MANIAC BUTCHER - Barbarud

Úder zo siene slávy

MANIAC BUTCHER - Barbarud

V prvej polovici 90. rokov 20. storočia zažali v Čechách blackmetalový plameň nového veku . Mnohým vtedy absolútne nedochádzalo, ktorá bije – za všetko hovorí fakt, že nejeden „znalec“ ich dokonca „obvinil“ z toho, že kopírujú KISS (!) ŽATECKÍ MANIAC BUTCHER sa týmto nenechali vyviesť z miery, miesto boja o päť minút slávy na pódiách dedinských kulturákov sa postarali o to, aby sa stali svetovo rešpektovanou súčasťou tej temnej scény, pre ktorú je ortodoxný black metal v prvom rade postoj, názor, až potom, ak vôbec, imidžová záležitosť. Po šiestich dlhohrajúcich albumoch ju opustili na vrchole slávy, aby sa po desiatich rokoch vrátili s novým dlhohrajúcim albumom „Masakr“. Málokto to čakal, mnohí v to dúfali. O tom, čo, prečo a ako, už viac povie ten najpovolanejší – Barbarud. 

To, že je vonku nový album MANIAC BUTCHER, je pre väčšinu  ľudí pomerne slušným prekvapením, pretože keď ste pred cca desiatimi rokmi končili, malo to byť navždy. Čo viedlo k prehodnoteniu tohto  rozhodnutia? Môže za to aspoň sčasti spomienkový koncert spred asi  roka, na ktorý prišli ľudia aj z veľkej diaľky? 
Ten koncert po tolika letech byl fajn, ale s naším návratem nijak  nesouvisel. K tomu mě Vlad přemlouval už delší dobu a přesvědčil mě až  půl roku potom, letos přesně na Novej rok. Poslal mi nahrávku svých  nových riffů a jak 'sem to poslouchal, tak 'sem najednou dostal  
obrovskou chuť se do toho všeho znova pustit. Řekli 'sme si, že  nahrajeme silnou desku a dokážeme si, že pořád máme ještě dost sil  všechno zmasakrovat.

 Za ukončením činnosti MANIAC BUTCHER v roku 2000 bola okrem iného  nespokojnosť s tým, kam sa blackmetalová scéna dostala, už ste sa  necítili byť jej súčasťou, resp. ste ňou byť ani nechceli, keďže z  vášho pohľadu vlastne zanikla. Čo ťa na nej štvalo najviac?  Trendovosť? Príklon ku komercii? Čiastočné spolitizovanie niektorých  jej častí? 
 Podívej, my 'sme ze starý školy, pro nás existuje jenom klasickej  black metal a tím myslím muziku, kterou můžeš slyšet na starých  nahrávkách MAYHEM, DARKTHRONE, IMMORTAL... Dřív byl tenhle styl  čistej, jenže ke konci 90. let se začalo všechno měnit. Kolem roku  1997 se najednou vyrojilo spousta kapel, který kopírovali EMPEROR v  používání kláves. Jenže zatímco zvuk EMPEROR byl na prvních albech  mrazivej, tak všechny ty jejich klony zněly měkce a sladce. Korunu  tomu nasadili kapely typu CRADLE OF FILTH a velký komerční firmy,  který z našeho black metalu udělali komerční cirkus, na kterej chtěli  nalákat co nejvíc teenagerů a z jejich rodičů vysát co nejvíc peněz.  Další velkej průšvih 'sou všechny ty moderní technologie, díky kterým  je všechno jednodušší, rychlejší a dostupnější. Dřív bylo pro mladou  kapelu štěstí, když měla kde zkoušet, zázrak, když se dostala do  nahrávacího studia, a téměř nesplnitelnej sen, když jí nějaká firma  vydala album. Tak daleko ale došli jenom ti nejlepší a díky tomu  vycházely jenom kvalitní nahrávky, který dneska považujeme za klasiku.  Jenže časem se všechno stalo mnohem dostupnějším a čím dál víc firem  začalo vydávat čím dál víc odpadu. A dneska má snad každej fanoušek  svojí vlastní „kapelu“. Stačí si na notebooku v dětským pokojíčku  smíchat pár skladeb a šup s mptrojkama na myspace. A ejhle, je tu  první stovka virtuálních přátel a fanoušků... Takže teď je tu moře  nových kapel a každej týden vychází hromada nových alb. Jak se v tom  má někdo vyznat a najít něco, co je aspoň trochu kvalitní?

