FLESHGOD APOCALYPSE - Tommaso Riccardi

Na klasickú nôtu

FLESHGOD APOCALYPSE - Tommaso Riccardi

„Metal je žáner, ktorý má z tých súčasných najbližšie k vážnej hudbe!“ alebo „Ak by Beethoven žil dnes, hral by metal“, to sú tie podivuhodné teórie a barličky, hlásaním ktorých si nejeden metalista podopiera sebavedomie a síce nechtiac, ale úspešne tým baví okolie. Tak či onak, rímski FLESHGOD APOCALYPSE patria medzi to minimum (extrémne) metalových skupín, ktoré naozaj s prvkami vážnej hudby pracujú a vedia ich slušne uchopiť. Osobne mám rád hlavne ich prvý album, ktorý je o death metale zahranom „vážnohudobným“ štýlom, novinka „Agony“ je už na mňa mainstream, ale dajme tomu vkusne a kvalitne urobený. O tom, prečo a ako, je pokec s vokalistom a gitaristom Tommasom Riccardim.

Talianska deathmetalová scéna rastie od 90. rokov, s kapelami ako NATRON, NEFAS, UNDERTAKERS, HORRID a mnohými ďalšími, a v súčasnosti Taliansko ponúka viacero z najlepších európskych deathmetalových skupín, napríklad SEPTYCAL GORGE, HOUR OF PENANCE atď. Ako dlho ste v tomto „biznise“ vy? Niektorí z vás hrali aj v HOUR OF PENANCE, povedal by som teda, že fanúšikmi tohto žánru ste už dlhý čas. Ako dlho sa zaujímate o extrémny metal a ktoré skupiny vás ovplyvnili?
Nuž, každý z nás prešiel svojou vlastnou cestou cez metalovú hudbu, jednak ako fanúšik, jednak ako hudobník, ale povedal by som, že všetci sme s touto hudbou vyrastali viac - menej od našich teenagerských čias. Navzájom sa poznáme skutočne dlhý čas a viacerí z nás majú aj spoločné predošlé hudobnícke skúsenosti, čo znamená, že každý z nás skúšal preraziť si cestu cez hudobný biznis od začiatku. Samozrejme sme fanúšikmi a veľkú inšpiráciu čerpáme od deathmetalových monštier akými sú MORBID ANGEL, CANNIBAL CORPSE, SUFFOCATION, VADER a mnoho iných, ale takisto sa nám páči aj veľa žánrovo odlišnej hudby, a to nehovorím len o metale. Pre hudobníka je veľmi dôležité, aby mal kompletný prehľad. A v neposlednom rade sa každý z nás zaujíma o vážnu hudbu, čo je veľmi zrejmé!

V roku 2007 ste nahrali jedno promo, o rok nato nasledovalo split CD s niekoľkými talianskymi deathmetalovými skupinami. Pokiaľ viem, tieto skladby sa takisto objavili na vašom debutovom albume, sú tie pôvodné verzie odlišné od tých na „Oracle“?
Áno, aranžmány a produkcia sú v dvoch verziách tých skladieb („Embodied Deception“ a „Infection Of The White Throne“) odlišné, pretože pri nahrávaní materiálu na „Oracle“ sme ich nahrali s niekoľkými zmenami.

Album „Oracle“ bol pre mňa naozaj vynikajúcim prekvapením – výborne urobený zúrivý, agresívny, ale technický a atmosférický death metal s istým dotykom klasickej hudby hlavne v orchestrálnych častiach. Kto je autorom idey použitia klasických postupov, do istej miery sa objavujúcich aj v kompozičnom prístupe, v death metale? A kto sú vaši obľúbení skladatelia vážnej hudby?
Francesco, náš bubeník, je ten, u koho sa skladateľský proces začína, a potom sa rôznymi cestami rozvíja cez celú skupinu. Dokonca aj myšlienka mixovania klasických a deathmetalových prvkov vznikla u neho a našla svoj celkový tvar pri spolupráci celej skupiny, s neustálym vnášaním nových prvkov a vyvíjaním sa v mnohých smeroch.
Žijeme v krajine, ktorá je plná kultúry a v našej histórii a vážnej hudbe sa počas storočí objavilo veľa dôležitých mien. Pravdepodobne nás najviac inšpirovali skladatelia, ktorí tvorili v období od konca 18. storočia do začiatku 20. storočia, napríklad Paganini,  
Beethoven, Brahms, Mahler, Rachmaninov, Chopin...a samozrejme milujeme hudbu z mnohých soundtrackov napísaných počas posledného storočia, John Williams a Danny Elfman sú našimi najväčšími favoritmi!

Napriek klasickým vplyvom počujem aj istý dotyk talianskej ľudovej hudby, napríklad v „Requiem in Si Minore“. Čo by si k tomu povedal?
Naša krajina, naša hrdosť! 

Aký bol úspech vášho debutového albumu? Čítal som len pozitívne recenzie, vynieslo vám to aj nejaké turné? Pamätám si, že niečo bolo v Európe, čo iné časti sveta?
Povedal by som, že „Oracle“ bol počas rokov ľuďmi prijatý naozaj dobre a myslím, že stále zasahuje mnoho nových fanúšikov, pretože teraz sme viac zviditeľnení. Samozrejme sme odohrali aj promoturné, také ako to s MARDUK a VADER v roku 2009, a dokonca aj balkánske turné s GOD DETHRONED plus jedno po Veľkej Británii a Írsku ako headlineri... potom sme nahrali EP „Mafia“ a začali koncertovať znovu. V tom bolo takisto turné po USA s našimi priateľmi SUFFOCATION.

Mohol by si priblížiť textový koncept FLESHGOD APOCALYPSE? Sú tam protináboženské témy rovnako ako témy zločinu a Mafie. Ide o niečo, čo pociťujete ako najvážnejšie problémy vašej krajiny, alebo vidíte náboženstvo a Mafiu ako veci už po stáročia typické pre Taliansko?
Nuž, FLESHGOD APOCALYPSE je meno, ktoré dobre vykresľuje zámer tejto skupiny hovoriť o ľudstve a jeho zápasoch. To je to, čo robíme aj teraz na „Agony“. Pokiaľ ide o náboženstvo, naozaj si nemyslím že problém je v tom, byť duchovne založený, veriť alebo v čomkoľvek podobnom. Hovorili sme o tom veľa, pretože náboženské inštitúcie sú len jednými z mnohých vecí, ktoré ľudia využívajú na to, aby zotročovali svojich blížnych, používajúc strach ako veľmi silnú zbraň...presne tá istá vec sa deje v systéme Mafie.  

V minulom roku ste vydali EP „Mafia“. Názov samotný približuje textový koncept dostatočne. Pokiaľ ide o hudbu, váš štýl sa opäť vyvinul a posunul o slušný kus ďalej. Dobrá či zaujímavá vec je, že klasické prvky vo vašej hudbe sú oveľa silnejšie. Stali ste sa takisto melodickejšími, pritom ste stále pekelne rýchli, a je tu oveľa viac orchestrálneho a klavírne orientovaného materiálu. tak či onak je tu jedna vec, ktorá je na mňa príliš „prepísknutá“ – čisté vokály, ktoré by sa hodili viac do sympho-powermetalovej kapely, nie do death metalu. Samozrejme je to vaša cesta, mňa by len zaujímalo, či ste sa tak trochu nebáli reakcií? CRYPTOPSY také niečo použili na poslednom albume a ľudia nad tým voľajako nejasali. Tak či onak je mi jasné, že umelec by sa nemal báť ničoho.
Človeče, je fajn počuť úprimný názor na toto, myslím, že ide o vec vkusu. Ale pokiaľ ide o nás, povedal by som, že skrátka ako skupina robíme to, v čo veríme. FLESHGOD APOCALYPSE je zoskupenie, ktoré je hlboko inšpirované hudbou ktorú milujeme a našimi osobnými vplyvmi, ale v prvom rade - FLESHGOD APOCALYPSE je FLESHGOD APOCALYPSE. Čokoľvek čo ako skupina robíš, je niektorými ľuďmi výborne prijaté, iní sú zase sklamaní, o tom je život. Pevne veríme v to čo robíme, a povedal by som, že keď sa pozrieme do minulosti na všetky tie roky, sme zo dňa na deň viac presvedčení o správnosti svojich rozhodnutí.

