PESTILENCE a spol. vyučovali v Košiciach

PESTILENCE a spol. vyučovali v Košiciach

Holandským PESTILENCE, deathovej legende z východného Enschede, sa u nás v Košiciach evidentne páči, o čom jednoznačne svedčia pravidelné návštevy miestneho klubu Collosseum, ale i nejeden zamilovaný status na sociálnych sieťach od dlhoročného frontmana Patricka Mameliho. Od roku 2018 tu boli chalani už rovno trikrát, vždy s inou zostavou a vždy s trochu prekopaným setlistom.
Kým prvýkrát sa spomínalo na tie najstaršie časy, druhýkrát prevetrával celučičký “Consuming Impulse“, tentokrát sa viac vsádzalo i na novšie kusy, čo bolo vo finále vlastne iba ku prospechu veci. Predtým než sa však pustíme do rozboru vystúpenia metalovej formácie s najkrajším žltým logom na svete, musím poznamenať, že turné s názvom “Black Death Over Europe 2024“ do našich krajov zavítalo vďaka veľkej podpore neúnavných Obscure Production.
 

Tentokrát som si radšej o supporte nezisťoval nič vopred a urobil som dobre. Aké to len bolo milé prekvapenie! Vchádzam totiž do útrob klubu za úvodných tónov BODYFARM a rýchlosťou blesku zisťujem, že rovnica „predkapela = nutné zlo“ dnes rozhodne neplatí. Encyklopédia old school smrtiaceho kovu s thrashovým korením vo svojej najčistejšej podobe, zvuk hutný ako stolica pri zápche, vysoké nasadenie a skladby, ktoré vás chytia a zaháčkujú jak ja hladného kapra, keď je pri vode jeden z tých lepších dní. Štvorica sa pred pár rokmi musela vyrovnať s náhlym úmrtím svojho zakladateľa Thomasa Woutersa (skurv*ná rakovina v tridsiatke je obrovská tragédia), avšak v aktuálnej zostave jej to šľape priam náramne. Stále horúca doska “Ultimate Abomination“ je podobne našľapaná jazda, takže len tak ďalej.

Po nutnej pauze pokračujeme s belgickými pralinkami, pardon, s belgickými CARNATION. Tí od roku 2018 kuchtia jeden nabušený album za druhým a výnimkou nie je ani pozoruhodná novinka “Cursed Mortality“, z ktorej sa samozrejme čerpalo najviac. S prvým hrabnutím do strún je zcela jasné, že tentokrát sa pôjde na výlet do studenej Škandinávie. Do pradávnych dôb, kedy všetkému vládol iba jeden mocný vládca – gitarový pedál BOSS HM-2! Opäť perfektný zvuk v štýle ala cirkulárka, neodmysliteľná energia a vokalista Simon Duson s výzorom študenta prvého ročníka informatiky, no s hlasom mocnejším než domáca slivovica. Keď však došlo na titulnú epickú suitu zo spomínaného CD a najmä na výborný melodický spev, bolo rázom vymaľované!

Slávni PESTILENCE majú teda čo robiť. S odstupom času si neviem pomôcť, ale headliner mal paradoxne najhorší sound. Po dlhšej dobe výhradne holandská štvorica Mameli/Noordenburg/Plicht/Käller pôsobila mierne rozháraným dojmom a tá potrebná hutnosť bola neraz ta-tam. Kým dvojica z poslednej štúdiovky “Exitivm“ (“Morbvs Propagationem“, “Deificvs“) bola absolútne v poriadku, vo všeobecne známych veciach zo spomínanej “Consuming Impulse“ som sa tak trochu strácal. Postupne sa však ozvučenie dostalo na prijateľnú mieru a hlavne skladby z comebacku “Ressurection Macabre“ (“Horror Detox“, “Devouring Frenzy“ či titulka) zneli ohromne, drvivo a sťa mlynček na mäso. O ukážkach z úžasnej “Testimony of the Ancient“, jednej z najlepších death metalových dosiek všetkých čias, sa snáď ani netreba vyjadrovať – tie pecky by zneli dobre aj z polyfonického zvonenia na NOKIA 3310.

Ináč zostalo všetko pri starom – Patrick si pokojne popíjal svoje obľúbené mlieko, s noblesou gentlemana ďakoval v každej pauze, častokrát chválil východoslovenskú metropolu a samozrejme si nedokázal odpustiť menšie rypnutie do MR.BIG, ktorý v neďalekej Kunsthalle práve odpaľovali hitovice na čele s “To Be With You“ a “Wild World“. Noví členovia prezentovali svoje inštrumentálne schopnosti na 110% a tá približne stovka fanúšikov musela odchádzať s pocitmi spokojnosti a šťastia.


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.

Informácie o koncerte

Názov: PESTILENCE a spol. vyučovali v Košiciach

Dátum: 09.04.2024

Miesto: KOŠICE - Collosseum Club

Kapely: PESTILENCE - technical death metal (NL)
CARNATION - death metal (BEL)
BODYFARM - death metal (NL)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2024-04-12 16:40:56

Prečítané: 134x

Autor: Ladislav "Laďo" Rusnák

Ladislav

Názory redakcie

Chýba názor redakcie