GALADRIEL - Dodo Ďatel

GALADRIEL - Dodo Ďatel

Galadriel je kapela, kterou nemusím nikomu, kdo alespoň trochu sleduje slovenskou doom metalovou scénu, určitě představovat. Tato dnes již bezmála legendární formace se objevila v půli června na koncertních pódiích po boku jiné legendy temného metalu – řeckých Rotting Christ. Galadriel s nimi odehráli dva koncerty, v Bratislavě a ve Zlíně. A právě při těchto vystoupeních se frontman skupiny, Dodo Ďatel, zmínil o tom, že připravují nové album. A právě tato zmínka definitivně rozhodla o tom, že nastal čas dozvědět se o současné situaci v Galadriel něco víc. A tak jsem sedl k počítači a pomocí e-mailu si příjemně "popovídal" právě s lídrem kapely, basákem a zpěvákem Dodo Ďatlem.

V půlce června jste odehráli několik koncertů po boku Rotting Christ, což je, pokud vím, jedna z Tvých oblíbených kapel. Jaké to tedy bylo?
Bolo to vskutku náročné, ale na druhej strane celkom príjemné. Bol som rád, že chlapíci z Rotting Christ boli v pohode a nemali žiadne nezmyselné požiadavky. Rovnako bolo skvelé si s nimi zahrať dva koncerty. Akurát ma mrzí, že vznikli menšie problémy v Bratislave na zvukovej skúške. Všetko ostatné ale išlo ako po masle a tak dúfam, že aj Gréci boli s celým víkendom spokojní…

Vzhledem k těmto koncertům jste měli určitě možnost si s Rotting Christ v zákulisí pokecat. Jací jsou teda vlastně kluci z Rotting Christ?
Veľmi v pohode. V podstate sme pre nich organizovali celý víkendový program, takže tých príležitostí bolo dosť. Sú trochu leniví, dlho spia, trochu bordelári, ale sú veľmi priateľskí a na všetko sa snažia dívať z tej lepšej stránky. A ako správni Južania sú kedykoľvek pripravení na zmenu plánu, haha…

Na vašich stránkách se objevila informace, že jste zrušili jedno své letní vystoupení, protože Vaše poslední koncerty s Rotting Christ pro Vás byly finančně dost náročné. Můžeš mi k tomu říct něco víc?
Áno, koncert v Bratislave navštívilo menej ľudí, než sme očakávali, čím nám vznikla strata. O týždeň neskôr sme mali hrať na festivale Apocalyptic Form Of Death a keďže nám organizátori nemohli zaplatiť dostatok financií, ktoré sme potrebovali na cestu, museli sme našu účasť zrušiť. Mrzelo nás to, ale nemohli sme si vtedy dovoliť dotovať tento výjazd.

Jak to tedy bude toto léto s Vašimi koncerty? Platí ta tři vystoupení, která máte naplánovaná v současnosti, nebo ještě něco přibude?
Áno, ostatné koncerty už budú v poriadku. Navyše nám na september pribudli dve akcie v Švajčiarsku. Potom už v októbri ideme do štúdia a je možné, že do konca roka už ďalšie koncerty neodohráme.

Na koncertu ve Zlíně ses zmínil o tom, že připravujete novou desku. Kolik už máte hotových skladeb?
Tak hotových… momentálne máme rozpracovaných sedem skladieb. Predpokladám, že nový album by mohol mať okolo 45 minút, aj keď to je veľmi orientačné. Už sa veľmi teším na štúdiovú pracu. S vydavateľstvom Metal Age sme dohodnutí na vydaní v januári budúceho roku.

Jak From Ashes & Dust, tak hlavně World Under World se docela dost lišily od svých předchůdců. Bude tomu tak i v případě nové desky?
Možno trochu áno, ale základ bude jasne galadrielovský. Teda melodické gitary podporené klávesami a dva vokály. Možno sa do našich nových skladieb infiltrovalo viac blackových prvkov. Uvidí sa, ako nakoniec album dopadne…

V čem by tedy měl být ten největší rozdíl?
No, „From Ashes…“ sme robili v období, kedy medzi nami neboli navonok žiadne problémy a album „World Under World“ vznikal v momentoch, keď bola kapela takmer rozpadnutá, na tom albume pracovalo aj mnoho hostí. Takže najväčší rozdiel bude asi v tom, že tento nový album vzniká v zostave, ktorá je už vyše roka stabilizovaná a myslím, že medzi sebou nemáme žiadne skryté problémy. Myslím, že tým získavajú nové skladby vačšiu úprimnosť. Hudobne vychádzame zo štýlu, ktorý je nám vlastný. Ako som už ale spomenul, pár pre nás nových vecí tam bude…

Chtěl bych se Tě zeptat na způsob, jakým píšeš nové skladby. Sedíš a dlouze přemýšlíš a vymýšlíš, nebo prostě jen poznamenáváš momentální nápady a pak s nimi pracuješ?
Väčšina skladieb vzniká v skušobni. Niekto prinesie nejaký nápad alebo viac nápadov a potom to spoločne dávame dokopy. Najskôr ustálime základnú kostru skladby, na ktorú postupne nabaľujeme ďalšie kompozičné vrstvy. Myslím, že to nie je nič netradičné a funguje takto asi mnoho kapiel, haha.

Kdo nebo co Tě při psaní nejvíc ovlivňuje a co je Tvou největší inspirací?
Na mňa najviac vplýva okolie, veci, ktoré sa okolo mňa dejú, prípadne veci, ktoré sa dejú vo svete a potrebujem nejakým spôsobom dostať zo seba svoje postoje k týmto veciam. Väčšinou sú to veci, ktoré ma nejakým spôsobom poburujú…

Po desce From Ashes & Dust prošla kapela velkým, personálním zemětřesením. Teď to vypadá, že se situace snad už ustálila. V čem vidíš největší rozdíl mezi současnou sestavou a tou předchozí?
Myslím, že najväčší rozdiel je v úprimnosti a otvorenosti. Chcem, aby sme sa vyhli chybám, ktorými sme už prešli. Dúfam, že aj naďalej ostaneme otvorenými k sebe samým. To je základ medziľudskej stability. Pôvodný bubeník Dr. Victor a gitarista Tomax boli skvelými muzikantami, ale myslím si, že sa nám podarilo na ich posty dosadiť rovnako dobrých hráčov a navyše spolupráca so Skkipim (git) a Hoyasom (bic) priniesla do našej muziky čerstvý vietor. Myslím, že ich vplyv na nové skladby Galadriel je citeľný.

V létě uplyne 10 let od doby, kdy jste začali nahrávat svou první desku Empire Of Emptiness. Jaký je největší rozdíl mezi současnými Galadriel a těmi z roku 1996?
Haha, obrovský. Z tej kapely sme v súčasnosti ostali len ja so Soňou. Vtedy sme získavali prvé skúsenosti so štúdiovou prácou a netušili sme, ako to všetko dopadne. Dnes máme za sebou päť albumov a úprimne si myslím, že sme sa za tých desať rokov enormne zlepšili. Oproti našim začiatkom si myslím, že sa nám podarilo vykrištalizovať náš štýl. Možno bude zaujímavé pustiť si po sebe nahrávku, ktorú sme stvorili v roku 1996 a hneď po nej novinku, ktorú práve chystáme…

Mohl bys stručně charakterizovat všechny současné členy kapely? Každého jednou větou.
Uff… Tak začnem speváčkou Witch: je to človek s obrovským záberom záujmov hlavne umeleckého charakteru, milovníčka prírody a perfektná spoločníčka pre život :-). Gitarista Matúš je veľmi pohodový človek so zmyslom pre humor, s ktorým sa dá porozprávať o všetkom. Klávesák J.S.K. je veľmi svojský typ človeka, na ktorého si treba dlhší čas zvykať, ale keď ho človek spozná, tak sa s ním dá vyjsť bez problémov. Bubeník Hoyas je dosť zodpovedný človek, perfektný kamarát. Gitarista Skkipi je navonok taká trochu zádumčivá povaha, ale inak je to pohodár… všetci patria medzi mojich najlepších kamarátov!!!

Všiml jsem si, že nosíš na krku přívěšek pentagramu. Zajímalo by mne, co přesně pro tebe znamená?
Nezávislosť. Odpor voči obmedzeniam. Odmietnutie náboženstiev. Je to čisto moja osobná záležitosť.

Co nejvíc ovlivnilo Tvoje rozhodnutí dělat muziku?
Koncert Tublatanky v Amfiteátri v Bratislave hneď po revolúcií. Bolo tam cca 12000 ľudí. Tá atmosféra ma úplne dostala a výrazne ovplyvnila nasledujúce roky môjho života.

Co se ti jako první vybaví, když se řekne metal?
Úprimná tvrdá muzika, životný postoj, štýl, pravé kamarátstvo. Je to neuveriteľná sila. Nepochopí to nikto, kto to necíti!

Kdybys měl tu možnost něco ve svém dosavadním životě změnit, co by to bylo?
Tak to skutočne netuším. Keďže ešte stále žijem a som viac-menej spokojný, tak asi nič :-). Mám samozrejme svoje neduhy, ktoré by som chcel zmeniť a dúfam, že sa mi to podarí…

Právě v těchto týdnech probíhá MS ve fotbale. Sleduješ ho? Pokud ano, co Tě na něm nejvíc překvapilo a co zklamalo, a který tým by podle Tebe mohl šampionát vyhrát?
Prekvapilo ma skoré vypadnutie Čechov. Potešil ma Ronaldo, ktorý vždy na šampionátoch ožije. Fandím Argentíne, aj keď neviem, či to dotiahnu až do finále. Myslím, že si to skôr medzi sebou rozdajú Brazília a Nemecko (teda ak na seba nenarazia skôr).

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li:

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2006-07-02 02:59:57

Prečítané: 2466x

Autor: Honza Němec

Honza Němec

Názory redakcie

Chýba názor redakcie