DEHYDRATED - Braňo Jurák

DEHYDRATED pokrstili EP a chystajú nový album

DEHYDRATED - Braňo Jurák

Kapela DEHYDRATED je znovu aktívna a po vydarenom návrate v podobe albumu "Ressurection" svetlo sveta uzrelo nové dvojskladbové EP.  Čo nové pre nás títo death metalisti chystajú, ale aj ako spomínajú na svoje začiatky, si môžete prečítať v rozhovore s gitaristom Braňom Jurákom.


Na svete je vaše nové EP "And Death Shall Have No Dominion", je predzvesťou ďalšieho albumu ?

Áno. Chceli sme nahrať toto EP ako takú predzvesť k novému  CD/LP, ktoré, ak to všetko bude klapať, pôjdeme  nahrávať niekedy na prelome leto/jeseň 2020. Malo by obsahovať  8-9  nových skladieb.


Môžeš nám toto EP pár slovami priblížiť ?

EPčko "…And Death Shall Have No Dominion" sme nahrávali v lete 2019 v štúdiu Piano klub Trenčín, na ktorom sa skvele podpísal zvukovo aj mixom náš kamarát Majo Fero. Samotné nahrávanie išlo hladko, vcelku krátkom čase  sme mali hotovo.


V druhej skladbe "Cold And Bleeding" hosťuje Kam Lee z MASSACRE, ako vznikla táto spolupráca a ako sa vám s ním pracovalo ?

S Kam Lee sme sa po prvý krát skontaktovali pri nahrávaní albumu ,,Resurrection“, kde sme chceli nahrať skladbu od MASSACRE - "Dawn of Eternity". Potom sme mu ju poslali, veľmi sa mu naša verzia páčila a sám od seba nám ponúkol spoluprácu na ďalšej našej nahrávke. Tak sme sa rozhodli pre pesničku "Cold And Bleeding". Poslali sme mu to, naspieval to a výsledok… necháme na posúdenie fans a poslucháčov.


Ako sa vydaril krst v Trenčíne?

Príjemne  nás prekvapila účasť ľudí, za posledné obdobia akoby ľudia prestali chodiť na koncerty a to nie iba u nás, ale aj inde. Bola to nádhera po čase vidieť naplnený dom. Na tú všetku šarapatu, čo sprevádzala túto akciu (choroby a absencia dvoch kapiel SECTESY, MINCING FURY, posunutie koncertu), to dopadlo parádne. Odštartovali to náhradníci z Piešťan ENEMY, potom to rozprúdili SCABBARD s brutálnou dymovou clonou... no a potom my po dlhšom oddymení klubu (smiech). Odohrali sme osem vecí, dve nové, tri staršie z "Resurrection" a tri ešte staršie z "Ideas". Krstní boli dlhoročný kamarát a člen DEPRESY Roman "Dirrt" Špatný a kamarátka Aďa Dvorská (tá nám píše aj texty). No a nakoniec túto uspešnú akciu uzatvorili chalani z CRANIOTOMY. Akcia trvala ešte aj po odohraní - ľudia sa bavili. Skvelé!Poďme na chvíľu do ďalekej minulosti: Ako ste sa dostali k metalu?

Hmm, stretával som sa so správnymi ľudmi, čo počúvali dobrú hudbu (smiech).


Aké boli vaše začiatky, prvé nástroje?

Myslím že rovnaké, ako u väčšiny UG kapel v 90-tich rokoch. Boli sme radi, že máme na čom hrať, mladí fagani bez peňazí. Nejaké kvalitnejšie nástroje sme si nemohli dovoliť, určite nám pomáhali aj naši rodičia, vďačíme im za veľa…


A ako sa dala dokopy kapela DEHYDRATED?

Kapelu som založil ja, s Pegasom a basákom Palom. No odvtedy pretieklo veľa vody, pár ľudí sa už v nej vystriedalo, pár rokov sme vôbec nefungovali. Potom som to opäť oživil, no okrem mňa z pôvodnej zostavy neostal nikto. Terajšia zostava kapely sú všetko noví ľudia, aj keď sa poznáme dlhé roky ako kamaráti. Jediná výnimka je basák Janek, ten niekedy v minulosti hral krátku dobu v DEHYDRATED na gitaru.


Naspäť do súčasnosti: Čo vás momentálne na metalovej scéne teší a naopak, čo vás najviac hnevá?

Teší nás, že stále je vo svete veľa dobrých kapiel, napriek tomu že nie každému sa možno podarí presadiť, ako by chcel, konkurencia je ozaj veľká. O to však vôbec nejde, my tiež nebažíme po tom niekomu konkurovať, hráme metal, lebo nás to jednoducho baví a prináša nám to radosť. A podstatné je, že metal stále žije a neutícha nikde, pretože to je hudba zo srdca a nie pre prachy!
Neviem ani povedať, čo by nás malo nejakým spôsobom hnevať. Ak sa niečo vyskytne, prevažne nad tým len mávneme rukou. My si užívame všetky okamihy a zážitky spojené s kapelou, ak sa niekomu niečo na nás nepáči, je to jeho problém, nie náš…


Poďme na domácu scénu, čo robíme dobre a čo nám naopak chýba?

Je super, že sa tu uchytili niektoré fesťáky, či už menšie alebo väčšie a stávajú sa tradíciou s dobrou účasťou fans aj samotných kvalitných kapiel. Možno by neuškodilo dať troška viac priestoru našim domácim kapelám, ale to je len môj subjektívny názor, nie som žiadny hudobný kritik alebo tak…


Zaujíma ma tiež váš názor na súčasné metalové smerovanie, sledujete moderné trendy, páčia sa vám moderné žánre, alebo ostávate radšej pri starom dobrom old - schoole?

Určite sledujeme trendy, je to u nás individuálne, niekomu sa páčia a niekomu nie. A samozrejme počúvame aj iné žánre hudby, no rozhodne starý dobrý old-school death metal je nám najbližší a pochybujem že sa to niekedy zmení, leda že by sme ostali raz všetci hluchí a dementní (smiech).


Ako vzniká hudba DEHYDRATED? Môžeš nám v skratke popísať ako komponujete, skúšate, nahrávate?

Je to tímová práca, ja osobne som v minulosti robil skladby prevažne na skúškach, je tam dobrá nálada a trocha improvizácie do toho, nápady mi z hlavy samotné skáču na gitaru. Niečo vymýšľame aj doma, potom s tým prídeme na skúšku a dávame to postupne dokopy. Niekedy aj na viacej krát, keď nás napadne, čo by sa ešte dalo vylepšiť a zmeniť. Hlavne, aby to bolo dobré a aby sme s tým boli spokojní.


Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Asi úplne zovšadial, z hudby, z filmu… aj z hádky so ženou (smiech).


Najlepší a najhorší zážitok z koncertov?

Zážitkov máme veľmi veľa, nedá sa povedať, ktorý je najlepší alebo najhorší. Ak sa na našich koncertoch ľudia zabávajú a vidíme, že sa im to páči čo hráme, prípadne nám niekto dá nejaký malý kompliment...V podstate toto všetko sú najlepšie zážitky, takisto stretnutia s našimi fanúšikmi sú obojstranne potešujúce. Potom sú aj vtipné zážitky, ked ideš v noci domov z koncertu, dačo je popité, navigácia zlyhala a zrazu sa ocitneš niekde v poli v blate s dodávkou. Vytlačíš auto z blata a smeješ sa ako kokot.


Kde vás budú môcť fanúšikovia tento rok vidieť?

Vzhľadom na to, že pripravujeme nový album, neplánujeme tento rok nejak moc koncertov. Chceme sa sústrediť len naň, byť zavretí v skúšobni a makať na nových pesničkách. Zaberie to kopu času, ale musí to byť perfektné po všetkých stránkach, či už zvukovo, ale aj kompozične. Informácie o koncertoch budú vždy včas zverejnené na našich weboch a FB stránkach.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Braňo Jurák

Webová stránka: http://www.dehydrated.sk

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2020-03-01 00:00:00

Prečítané: 2431x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie