BURZUM - Varg Vikernes

„Viem až príliš veľa o náboženstve na to, aby som mohol byť nábožným.”

BURZUM - Varg Vikernes

Váhala som, či tento rozhovor s tak kontroverznou osobnosťou, akou Varg Vikernes bez akýchkoľvek pochybností je, zverejniť na stránkach Metaliria. Hoci rozhovor je trochu staršieho dáta, až príliš sa dotýka niektorých aktuálnych tém. Dať Vikernesovi priestor na vyjadrenie v dnešnej dusnej atmosfére? Radila som sa s viacerými ľuďmi, radila som sa s redakciou a všetci sa zhodli na tom, že rozhovor by sme mali zverejniť ako zaujímavosť, aj keď sa možno nevyhneme negatívnym reakciám. Rozhovor s Vargom sa pred pár rokmi objavil napríklad aj na prestížnych metalových portáloch MetalInjection.net alebo MetalSucks.net a jeho nosiče a merch distribuuje jedna z najväčších európskych distribučných firiem v oblasti metalu - britský Plastic Head. Naopak, eBay zakázal predaj jeho nosičov a v Nemecku si s jeho hudbou alebo tričkami môžete zarobiť na pekný problém. K Vikernesovej osobe je teda pristupované rôzne. Sme pevne presvedčení, že naši čitatelia sú rozumné bytosti a názor, či už taký alebo onaký, si dokážu vytvoriť sami. Zdôrazňujem, že redakcia sa nemusí stotožňovať s názormi uvedenými v tomto rozhovore. - Adela Melová, šéfredaktorka 

Rozhovor s jedinou osobou stojacou za blackmetalovým monumentom BURZUM vznikal pomerne obtiažne, dokonca vzhľadom na premenlivé nálady pána Vikernesa až na dvakrát a s veľkými časovými prieťahmi. O kontroverznom výsledku sa ale ani chvíľu nedalo pochybovať – má jednoznačne schopnosť provokovať, no i klásť si hŕbu otázok. Nech je to s názorovou orientáciou Vikernesa akokoľvek, na našich stránkach dostáva priestor rovnako, ako i všetci ostatní muzikanti. Nehovorilo sa len o hudbe, rozhovor odbiehal aj pálčivým otázkam dnešnej spoločnosti. Vstup len na vlastné riziko...

BURZUM sú po dlhšej prestávke opäť aktívni už tretí rok. Spomínam si, že s pôvodným pomenovaním prvého "návratového" albumu o Belusovi „Den Hvite Guden” sa spájala nemalá spoločenská panika. Ako sa s odstupom času na vtedajšiu situáciu pozeráš? Mali ľudia dôvod báť sa? („Biely boh”. Vikernes odkazoval na pohanské božstvo známe v starovekom Grécku ako Apolón, pre Slovanov to bol Bielobog a v nórskej mytológii vystupoval tiež pod menom Baldr, syn Odina a Frigg, pozn.red.)
 To záleží od toho, čo myslíš pod „strachom” alebo „obávaním sa”. Použitie titulu „Belus” namiesto „Den Hvite Guden” pre mňa nepredstavovalo absolútne žiaden problém, no zdá sa mi, že scéna to reakciami prehnala - s ohľadom na niečo, čo sa dá vnímať ako „politicky nekorektné”, no z môjho pohľadu to celé bolo skôr patetické. Vnímam to rovnako teraz i vtedy.
Zamysli sa nad tým – boli to fanúšikovia Burzum, kto sa mal dôvod báť - a síce, či kvôli tomu ten album vôbec vyjde. Polovica hudobného priemyslu s metalovou hudbou v západnej Európe robila všetko preto, aby nemusela vydávať moje albumy – napríklad výhražnými telefonátmi tým, ktorí niečo podobné vôbec zvažovali, a podobne, pretože podľa nich som „nacistické prasa”, a keď vyšlo najavo, že názov nového albumu má byť „The White God”, to mi pravdupovediac tiež veľmi nepomohlo.
 
Čo bol hlavný dôvod založenia Byelobog Productions? Bol pôvodný zámer iba vydávanie albumov BURZUM?
Áno, bol, a kvôli dôvodom uvedeným vyššie k tomu už viac povedať ani nemôžem.
 