Ďalším krokom vpred je váš nový album „Agony“. Zmenené logo a veľmi temné, operne ladené intro, a potom hudba, v ktorej snáď len bicie majú niečo spoločné s death metalom, ktorý ste hrali na „Oracle“. Je to vývoj, aký ste plánovali už dlhší čas, alebo niečo také prišlo náhle?
Povedal by som, že je to prirodzený vývoj toho, čo sme robili od začiatku. „Oracle“ je samozrejme oveľa „čistejší“ v deathmetalovom zmysle, ak to tak môžem povedať, ale už tu boli melodické a harmonické štruktúry dosť ovplyvnené vážnou hudbou. Veľký rozdiel je samozrejme v tom, ako využívame orchestrácie dnes, ale ako som povedal, to je prirodzený vývoj. Teraz našu hudbu komponujeme tak, že uvažujeme o každom nástroji, vrátane vokálov, gitár, bicích a basy ako o sekciách orchestra samotného.
Pokiaľ ide o zmenu loga, vec je veľmi jednoduchá. Po prvé: vieš ho prečítať. Po druhé: je oveľa klasickejšie...a ako môžeš vidieť, vizuálna časť tejto skupiny, hovorím teraz aj o koncertoch a klipoch, je pre nás veľmi dôležitá. 

Nepochop to v zlom, váš nový album je prinajmenšom naozaj dobre urobený, s hudobným konceptom, ktorý je veľmi šikovne premyslený a drží pokope ako sa patrí, tak či onak ho už nemôžem označiť za death metal. Je to skôr niečo ako „symfonický extrémny metal“ alebo „extrémy symfonický metal“, také čosi, hlavne kvôli veľmi dramatickej, do istej miery pompéznej atmosfére a takisto vďaka veľmi silnej symfonickej zložke. Ste s výsledkom spokojní? A ako dlho ste na tých skladbách a aranžmánoch pracovali? Myslím, že také niečo človek nedá dokopy za pár mesiacov, ledaže by bol génius.
V skutočnosti to nejako dlho netrvalo...to preto, že sme dni aj noci trávili pri práci na novom materiáli, tak pokiaľ ide o komponovanie, ako aj o nahrávanie. Mali sme naozaj dobré dôvody pracovať tvrdo, a to funguje. Vlastne sme vždy boli zvyknutí tvrdo makať, neradi totiž plytváme časom. Pokiaľ ide o tú vec s death metalom... povedal by som, že to zostane death metal, kým my budeme extrémni ľudia, tak či onak, na pomenovaní nezáleží, volaj to, ako chceš (smiech). 

Ako ste sa dostali k zmluve s Nuclear Blast a čo od nej očakávate?
Skrátka sme tie posledné roky tvrdo pracovali a samozrejme im ukázali náš materiál, pár krát s nimi hodili reč...kým sa nerozhodli spolupracovať s nami.  
Čo od nich očakávame, je dobrá podpora a kvalitná promotion, a zatiaľ sme s ich prácou veľmi spokojní.

Mohol by si načrtnúť nejaké vaše plány do budúcnosti – turné a podobne?
Isteže... vraciame sa do USA s DECAPITATED, DECREPIT BIRTH, RINGS OF SATURN a THE HAARP MACHINE, bude to v októbri tohto roku, takže máme len pár týždňov voľna po Summer Slaughter. Takisto pracujeme na headlinerskom turné po Južnej Afrike na budúci rok, a na koncertoch na promotion „Agony“ po celom svete, samozrejme vrátane Európy.

Čo vaše účinkovanie vo viacerých ďalších skupinách, je FLESHGOD APOCALYPSE vašou prioritou, alebo čo môžeme očakávať od skupín ako TYRANIC ETHICAL RECONSTRUCTION, PROMAETHEUS UNBOUND či HUMAN CLUSTER?
FLESHGOD APOCALYPSE je pre nás práca na plný úväzok, takže väčšina týchto projektov patrí hlavne našej minulosti, aj keď sú niektoré z týchto vecí stále aktívne a máme s nimi dobré vzťahy!

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Tommaso Ricardi

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2011-09-15 19:57:16

Prečítané: 1089x

Autor: Martin Lukáč

Martin Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie