HYSTERIA - Ataman

Žena v kapele? Zažili jsme i horší věci

HYSTERIA - Ataman

Nová deska, odchod zpěváka a několik měsíců trvající hledání jeho náhrady. To jsou hlavní body, okolo kterých se točil poslední půlrok moravské melodicky metalové smečky Hysteria. Samo o sobě dost novinek na to, abych si o nich popovídal s někým z kapely. A když v půlce dubna prosáklo, že pánové už po novém hlasu skupiny nepátrají, nebylo co řešit. Nejnovější změny v Hysterii jsem proto probral s kytaristou a nově i producentem kapely Atamanem.

Nedávno od vás odešel zpěvák Richard Mastil. Co ho k tomu vedlo?
To by ti samozřejmě nejlépe řekl on sám. Důvod, který i oficiálně sdělil, je ten, že je unavený a vyčerpaný za ty roky muzicírování. Prý ho to přestalo bavit a už neměl co říct. A taky se chce naplno věnovat novému koníčku – focení.

Máte už za něho náhradu?
Už konečně máme. Možná bych nepoužil slovo náhrada, ale spíš nová alternativa. Přezdíváme jí Inge, jmenuje se Inka a příští rok absolvuje z klasického zpěvu na gymnáziu s uměleckou profilací v Brně. Má za sebou přes deset let studia klasické hudby, především sólového, komorního i sborového zpěvu a klavíru. Už po první, testovací zkoušce s ní nám bylo jasné, že je nejlepším kandidátem, a že k nám parádně zapadne. Muzika je pro ni alfou i omegou a moc se těší na živé hraní, fanoušky, ale i všechno kolem kapely.

Jak dlouho jste novou zpěvačku sháněli? A jak jste se k ní vůbec dostali?
Od listopadu 2010. Měli jsme vyvěšené inzeráty a Inka nás na základě jednoho z nich oslovila.

Pokud vím, tak Hysteria dosud zpěvačku neměla. Proč jste se rozhodli vyzkoušet za mikrofonem ženu?
My jsme se nerozhodli vyzkoušet ženu. Jen jsme se otevřeli i této možnosti. A ze všech kandidátů (jinak samých chlapů) byla jednoznačně nejlepší a nejvhodnější. Holt to byl osud, nikoliv plán.

Myslíš, že to nějak ovlivní směřování kapely? Naznačily už něco první zkoušky?
Samozřejmě že ovlivní. Ale to by se stalo, i kdyby na Richardovo místo nastoupil chlap. První zkoušky nám naštěstí ukázaly, že kvůli Inge nemusíme měnit nic v zaběhlých postupech. Parádně k nám pasuje a vnese nové dimenze do toho našeho kočkopsa, kterému říkáme open-metal .

A nebojíš se, že může ženský prvek nějak ovlivnit i vnitřní fungování kapely?
Nemyslím, že by problémy ve skupinách dělal ženský prvek, to je podle mne mylná představa. Úskalí žen v kapele tkví v tom, že mohou vytvořit pár s někým dalším ze skupiny. A po eventuálním rozpadu tohoto páru je nebezpečí, že tito dva nebudou schopni spolu v kapele fungovat. Vyloučeno sice není nic, ale už jsme zažili i horší věci. Takže se toho nebojím.

Troufám si tvrdit, že i když je Richard výborný zpěvák, bude vám pravděpodobně víc chybět jako textař. Jeho texty byly opravdu vynikající. Víš, jak ho nahradíte? Budete se nyní na textech podílet všichni nebo je necháte na nové zpěvačce?
Toto je prozatím velká neznámá. Byli bychom rádi, kdyby Richard dál spolupracoval s kapelou alespoň na těch textech. Nicméně zatím netuším jestli bude mít chuť, čas a náladu. Nová zpěvačka Inka už dřív nějaké texty skládala, takže je možné, že to bude opět doménou zpěváka respektive nyní zpěvačky. No a mimochodem narazil jsem na jednoho nadějného textaře, našeho oddaného fanouška, velmi podobně hloubavého jako Richard. Takže já bych se toho nebál – nějak to dopadne.

Říkáš, že Inge také má za sebou nějaké textařské zkušenosti. Viděli jste její texty? Dají se nějak porovnat s Richardovým – třeba co se týče témat?
Viděl jsem je. Byla to jedna z prvních věcí, která mne zajímala. Srovnávat je je ale nesmysl. Bylo to v úplně jiné kapele, jiném žánru, jiné náladě. A navíc nejsem tím pravým, kdo by měl posuzovat texty. Pro mě to byla jen ukázka toho, že je skládat umí. Jejich posouzení bych opravdu přenechal fundovaným. A to já nejsem - já jsem kovaný pouze v komponování hudby.

Pokud se nepletu, tak Richardův bratr Adam vám dělá manažera. Změní se na tom Richardovým odchodem něco?
Naštěstí ne. Morová rána v podobě odchodu Richarda byla, je a bude velkou osudovou zkouškou kapely. Kdyby nás opustil i manažer, bylo by to pro nás nejspíš likvidační. Naštěstí se tak nestalo a Adam má stále chuť být součástí skupiny a makat pro naši věc. Za to mu patří naše velké díky.

Nedávno jste vydali novou desku. Zatím ke mně ještě nedoputovala, a tak se chci zeptat, jaký je podle tebe největší rozdíl mezi Zeptal jsem se Krista a Prodavačem stínů? Je tam něco nového, jiného oproti vaší dřívější tvorbě?
Pokud mám ten rozdíl mezi Prodavačem stínů a Zeptal jsem se Krista vyjádřit nějak stručně, pak bych ho označil za propastný. :) Alespoň z mého pohledu. Za ty tři roky od Prodavače se kapela posunula o hodně dál. Myslím, že teď už je naše muzika dospělá. Po všech stránkách – kompozice, texty, aranže, produkce, zvuk. Je potřeba to slyšet. Myslím, že jsme naši hudbu přitvrdili a zároveň ji děláme mnohem propracovanější.

Pokud vím, tak jsi novinku produkoval. Co tě k tomu vedlo?
Někdo to dělat musí. I my jsme na tenhle fakt konečně přišli. A bylo to takové logické vyústění - jsem v kapele největší hračička, perfekcionista, mám nejlepší uši a ovládám všechny nástroje. Teď to možná zasmrdělo sebechválou, ale nebyl to záměr.

Máš v plánu vzít si pod svá producentská křídla i další desky Hysterie?
Vzhledem k velkému množství opravdu kladných ohlasů jak z kapely, tak i mimo ni, můžu říct, že je to v plánu. Samozřejmě cesty osudu jsou nevyzpytatelné a kdyby k nám přišel nějaký lepší producent než jsem já, velmi rád mu to přenechám. Podstatné totiž je, aby výsledek byl co nejlepší pro kapelu.

A když už máte novou desku, nejde se nezeptat, jestli máte v plánu i nějaké menší či větší turné?
Turné my neděláme. Prostě se jen touláme po různých akcích po celé republice. Samozřejmě s novým programem, který obsahuje to nejlepší z naší tvorby. A jeho valná část je přirozeně z nového alba.

Na vašich webových stránkách povzbuzuješ fanoušky, aby vyjádřili názor na novou desku i v případě, že ji mají vypálenou. Proto se chci zeptat, jaký je tvůj postoj ke stahování. Bereš to tak, že vás připravuje o peníze, když si lidé vaši desku stáhnou a nekoupí nebo to vnímáš jako možnost dostat se do povědomí většího množství lidí?
Hysteria, a to teď říkám oficiálně, povoluje neomezené kopírování naší hudby, pokud jsou kopie kvalitní a nepozměněné (remixy apod.) – aby nám nedělaly ostudu. Naším cílem je dělat muziku a šířit ji mezi lidi. Bez ohledu na to, zda stahují nebo kupují. Jen k tomu vždy dodáváme – zakoupením originálu podporují kapelu. Respektive bez financí z prodeje desek nebudeme mít peníze na další. Ačkoliv hodinové sazby studií jsou na minimech, stále album vychází na několik desítek tisíc a to si parta nadšenců nemůže dovolit dát z vlastní kapsy. Takže stahováním nás nepřipravují o peníze, ale spíš sebe o možnost těšit se z další desky.

Vrátil bych se ještě k desce Prodavač stínů. Píseň Svatá válka otvírá úryvek z projevu bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího. Čí to byl nápad? A proč jste se rozhodli jeho projev použít?
Ta písnička je o magorech a demagogii a co to dělá s lidma. Původně jsme tam chtěli dát Hitlera, ale nakonec jsme od toho upustili, aby si to náhodou někdo špatně nevyložil... V té době byl aktuální vpád do Iráku, tak jsme tam šoupli George, protože si to zasloužil. Po těch letech si ale už nejsem jistý čí přesně to byl nápad. Možná můj, praštěný jsem na to dost. Nicméně ten projev je fiktivní. Vznikl tak, že jsem stáhl z netu různé projevy Bushe, vystříhal různá slova a fráze, co se mi hodily, a nakonec jsem to sestavil do onoho krásného projevu. Pamatuju si, že bylo celkem peklo najít slovo „holy“. Ale nakonec jsem našel i to. 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Ataman

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2011-06-21 23:24:03

Prečítané: 1484x

Autor: Honza Němec

Honza Němec

Názory redakcie

Chýba názor redakcie