Hudobným smerovaním prichádzajúcim s doskou „Belus” boli niektorí fanúšikovia skutočne prekvapení. Ako sa na „nový začiatok” dívaš s odstupom? Podľa niektorých je teraz BURZUM skôr pozitívne naladený.
Ako by si mohol vedieť, už viac nie som teenagerom utápajúcim sa v starostiach a ovládaným pocitmi beznádeje. Pravda je taká, že nie som pozitívnejšie naladený, no som múdrejší a silnejší, takže životným problémom čelím oveľa vyrovnanejšie a skôr bez strachu. Namiesto bezhlavého púšťania sa do neistôt a temnoty svetom kráčam vyrovnane.
Nebolo ťažké prekvapiť tých, ktorí očakávali, že nové nahrávky BURZUM po mojom prepustení z väzenia budú znieť ako „Filosofem” – mnohí odo mňa dokonca očakávali využitie služieb rovnakého umelca pre cover. Ako to vidím ja – môj „nový začiatok” je v skutočnosti len prirodzeným pokračovaním tvorby BURZUM. Začal som presne tam, kde som vtedy skončil, a ak by bol Belus vyšiel v roku 1994 namiesto 2004, nemám pocit, že by bol znel inak – a tiež som si istý, že niektorí by tým boli rovnako prekvapení i vtedy.

Pred pár rokmi si napísal aj knihu - „Sorcery and Religion in Ancient Scandinavia”. Aké okolnosti sprevádzali jej vznik? Alebo sa jednoducho dá považovať za výsledok tvojho celoživotného štúdia v danej oblasti?
 Áno. Použil som mnoho zdanlivo nedôležitých a náhodných zdrojov, ako mýtus Jamesa Frazera (mnohými „zdiskreditovaného”) o večnom návrate z jeho „Zlatej ratolesti”, ponoril sa do množstva informácií z rôznych slovníkov, starých rozprávok a piesní, a to všetko som konečne zhromaždil a jednotlivé kúsky zjednotil v roku 2005. Napokon som to vďaka Frazerovi skompletizoval, posedel si nad tým a definitívne svoju knihu dokončil.
Kniha je zvláštna v tom zmysle, že obsahuje iba základný opis fenoménu večného návratu (Každoročné znovuzrodenie planéty, súvisiace s pohanskými oslavami spájanými s príchodom nového roku, často plnými priam orgiastických slávností. Šlo tiež o obdobie, kedy sa uzatvorilo množstvo nových manželstiev. Druhou stránkou mince bol prastarý rituál obety kozla kvôli odpusteniu hriechov. pozn.red.), ale tiež staroveký kalendár, veľké sviatky, runy, a mnohé ďalšie detaily opisujúce naše staroveké náboženstvo spôsobom, akým to predtým nespravila žiadna iná kniha. Všetko je to pretkané mýtom o večnom návrate. Zakomponoval som tiež kompletný zoznam všetkých škandinávskych bohov, ich mená, významy mien a tiež ich grécke obdoby.
 
Máš plány i pre ďalšie knihy alebo táto obsahuje momentálne všetko, čo si potreboval povedať?
Obsahuje väčšinu z toho, čo som chcel povedať, no neuvádzal som mnoho detailov, napríklad, aký typ stromu je spojený s ktorým božstvom, a podobne. Momentálne ale pracujem na RPG, kde práve podobné informácie zakomponujem, takže v istom slova zmysle to bude nová kniha o rovnakej téme s doplňujúcimi informáciami.
 
Kdesi si sa zmienil, že tvoríš muziku, ktorú by si chcel v prvom rade počúvať ty sám. Ako ale vidíš ostatných poslucháčov BURZUM? Môže to byť ktokoľvek?
Podľa mňa ide len o to byť schopný oceniť atmosféru zachytenú na albumoch BURZUM, ale či kvôli tomu musíš mať nejaké špeciálne vlastnosti, to je už iná otázka. Vyslovene si to nemyslím, no na druhej strane...
Fajn, úprimne povedané, niekedy vnímam ostatných poslucháčov BURZUM ako nejaký druh odrazu mňa samého, alebo naopak vidím seba ako ich odraz, a predstavujem si, ako máme niečo spoločné ma metafyzickej úrovni - ja počúvam tú muziku skrze nich a oni skrze mňa. Ale možno to len preháňam s analyzovaním, snívaním a predstavivosťou. Keď počúvam akúkoľvek obľúbenú hudbu, ja sa ňou proste stávam, poletujem vzduchom vo forme zvukových vĺn, cestujem, kam ma hudba zanesie, a predstavujem si, že ostatní robia presne to isté. Hudba je možno poslednou mágiou na tomto svete.
 
Odporúčal by si na vypočutie niečo zo súčasnej hudby?
 Nie som si istý, či je to dosť „súčasné”, ale vždy odporúčam „Within the Realm of a Dying Sun” od DEAD CAN DANCE. To je mágia! Skutočne tú nahrávku milujem. Ten album som si zatiaľ kúpil dvakrát, a dvakrát som ho stratil, takže sa nazdávam, že je pravý čas na trojku. Rozhodne za to stojí.
 
Si dobre známy svojimi otvorenými vyjadreniami na adresu mnohých spoločenských udalostí. Ako vidíš momentálnu situáciu v Európe, myslíš, že veľký abrahámovský trojuholník monoteizmov je na ústupe?
Vo svete s neustále narastujúcimi konfliktnými situáciami si myslím, že stále viac a viac jedincov volí takpovediac skočiť do zákopov a držať stranu s niektorým z týchto odporných náboženstiev – dokonca i ja som ochotný podporiť kresťanstvo, keď vidím jeho búriacich sa židovských a moslimských nepriateľov a spôsob, akým sa presadzujú. Každopádne si myslím, že stále viac a viac z nás príde na to, čo je dôvodom všetkých problémov v Európe. Kresťania sú zrazení k zemi a absolútne zlyhávajú v schopnosti brániť sa, keď tí ostatní sa snažia ovládnuť Európu. Okradávajú a ošklbávajú kresťanských Európanov, Židia obzvlášť svojim hnijúcim bankovníctvom, ale – ako vždy – proste nevedia, kedy skončiť, takže stále viac a viac Európanov sa zobúdza a prichádza na to, čo sa deje. Keď (kresťanskí) Európania nebudú mať čo stratiť a dokonca nebudú mať za čo nakŕmiť deti, pochopiteľne že budú reagovať a konať, a bez peňazí im ako jediný prostriedok ochrany ostane násilie. Moslimovia sa stále pokúšajú dobyť Európu, ale nakoľko nemajú príležitosť urobiť to priamo vojnou, pokúšajú sa o dobývanie číslami – stávajú sa väčšinou v „demokratických” krajinách Európy a tak sa snažia získať moc, ale i tak sú a vždy boli jednotkou násilia a teroru, od Mohamedových vojenských vražedných výjazdov v Hedjaze až po rok 2012, a stále viac Európanov sa prebúdza a vidí tento fakt.
  
Množstvo inteligentných ľudí znechutených judeo-kresťanskými pohľadmi na človeka a svet dnes uprednostňuje ateistický svetonázor. Vidíš to ako šťastnú voľbu? Alebo veríš vo veľký návrat v pôvodného pohanského náboženstva?
Toto je náročná otázka, pretože každý sme iný, s rozličnými potrebami a prioritami, a pre mnohých môže ateizmus byť veľmi dobrou alternatívou. Osobne by som veľmi rád videl návrat k pohanskému náboženstvu, ale nazdávam sa, že viem až príliš veľa o náboženstve na to, aby som mohol byť nábožným. Dnes máme o množstve vecí oveľa lepšie vedomosti ako mali ľudia v minulosti. Vieme síce aj tak málo, iba útržky v širokom kontexte, ale vieme viac – prinajmenšom mnohí z nás. Takže návrat k náboženstvu založenému na ignorantstve je trochu choré. Namiesto toho by sme to radšej mali oslavovať ako čarovnú súčasť našej minulosti a pohnúť sa ďalej. So sebou by sme si mali zobrať všetky dobré veci, ako myšlienku cti, vernosti vo vzťahu ku kmeňu, rešpekt k prírode a stoický pohľad (Filozofia, ktorej jadrom je učenie o živote v súlade s prírodou, vďaka čomu človek dosiahne blaženosť. Podmienkou ale je, aby človek ovládol svoje vášne a túžby - svojím spôsobom káže rezignovať, ale rozumne a cnostne. pozn.red.), a tiež by sme mali stále oslavovať naše veľké sviatky ako krásne tradície (ako to do veľkej miery stále robíme, i keď len ako časť kresťanstva), ale viera v bohov a duchov by asi mala byť nechaná stranou – ako všetky ostatné pochybenia, od ktorých sme časom upustili.
 
Podporuješ sekulárne a humanisticky orientované vzdelávanie pre budúce generácie detí? V Európe hrajú stále veľkú rolu cirkevné a iné náboženské školy...
Áno, podporujem, ale v prvom rade som zato, aby rodičia vychovávali (t. j. vzdelávali) svoje vlastné deti namiesto toho, aby ich posielali do nejakej štátom kontrolovanej školy na vymývanie mozgov (vydávajúcej sa za „vzdelávanie”). Sám som si prešiel všetkými stupňami vzdelania v Nórsku, od základnej školy, cez strednú až po univerzitu (kde som študoval grécku filozofiu, angličtinu a latinčinu), takže nie som vôbec prekvapený, že čím viac je nórska mládež vzdelaná, tým je hlúpejšia. Sotva vedia poriadne hovoriť a písať nórsky, matematika a fyzika je niečo, čím sa prestali zaoberať niekedy na základnej škole, ale aspoň všetci majú „správne” politické idey a hodnoty. Nórsko v 50-tych rokoch vzdelávalo ľudí v oblasti prírodných vied viac ako to robíme dnes „my” s rozpočtom na „vzdelávanie” (vymývanie mozgov) stokrát väčším. Ale iste sa všetci svorne zídu, zaspievajú si rovnakú pesničku („medzinárodnú”, samozrejme), myslia rovnakým spôsobom („sociálna demokracia je najlepší systém na svete”, „rasizmus je veľmi zlý”, atď.) a hlasujú za rovnaké strany.
 
Domnievaš sa, že európski politici v blízkej budúcnosti zastavia príval moslimských imigrantov do našich krajín?
Ani náhodou! Budú tu importovať milióny moslimov, kým sa proti tomu fyzicky nevzbúrime a nepovešiame ich na uliciach, takmer ako vlastizradcov. Nie sú to naši politici, slúžia svojim židovským pánom, ktorí im zaisťujú zvolenie a znovuzvolenie (vďaka kontrole médií) ako bezmocným bábkam slúžiacim ich úmyslom. Dosiahli toho, pretože im bolo tak dlho dovolené tlačiť papierové peniaze z ničoho a požičiavať nám ich za úroky – vďaka čomu im každý národ na zemi dlží peniaze (a v konečnom dôsledku sa stáva ich otrokom). Židovské Rothschildské rodiny samotné vlastnia viac ako polovicu celého bohatstva v Európe/USA!
Prinášajú moslimov a propagujú multikulturalizmus a miešanie rás, aby zničili Európu. Mohol by som dodať, že nie je žiadna moslimskí imigrácia do Taiwanu, Japonska, Číny, alebo akejkoľvek inej, viac či menej bohatej ne-európskej krajiny. Všetci sú posielaní do Európy, a mienia nás zničiť miešaním rás. A tak pokračuje deštrukcia Európy. Nebesá! Budúcnosť nevyzerá dobre! Európa sa opäť prebúdza.
 
Otázka i pre prípad, ak sa považuješ za apolitického – aké hlavné zmeny by si priniesol ako politik disponujúci veľkou mocou?
Úprimne, to nemôžem povedať bez toho, aby som neriskoval prenasledovanie a zatknutie vo viacerých európskych štátoch, takže veľa na túto tému naozaj hovoriť nebudem. Avšak...
Hlavný problém, ktorému dnes čelíme, je náš nie-nomádsky spôsob života a samozrejme tiež fakt, že na tejto planéte je proste príliš veľa ľudí. Takže je prakticky nemožné vrátiť sa k zdravému spôsobu života. V momente, kedy sme sa vzdali nomádskeho spôsobu života a usadili sa, sme sa stali otrokmi... podvýživy, vrtochov Matky Zeme (spôsobujúcich hladomory) a vôle tých, ktorí kontrolujú (poľnohospodárske) potravinové zdroje. Poľnohospodárstvo je tiež zdrojom preľudnenia a všetkých vojen...
Snažiť sa napraviť situáciu, v ktorej sa dnes ľudstvo nachádza, je skutočne sizyfovská úloha. Radšej budem bezmocný a starať sa iba o to, čo mám v silách napraviť – môj vlastný život a život mojej rodiny – a to dosahujem hlavne tým, že pracujem na tom, aby som bol čo najmenej závislý od „väčšej” spoločnosti okolo mňa.
Nanešťastie sa o Európu starám až príliš na to, aby som nepomáhal tlačiť ten obrovský kameň späť na kopec. Keď sa ale zrúti dole a zastaví sa až na nás, možno ma to bude stáť život. Tak ale veci fungujú... C'est la vie.
Medzitým môžem snívať o zdravom živote; o tom, ako to bolo kedysi, a nechať hudbu, nech ma tam unáša...

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Varg Vikernes

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2016-06-29 00:00:00

Prečítané: 8695x

Autor: Lukáš Fabini

Lukáš Fabini

Názory redakcie

Chýba názor redakcie