 Tak či onak ste popri MASTER'S HAMMER boli celosvetovo  najuznávanejšou českou BM skupinou. Ako si pamätáš domácu scénu v časoch, keď ste končili? A ako ju  hodnotíš dnes?
 Musím se přiznat, že nemám sílu sledovat nový kapely. Před deseti  lety bych jmenoval INFERNO a AVENGER. A tipnul bych si, že v tomhle  ohledu se toho až tak moc nezměnilo a že i dnes tyhle dvě kapely patří  v Čechách k těm nejlepším. 

 Čím si sa ty a ostatní členovia MB zaoberali v časoch po ukončení  činnosti? Viem, že Vlad pôsobil (aj paralelne) v niekoľkých kapelách,  čomu si sa venoval ty? 
Věci typu svatby, rozvody a děti by tu asi nikoho nezajímaly a co se  týká muziky, tak 'sem všechno jenom sledoval z hodně velký dálky. Ale  pořád mi občas chodily dopisy a maily od některých starých přátel a  fanoušků MANIAC BUTCHER. A hlavně 'sem zůstával po celou dobu v  kontaktu s Vladem, takže úplně mimo 'sem naštěstí nebyl.

Zaujímaš sa aspoň okrajovo o dianie na súčasnej BM scéne, alebo máš  svoje staré kulty a popri nich iné metalové klasiky, a z toho nového  ťa nemá čo zaujať? Keď sme pri tom, Pussy God Records ešte funguje,  alebo je to uzatvorená záležitosť?
 Pussy God 'sem ukončil před deseti lety ze stejných důvodů, o  kterých 'sem mluvil už v případě MANIAC BUTCHER... Sledování nových  kapel a alb 'sem vzdal už dávno. Maximálně si seženu nový nahrávky starých kapel, ale z velký většiny doma poslouchám jenom klasiku. A  tím nemyslím jenom black metal. Vždyť já a Vlad 'sme vyrůstali na  starým thrash a heavy metalu 80. let. A oba můžeme i starej death metal. 

Ako prebiehal vznik nového materiálu, koľko trvala tvorba aj nahrávanie?
 Myslím, že přípravě i samotnýmu nahrávání 'sme dali mnohem víc času,  než kdykoliv předtím. Bubny, kytary i zpěv se točily ve třech různých  studiích v průběhu třech měsíců. Se vším 'sme se mazlili a snad to je  na výsledku slyšet.

 Čo som zatiaľ videl ohlasy na novinku, sú dosť pozitívne. Teší vás  to, alebo je vám to jedno, chceli ste si nahrať nový MANIAC BUTCHER  podľa vašej chuti a ako sa k tomu postavia ostatní, je ich vec?
 Šli 'sme do toho s tím, že si to nahrajeme podle sebe, tak aby se to  líbilo hlavně nám a ostatní ať si říkaj', co chtěj'. Ale lhal bych,  kdybych tvrdil, že nás teď netěší, když nám z naší firmy posílaj'  recenze, který vycházej' u nich v Americe. Popravdě 'sme vůbec  nečekali, že budou až takhle příznivý. Zatím jediná vyloženě negativní  recenze, která se ke mně dostala, vyšla tady v Čechách. A na to 'sme  si už dávno zvykli. Vždycky nám chodily mnohem příznivější ohlasy  zvenku než z domova. Myslím, že tohle tady platí úplně obecně. Co je z  Čech, to je automaticky horší než to samý ze zahraničí.

 Album vychádza u Negative Existence, prečo práve tam? Svojho času  si radšej chcel mať všetko pod kontrolou (= vlastné vydavateľstvo),  zdá sa teda, že im dôveruješ.
 Spíš bych řekl, že Negative Existence důvěřujou nám. Alex z N.E. je  dlouholetej fanoušek MANIAC BUTCHER a už v minulosti vydával reedice  některých našich starých alb. Ve všem se nám snažil maximálně vyjít  vstříc. My 'sme si navymýšleli, jak dlouho chceme zůstat ve studiu,  jak maj' vypadat trička, obaly CDček a vinylů, a další podobný věci...  a N.E. se o všechno postarali. Navíc udělali albu slušnou propagaci  (hlavně u nich v USA) a výborně pracujou i na distribuci. Prý se to  zatím prodává výborně, takže vládne oboustranná spokojenost.
 
Novinka je patrične surová a autenticky blackmetalová, nejaký  hudobný a zvukový posun tam však pochopiteľne je. Prirodzený vývoj,  alebo „daň“ tomu, že predsa len je už 21. storočie?
 Podívej, v 90. letech 'sme nahrávali co rok to nový album. A  nemyslím si, že rozdíl ve mezi novým „Masakrem“ a „Epitaphem“ (tj. rok  2010 vs. 2000) by byl větší než například rozdíl mezi „Epitaphem“ a  „Invazí“ (2000 vs. 1999). Dobře, „Masakr“ je zřejmě techničtější s  častějšíma změnama tempa než kdykoliv předtím, ale pořád je to ten  stejně hrubej black metal ze starý školy.

 Textový koncept je pre teba typický, ale človek nemusí byť génius  na to, aby objavil podtext „MANIAC BUTCHER sú opäť tu a majú  dostatočne na to, aby to ostatným natreli a ukázali, ako ten black  metal vyzerať má“. Je toto hlavná myšlienka?
 Ha, když to v tom vidíš, tak na tom asi něco bude. Vím, že dosti  lidem 'sem ležel v žaludku a měli mě za arogantního parchanta. To  proto, že v minulosti 'sem často říkal věci, který ne každej chtěl  slyšet. Ale tohle je muzika a ne sport. My nehodláme s nikým závodit v  počtu prodaných CDček nebo hvězdiček získaných v recenzích. A k těm  textům, nám šlo hlavně o to dokázat sobě, že i v našem pokročilým věku  'sme pořád schopný nahrát silnou desku, se kterou budeme spokojení  především my sami. A to se nám naštěstí povedlo.

Osobne sa mi zdá, že MANIAC BUTCHER nie sú ani tak v prvom rade  satanisticky, ako skôr protikresťansky/protinábožensky ladený black  metal, často sa obracajúci k pohanským časom, čo ty na to?
 Já bych to takhle nerozlišoval, vždyť to všechno spolu souvisí. Já o  sobě vždycky tvrdil, že 'sem Satanista. Ale ne podle LaVeye. Rituály,  kde se vyvolávaj' čerti a duchové a nebo se prstama šoupe skleničkou  po písmenkách, to 'sou přece nesmysly pro děti a romantický blázny.  Neexistuje žádnej bůh, ani čert, ani žádnej Odin nebo Radegast... nebo  jak se všichni jmenujou. „Já sám 'sem sobě bohem“ a „Co je dobrý pro  mě, to je dobrý“ - to je moje jediný náboženství. A máš pravdu, ve  svých textech se obracím do minulosti, ale ne proto, abych tam hledal  nějaký pohanský bohy nebo rituály. V dnešní době 'sme všichni svázaní  pokrytectvím a moderníma technologiema. Každej má na facebooku aspoň  stovku „přátel“, ale osobně přitom mnohem častejc potkává svý  nepřátele. Jenže se je tak bojí pojmenovat, jen se na ně kysele usmívá  a krmí je vhodnýma společenskýma frázema. Každej by určitě aspoň občas  záviděl hrdinovi mých textů, kterej si v těch dávných dobách nemusel z  
ničeho dělat těžkou hlavu. Svým nepřátelům mohl svůj odpor a nenávist  vyjádřit jednoduše - silou a krutostí. 

Po desiatich rokoch je vonku nový album, čo bude ďalej - koncertov  údajne plánujete len pár a takých, aké si vyberiete. Podľa čoho budete  vyberať? A je v pláne aj nahranie ďalšieho materiálu?
Ohledně koncertů je pro nás rozhodující zajímavost destinace a  ostatních vystupujících kapel a hlavně rozumnej hrací čas. Nestojíme o  nějaký megafesty, kde bysme měli vystupovat někdy v pět hodin  odpoledne za denního světla. Ale třeba nedávno 'sme hráli na Hell's  Pleasure Festu v Německu v deset večer, těsně před MAYHEM. To bylo OK.  Nebo teď pojedeme jako headliner na jeden menší jednodenní fest do  Itálie. A něco podobnýho se rýsuje na začátek 2011 letecky do  Portugalska. To by mohl být taky fajn výlet. Prostě 'sme už starší  pánové, takže nám stačí si jenom občas udělat radost, jet se někam  vyřádit a jinak se válet doma... A nový album? Na to je zatím moc  brzo, o tom ještě vůbec neuvažejeme. Možná za rok, možná za deset let,  možná nikdy.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Barbarud

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2010-11-28 17:03:43

Prečítané: 1890x

Autor: Martin Lukáč

Martin Lukáč

Názory redakcie

Chýba názor redakcie