Of Darkness Tour 2023: Bratislava

Of Darkness Tour 2023: Bratislava

Turné s názvom "Of Darkness Tour 2023" zorganizovala banskobystrická skupina ABSTRACT a obsahuje sedem vystúpení po Slovensku a v Čechách. Po piatkovej zastávke v ich rodnom meste sa turné premiestnilo do Bratislavy, konkrétne do klubu Randal.
 

Na tomto turné pochopiteľne nevystupujú sami a dnešný večer odštartovali domáci FUNUS. Posledne keď tu vystúpili im chýbala  basgitaristka Tereza, no dnes to dali v plnej zostave. Skupina má svojom konte jedno demo a EP "Onen svet", ktoré im vyšlo začiatkom roka. Po hudobnej stránke je to poctivý death metal, ktorý sa nesie skôr v strednom tempe. K výkonu kapely nemám výraznejšie pripomienky a dnešný set im vyšiel na výbornú. S novým bubeníkom Andym sa skvele zohrali a cítil som z ich vystúpenia istotu.

V minulosti som im trochu vyčítal statický prejav na pódiu, čo sa ale postupne mení. Je vidieť že na tejto stránke pracujú a nie je im ľahostajná. V rámci svojho setlistu odohrali prakticky všetky skladby, ktoré doteraz vydali na spomínaných nosičoch. Rozhodne by som vyzdvihol hitovku "Hurikán na Vatikán", ktorú venovali "krížikárom". Za zmienku stojí aj temná novinka s názvom "Lykan". Po zvukovej stránke im tiež nie je čo vytknúť, takže za mňa spokojnosť.
 


Setlist FUNUS: Príchod zla / Bratovrah / Ohňom a mečom / Bažina / Lykan / Hurikán na Vatikán / Funus 

Je skvelé, že dnešná zostava kapiel bola žánrovo mimoriadne pestrá. Zo susedných Čiech k nám totiž dorazili ET MORIEMUR, ktorí produkujú ponurý doom metal. Na scéne pôsobia už pätnásť rokov a majú na svojom konte štyri albumy a jedno EP. Ich posledné dve nahrávky vydali pod značkou Transcending Obscurity Records, ktoré je v istých kruhoch považované za prestížne aj keď pomerne neznáme vydavateľstvo. Skupinu som dnes videl po dlhých desiatich rokoch, keď v Brne preskakovali Dánom SATURNUS. A hudobne nemajú od ich tvorby až tak ďaleko, aj keď rozdiely by som tu videl.

Hudba ET MORIEMUR je o niečo pomalšia a ešte temnejšia, pričom vokály oscilujú medzi deathovým murmurom a mierne blackovým sfarbením. V rámci svojho setlistu obsiahli celú svoju diskografiu, v rátane debutového EP. Ich vystúpenie žiaľ poznačili technické problémy, ktoré sa najvýraznejšie prejavili na úplný záver setu. Jedna z gitár totiž počas ich setu začala chytať spätnú väzbu, čo dosť negatívne rušilo atmosféru piesní. A je to veľká škoda, pretože aj pomedzi tento nechcený prídavok bola cítiť kvalita ich tvorby. Netuším či to bola chyba aparátu alebo nástroja, každopádne to bol veľmi rušivý element. Nebyť tejto vady bolo by to výborné vystúpenie, plné emócií a temných nálad.
 


Setlist ET MORIEMUR: Sagami / Oshima / Sea of Trees / Communio / Agnus Dei / Shadows / Sanctus / Deep

Po nich sa na pódium vybrali organizátori celej akcie ABSTRACT. Inštrumentálny metal nemá na Slovensku veľa protagonistov a títo páni fungujú na scéne už dvadsať osem rokov.  Svoj set odpálili skladbou "Soleusis" z ich posledného albumu "Lightheory". A bolo to klasické vystúpenie ABSTRACT so všetkým čo k tomu patrí. Svoju hudbu zakladajú na výrazných inštrumentálnych výkonoch, ktoré sa vyznačujú silnými melódiami a častými zmenami rytmiky. Priestor tu dostávajú tak gitary, rytmická sekcia ako aj klávesy. Z ich hudby ide pozitívna energia a silný entuziazmus. Skladby tradične nakopával hlavný mozog kapely Lego, ktorý okrem gitarovej hry neustále hecoval publikum svojimi tradičnými pokrikmi.

Setlist vystúpenia postavili hlavne na ich poslednom albume, z ktorého zahrali hneď šesť piesní. Tu by som si trochu rýpol do kapely, keďže spomínaná nahrávka vyšla už pred deviatimi rokmi. Naozaj by to chcelo vydať nejaký nový materiál. Ako asi bude znieť sme si mohli predstaviť pri skladbe "Room with View ", ktorá reprezentuje aktuálnu tvorbu skupiny. Tiež to ale nie je úplná novinka a nejaký piatok ju už hrávajú. So skupinou sa predstavil jej nový gitarista Miro Valocký (ANSTRATUS, PYOPOESY, GÁGOR), ktorý nahradil Mateja Húštavu. K jeho hre nemám takmer žiadne výhrady, možno len taký detail. Občas mi prišla jeho gitara až príliš surová a mne tam chýbal nejaký ten reverb. Ale to je len môj laický postreh. Každopádne ABSTRACT dnes predviedli, v čom sú silní a snáď sa v blízkej budúcnosti dočkáme aj toho nového materiálu.
 


Setlist ABSTRACT: Soleusis / Ison / Silhouettes / In the Sign of Symmetry A / Room with View / Shades of the Mountains / Flourescent Tube pt. 3 / Flourescent Tube pt. 2 / The Stone

Poslednou kapelou večera boli FORGOTTEN SILENCE z Brna. Túto kapelu tiež sledujem dlhé roky a ich tvorba je veľmi špecifická. Prakticky sa mení skoro s každým albumom, pričom istá spojovacia niť sa tiahne ich celou tvorbou. V tomto roku im vyšla novinka "Vemork Konstrukt", ktorej sme sa na našich stránkach venovali v sekcii recenzie. Keďže som o tomto koncerte vedel dostatočne s predstihom, na ich vystúpenie na Brutal Assaulte som zavítal len na jednu skladbu. Nazval som to rýchlou kontrolou, ktorá mi ale naznačila aktuálnu formu skupiny. Koncerty nikdy neboli ich ťažisková činnosť, napriek tomu bolo ich vystúpenie silné. Ťažiskom setlistu bola spomínaná novinka, ktorú odohrali od začiatku až po koniec. Konkrétne ide o štyri skladby, v ktorých sa zrkadlí široká škála hudobných štýlov sprevádzajúca celú históriu kapely. Od progresívneho metalu, atmosferického rocku s mierne jazzovými náladami až po čudné a komplikované avantgardné prvky. Výrazným prvkom novinky je nápaditá elektronika, ktorej vrcholným momentom bola záverečná skladba "VERDIKT22_neplatí nic".

Po dlhých rokoch sa kapela vrátila k ženskému spevu, ktorej majiteľkou je Andrea Baslová, v minulosti pôsobiaca v MEMORIA. Aj keď sa dlhú dobu venovala spevu skôr okrajovo, jej výkon bol suverénny. Má príjemnú farbu hlasu a do nového albumu vytvorila pôsobivé vokálne party. Surovejším štýlom spevom ju  doprevádzal jediný pôvodný člen súboru basgitarista Krusty. Na poste gitaristu sa nám predstavil Jakub Fritsche, ktorý sa roky pohybuje na grindovej scéne a pôsobil vo formáciách KANDAR, HADÍ MORD či SPACE HAMSTERS. Rytmikou podkuroval bicmen Čepa a celé to ozvláštňoval klávesák Marty. Nový materiál je ukážkou moderného metalu, ktorý ťažko zaradíte do nejakej škatuľky. Jeho živé prevedenie mu neubralo nič z jeho atraktívnosti. Po jeho odohraní skupina pridala dve ukážky zo staršej tvorby, "Vaset - The breath of Tasechetaat" a "Clara - The Clairvoyant". FORGOTTEN SILENCE dnes predviedli strhujúci výkon s dokonalým zvukom a nápaditou hudbou.
 


Setlist FORGOTTEN SILENCE: STATUS_neon / INTROVERT_hideouts /  TETHER_lapsus / VERDIKT22_neplatí nic / Vaset - The breath of Tasechetaat / Clara - The Clairvoyant

Veľká vďaka za pozvanie na túto akciu a príjemný večer! Je pravda, že koncert neprilákal veľké množstvo fanúšikov, no o to srdečnejšia nálada v klube vládla.

Informácie o koncerte

Názov: Of Darkness Tour 2023: Bratislava

Dátum: 28.10.2023

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: FORGOTTEN SILENCE - Progressive metal (CZ)
ABSTRACT - Progressive/instrumental metal
ET MORIEMUR - Melodic doom/death metal (CZ)
FUNUS - Death metal

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2023-11-02 11:46:20

Prečítané: 674x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie