MINDWORK - Filip

„Jsme tak trochu hudební dobrodruzi a sami netušíme, čemu propadneme za pár let.“

MINDWORK - Filip

Už od svojich začiatkov sú ostro sledovanou kapelou českej metalovej scény. Vyšli z jasných vplyvov technického a progresívneho death metalu založeného na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia (v takejto formulácii to znie ako dávna minulosť, no tak dávno to zase nebolo), v duchu ktorého sa niesol ich prvý album „Into the Swirl“. Minulý rok mierne šokovali obrovským posunom, ktorý urobili na svojej ostatnej nahrávke „Eterea“, ktorá ich posunula do iných vôd a ukazuje, že sa z MINDWORK stala mimoriadne originálna kapela, ktorej členovia to so skladaním a hraním vedia viac ako dobre. Pre mňa osobne až tak dobre, že by som ich aktuálny počin označil za najlepší album minulého roka. Aj preto som musel prehodiť pár viet s bubeníkom Filipom.

Medzi „Into The Swirl“ a „Eterea“ je výrazný posun a rozdiel. Čomu by ste pripísali najväčší podiel na zmenách, ktorými ste ako kapela prešli?
Poté, co z nás začínalo opadat dětinské nadšení z našeho prvního společného dílka a z velice příznivých ohlasů, jakých se mu dostávalo, jsme si začali velice silně uvědomovat, že příště chceme znít velice odlišně. Že se chceme posunout co nejdál to jen dokážeme a v ideálním případě se nám podaří lidi i šokovat – ať už v pozitivním smyslu, nebo v negativním. Podstatná byla nesmírná motivace udělat veliký skok vpřed. Tento posun si vyžádal jistou časovou daň v podobě hledání inspirace a možností, které jsme v sobě do té doby neobjevili. Dalším nezanedbatelným faktorem bude jistě i to, že jsme se hodně posunuli i jako posluchači, opustili mnoho „vzorů“, které jsme měli před „Into The Swirl“ a nalezli mnoho nové hudební inspirace v končinách, kam jsme nikdy předtím nenahlédli.
Čo považujete za najväčšie inšpirácie, ktoré ovplyvnili vašu novinku. Či už z hudby, alebo iného umenia, ale aj z vašich životov, alebo diania okolo vás?
Pronikli jsme hlavně do hudebních žánrů mnohem uvolněnějších a komornějších a nalezli zalíbení v mnoha nových hudebních světech. Já propadnul klidnému a melodickému smooth-jazzu. Martin třeba zase hodně propadnul art-rocku a minimalističtějším formám hudby. To všechno nás velmi silně inspirovalo. Ne, že bychom úplně opustili řízný metal, ale objevili jsme mnoho inspirace v hudbě, kde je vše obětováno jedinému cíli: dobré písni.

Dajme si také tradičné otázky: Ako vy, ako tvorcovia, vidíte nový album? Ako by ste ho opísali, či priblížili?
Cítíme to jako velmi upřímný a osobní materiál, který jde velmi hluboko z nás. Je to album emočně i melodicky mnohem bohatší, než to první. Je to nahrávka velmi přirozená a neokrášlená. Velmi živá a atmosférická.

Texty na albume pôsobia osobnejšie a intímnejšie. Môžete aspoň naznačiť, z čoho čerpajú?
Ano, jsou skutečně mnohem osobnější a intimnější, to jsi poznal velice správně. Čerpají z našich životů, z našich pocitů a z našich vzpomínek. Jsou to takové sondy do našich duší (hlavně tedy do Martinovy, neboť on je tvůrcem téměř všech textů), které ale jistě mají i obecný přesah, neboť nepochybně mnoho lidí může v písních vyčíst a poznat i své vlastní zkušenosti.

Už z názvov piesní si človek povšimne, že sa viackrát venujete téme kauzality. Odkiaľ ten záujem o ňu? A taktiež – sú mimo osobných zážitkov aj nejaké svetonázory, myšlienkové smery, či filozofie, ktoré ovplyvňujú vaše myšlienky, či už pri písaní textov, alebo všeobecne?
Je to prostě filozofie, která nás inspirovala v rozsahu dvou písní. Nejde ale zase o žádnou jednotící linii celého alba. Filozofickými myšlenkovými proudy se nijak zvlášť nezabýváme. Častěji jde spíše o psychologický rozměr a o to, co je v nás, co cítíme a co jak vnímáme.

Vydanie albumu ste oslávili špeciálnym koncertom. Môžete nám povedať detaily, ako akcia prebiehala a ako ste s ňou spokojní?
Že chceme udělat nějakou speciální a skutečně velkou akci po vydání alba, jsme měli v plánu už dlouho dopředu. Původně jsme to chtěli uspořádat jako uplně první koncert po naší koncertní pauze, ale to nakonec z různých důvodů nevyšlo. Ale vyšlo rozhodně to, že to byla opravdu jedinečná akce. Na koncertě se postupně vystřídali všichni muzikanti, kteří kdy v Mindwork hráli a to ve všech možných kombinacích včetně pouze nás tří a dokonce i všech pět pohromadě, což se rozhodně jen tak nezopakuje a umožnilo nám to zahrát některé písně v podobě, v jaké nejspíš už nikdy nezazní.

Ako to momentálne vyzerá s vašou zostavou? Album ste nahrali ako trio, na koncertoch vás vidieť s vaším bývalým gitaristom, na špeciálnej akcii ste hrali piati...
Máme v plánu zůstat do budoucna pouze ve třech. Dva takové koncerty jsme již odehráli a byli jsme s nimi spokojení jak my, tak, jak se zdálo, i diváci. Než ale na tento formát přejdeme definitivně, bude chtít ještě pořešit nemálo technických detailů a to chvíli potrvá. Prozatím je naštěstí náš bývalý kytarista David stále ochotný nám na koncertech vypomáhat. 

Veľkú pozornosť určite púta aj prebal vášho CD a celé jeho farebné i obsahové spracovanie. Pokiaľ viem, nie je to obraz vytvorený pre album, no napriek tomu sa k nemu výborne hodí. Ako ste sa k nemu dopracovali a prečo ste si ho vybrali?
Jde o obraz Miloše Kotka, což je známý Martinova otce. Martin ho objevil, jednoho dne, když se probíral jeho tvorbou a okamžitě ho zaujal jako velmi vhodný motiv pro naše chystané album, které v té době oscilovalo mezi pracovními názvy „Ethereal“ a „Etérea“. Motiv oka nás pak inspiroval k dalšímu grafickému stvárnění, v němž má zase prsty náš kamarád Petr Chalupný.

Na základe úrovne vašej hudby by človek hádal, že máte za sebou aj nejaké to hudobné vzdelanie. Je to tak?
Jak se to vezme. Samozřejmě, že každý z nás umí hudební teorii v tom rozsahu, v jakém je to prostě potřeba, protože máme hudbu rádi a zajímáme se o ní. Ale nikdo z nás tří nemá za sebou žádná „vyšší“ studia, než individuální výuku nástroje, nebo ZUŠ a podobné základy. :) Nicméně oba naši bývalí kytaristi, David i Honza, mají dostudovanou, resp. téměř dostudovanou, Konzervatoř Jaroslava Ježka.

Ako prebieha skladanie piesní pre Mindwork? (Piesne okrem toho, že znejú štruktúrovane, pôsobia aj dosť uvoľnene. Je u vás pri tvorbe aj nejaký priestor pre improvizáciu?)
Až na jednu výjimku byla zatím každá píseň téměř komplet složena Martinem a společně jsme vždy řešili už jen podobu rytmiky – tedy bicí a basu. Pro improvizaci sem tam jistý prostor je – zejména naživo. Je to rozhodně disciplína, která nás baví a chtěli bychom se v ní co nejvíc zdokonalit.

Máte o svojej hudbe vopred nejaké jasné predstavy, na základe ktorých ju potom usmerňujete, alebo sa nechávate unášať na miesta, na ktoré vás kreativita zavedie?
Tak trochu od obojího. Snažíme se vytyčit si cíl pro další směřování - něco, co nás láká příště udělat. Tvorba má potom načrtnutou určitou formu a koncepci. Jednotlivé hudební nápady a písně z nich vzniklé už jsou ale potom mnohem více otázkou momentální inspirace a sem tam něco drobně původní myšlence unikne. Ale i o tom je pestrost a do jisté míry se tomu nebráníme.

Vzhľadom na progresívny a multižánrový rozsah vašej hudby sa núka otázka, či máte niektoré konkrétne žánre, či postupy, ktorých prvky zásadne odmietate použiť...
Takhle explicitně se nic odsoudit nedá. Jsme tak trochu hudební dobrodruzi a sami netušíme, čemu propadneme za pár let a kam budeme mít najednou touhu naší společnou muziku nasměrovat. Podstatné je pro nás hlavně to, aby píseň měla silný nápad, pevnou kostru a plynula hladce a nenásilně. Zároveň chceme, aby ucelená kolekce písní byla jednotná a držela pevně pohromadě. Takže zjednodušeně řečeno: poté, co si vytyčíme hudební směřování příští desky, máme celkem jasně omezené některé hudební postupy, které by do celku absolutně nezapadaly. Samotné směřování ale ničím omezené není.

Zrejme je priskoro pýtať sa, ale myslíte, že štýl, ktorým ste si to nasmerovali na „Eterea“ budete ctiť aj v budúcnosti, alebo predpokladáte nejaké ďalšie posuny.
Pochopitelně se budeme posouvat zas trochu jinam. To považujeme za zcela nezbytné, jinak by pro nás ani nemělo moc význam další album vydávat. Nějaké konkrétní plány, nebo lépe řečeno tužby, do budoucna jsme již společně probírali, ale jsou to zatím jen pouhé představy a nápady ve fázi zárodku. Tohle rozhodně nelze v tuto chvíli prozrazovat, protože muzika se předem přesně nalinkovat nedá a nakonec bude taková, jak to autor v daný okamžik cítil. Zjednodušeně řečeno, tak jako my, i vy se budete muset nechat překvapit.

A čo sa týka plánov pre najbližšiu budúcnosť, o ktorých sa dá hovoriť s menšou neurčitosťou, chystáte niečo v súvislosti s Mindwork?
Momentálně máme za sebou menší koncertní zápřah a teď nám nastává drobný odpočinek, což přichází vhod, protože bychom teď chtěli dát dohromady pár písní (dvě, nebo možná i tři, když to dobře půjde) a nahrát něco jako singl. Vyzkoušet si nové postupy – jak kompoziční, tak technologické... dost možná vyzkoušíme i nějaké nahrávací studio, ve kterém jsme ještě nebyli... A pokusíme se dát dohromady kratší nahrávku, která by posloužila hlavně k dalším propagačním účelům. Ale poslouží i nám jako experiment a vyzkoušení si zas něčeho nového. A v neposlední řadě poslouží i našim fanouškům, kterým snad zpříjemní čekání na příští album, které, doufejme, bude tentokrát kratší.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Filip Kittnar

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2013-01-29 01:17:50

Prečítané: 1363x

Autor: Kamil Adamík

Kamil Adamík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie