DIE je projektom, ktorý založili dvaja ex-členovia, a to gitarista Rick Rozz a basgitarista Terry Butler. Obaja spolu pôsobili aj v MASSACRE, vrátane ich najznámejšieho a dovolím si tvrdiť, že aj najlepšieho albumu „From Beyond“, Terry Butler okrem toho hrával aj v SIX FEET UNDER a už viac ako desaťročie obsluhuje basu v OBITUARY. Túto silnú dvojku v rámci LEFT TO DIE doplnili členovia GRUESOME, a to vokalista a gitarista Matt Harvey (tiež EXHUMED) a bubeník Gus Ríos. Toľko k reáliám a faktom.

LEFT TO DIE prilákali do Randalu niekoľko stoviek fanúšikov a na mieste bolo v predaji posledných niekoľko desiatok lístkov. Plagát na dverách tesne pred koncertom už oznamoval, že je beznádejne vypredané. Ústredné postavičky tohto večera – Rick Rozz a Terry Butler, fanúšikov napriek tlačenici potešili tým, že s mnohými z nich sa boli ochotní odfotiť alebo rozdať nejaký ten podpis už pred koncertom. Veľmi sympatické gesto, ktoré vždy veľmi oceňujem. A tak nejeden fanúšik odchádzal nielen s pekným hudobným zážitkom, ale aj cenným úlovkom.

Ako predskokani sa predstavili pražskí SNĚŤ, ktorí majú na konte zatiaľ jeden debutový album „Mokvání v okovech“ a ten samozrejme tvoril kostru celého vystúpenia skupiny, plus dve skladby z proma a jedna z pripravovaného splitka. Mnohé kapely, ktorých diskografia nie je natoľko bohatá, siahnu po nejakej coververzii, u SNĚŤ to neplatilo a ich set bol zložený výhradne z vlastnej tvorby. Kapela však bohužiaľ mala veľké problémy so zvukom, keď im jedna z gitár výrazne hučala, čo niekoľkokrát okomentoval aj ich vokalista Tomáš alias Řád Zdechlin slovami „Hučí to tady jak k...t“.
 

Snet


Pre tých, čo sa s kapelou doteraz nestretli, SNĚŤ hrajú poriadne valivý a hnilobný old school death metal, ktorý osloví napríklad fanúšikov AUTOPSY, PESTILENCE, OBITUARY a podobne. Prejav kapely bol energický, podľa môjho názoru trošku krívala komunikácia a práca s publikom. Reakcie aspoň v strede davu ale boli skôr vlažnejšie, aj keď SNĚŤ odohrali určite vydarený set, o čom svedčí aj to, že ich neskôr pochválil aj samotný Matt Harvey.

Setlist SNĚŤ:
Útes mrtvol /  Kůň kadaver / Lhurggoyf / Prokletí Hladových / Folivor / Demon / Zamrzlý vrch /  Princip křížení / Groteskní hybrid / Intoxikace / Obří kat
 

Atmosféra sa však výrazne zmení, keď na pódium nastúpia headlineri tohto večera, LEFT TO DIE a odštartujú svoj set titulnou, úvodnou skladbou „Leprosy“. Klub je natrieskaný k prasknutiu, ja v duchu ďakujem za obrovský ventilátor v Randali... Publiku však tlačenica nevadí a ožíva ako poliate živou vodou, vzduchom sa nesie nadšenie. Kapela sype do divákov po poradí ďalšie pecky z „Leprosy“ – „Born Dead“ a „Forgotten Past“. Hoci SNĚŤ odohrali dobrý koncert, ostrieľaná štvorica ukazuje, ako sa to má robiť a ten rozdiel jednoducho je výrazne poznať. Publikum dáva tiež jasne najavo svoje pozitívne emócie a odozva je výborná. Následne cestujeme časom ešte viac do minulosti, do roku 1987 a LEFT TO DIE nám servírujú skladby z debutového „Scream Bloody Gore“ – „Mutilation“ a „Baptized in Blood“.
U Matta musím zhodnotiť, že je skutočne vyzretým frontmanom, ... veď áno, ten chlap je sám o sebe už legendou. No určite je potrebné dodať, že publikum si dokáže úplne podmaniť a dokáže s ním pracovať veľmi presvedčivo. Nechýbala mu tiež výrazná mimika a občas pridal aj obligátny headbanging. Takisto dokáže Chuckove party podať veľmi verne, samozrejme, nie je nejakou stopercentou kópiou Chucka Schuldinera a ani mu zrejme o to nejde, ale skladby DEATH v jeho podaní znejú naozaj výborne. Rick Rozz pôsobil na pódiu skôr nenápadne a bol ukrytý v polotme, Terry Butler zase vyzeral veľmi spokojne a často aj vysmiato. Niet sa ani čo diviť, verím, že radosť publika kapelu nabíjala energiou.
 

Death


Celý dojem, ktorý LEFT TO DIE zanechávajú, je veľmi mohutný a aj pomerne agresívny len v tom najpozitívnejšom zmysle. Sypú do nás ďalšie skladby z „Leprosy“ („Open Casket“, „Primitive Ways“, „Choke on It“) a po „Denial of Life“ z debutu prichádza aj prekvapenie. Skladba, ktorá sa nenachádza ani na jednom z prvých dvoch albumov DEATH, ale na deme „Reign of Terror“ z roku 1984. Ide o skladbu, ktorej autorom je samotný aktér dnešného večera Rick Rozz a preto ju neskôr zaradil aj na už spomínaný album MASSACRE „From Beyond“. Po známych skladbách „Left to Die“, ktorá dala meno tomuto projektu a klasike „Zombie Ritual“, sa kapela obligátne odporúča z pódia. Ale keďže ešte všetky skladby z „Leprosy“ neodzneli, každému musí byť jasné, čo ešte bude nasledovať. Matt následne necháva publikum skandovať Schuldinerovo meno: „Chuck, Chuck, Chuck...“ LEFT TO DIE zakončujú večer posledným kúskom do smrtiacej skladačky v podobe „Pull the Plug“, čím kompletizujú „Leprosy“, ktorý zaznel skutočne v celej dĺžke a výbornou skladbou „Evil Dead“.

Čo sa týka zvuku LEFT TO DIE, oproti setu SNĚŤ bol omnoho lepší, jednotlivé nástroje boli zreteľne počuteľné a navzájom sa neprebíjali. Jedinú výhradu by som mala k hlasitosti celého setu, nazvučené to bolo skutočne až príliš nahlas a viem si predstaviť, že fanúšikom v prvých radách po koncerte muselo pískať v ušiach. No ja vzadu pred zvukárom som bola celkom spokojná. Negatívom toho večera bola pre mňa len neskutočná tlačenica, bolo to chvíľami trošku extrémne, aj keď organizátori a kapela boli určite spokojní, nech je to radšej takto, ako keď sú kluby prázdne až poloprázdne... 

Setlist LEFT TO DIE:
Leprosy / Born Dead / Forgotten Past / Mutilation / Baptized in Blood / Open Casket / Primitive Ways / Choke on It / Denial of Life / Corpse Grinder / Left to Die / Zombie Ritual / Pull the Plug / Evil Dead
 

Obscure Promotion metalovým priaznivcom dokážu naservírovať jednak vystúpenia legiend, ale aj priniesť skutočné chuťovky, a to nielen na obľúbenom Brutal Assaulte, ale aj v rámci klubových koncertov. LEFT TO DIE boli rozhodne jednou z takýchto chuťoviek a vypočuť si naživo kompletný album, ktorý patrí medzi najzásadnejšie v rámci celého žánru, bola naozaj raritka a táto príležitosť sa už možno nebude opakovať. Ťažko povedať, aká bude budúcnosť tohto projektu a či sa ešte vráti do nášho okolia. No so samotným vystúpením musel byť spokojný každý jeden prítomný fanúšik a dobrý pocit zo skvelého večera a fantastického zážitku určite hrial pri srdci mnohých z nich ešte niekoľko dní.
 

Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.
 

FOTO: Martin Mayer

Informácie o koncerte

Názov: LEFT TO DIE v Bratislave pripomenuli odkaz DEATH

Dátum: 18.03.2023

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: ::
LEFT TO DIE - death metal (USA)
SNĚŤ - death metal (CZE)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-03-27 02:53:56

Prečítané: 426x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie