NAILED TO OBSCURITY - Raimund Ennenga

Splněný sen

NAILED TO OBSCURITY  - Raimund Ennenga

Němečtí NAILED TO OBSCURITY mají za sebou momentálně víc jak měsíc trvající evropské turné, nejdříve s DARK TRANQUILLITY a posléze s THULCANDRA. Letos vydali úspěšné a napříč celou metalovou scénou velmi dobře hodnocené album "Kind Delusion" a je jenom v jejich rukou, jak se porvou se svým potenciálem a talentem dál. Na otázky velmi mile a ochotně odpovídal zpěvák Raimund Ennenga.


Ahoj, jeli jste turné společně s DARK TRANQUILLITY. Jaké máš z něho zážitky a zkušenosti?

Toto turné nebylo nic jiného než sen, který se stal skutečností: koncertovat s kapelou, kterou hodně obdivujeme a ke které vzhlížíme. Když jsme kdysi začali hrát, mluvili jsme o koncertním turné a hraní na velkých místech atd., ale nikdy jsme nevěřili, že se to opravdu stane. Kapela a celý tým byl velmi milý a choval se k nám jako k rovnocenným partnerům během celé šňůry. Měli jsme možnost si vyzkoušet, jak probíhá život na turné a nemohli jsme si představit lepší učitele.Turné se ukázalo jako multikulturní spolupráce: švédská a německá kapela, kanadský prodejce merch, portugalský tým a německý řidič autobusu. Hudba je univerzální jazyk a na ničem jiném nezáleží. Viděli jsme mnoho nových míst, hráli před spoustou lidí. Byla to zkušenost, na kterou nikdo z kapely nikdy nezapomene. Udělala z NAILED TO OBSCURITY mnohem silnější entitu, než dosud byla. 

Jak vznikl nápad na tohle turné?

Poté, co vydali DARK TRANQUILLITY nejnovější album „Atoma“ (listopad 2016), věděli jsme, že se pojede evropské turné na podporu jejich desky. Mluvilo se o začátku roku 2017, což bylo skvělé i pro nás, protože jsme naše album „King Delusion“ vydali 3. února. Když jsme dostali konečné informace, že opravdu pojedeme jako předkapela DARK TRANQUILLITY, nemohli jsme to uvěřit. Jednou v noci v autobuse nám Mikael Stanne řekl, že se mu naše album hodně líbí a že je šťastný, když nás mají na turné. To bylo pro nás něco neskutečného a jsme náležité hrdí na tuto příležitost. 

Dostáváte zpětnou vazbu od lidí, co přišli na tyto koncerty a viděli vás poprvé?

Ano, každou noc. A nejlepší věc na tom je, že většina byla velmi pozitivních. Lidé opravdu vypadali, že se jim naše hudba a vystoupení líbí a užívají si je. Někdy to bylo naprosto ohromující. Mnoho z nich si koupilo naše alba nebo trička, požádali nás o podpisy nebo fotky. Mezi publikem jsme se cítili velmi dobře. 

Jak se staráš o svůj hlas během koncertního turné?

To je velmi dobrá otázka, protože to bylo poprvé, co jsem musel používat svůj growlový zpěv každou noc během velmi dlouhého času. Minulý rok jsem chodil na lekce čistého zpěvu a praktikoval jsem zahřívací cvičení, které jsem si pamatoval. Jednoho dne během turné mi Mikael Stanne ukázal několik cvičení, které dělá před growlem. Používal jsem kombinace obojího cvičení a fungovala velmi dobře. Následně jsem je používal i na turné s THULCANDRA. 

Letos jste vydali nové album „King Delusion“. Mimochodem velmi kladně hodnocené, což je i můj názor. Na co odkazuje název alba v hlubším kontextu?

Někdy, když máš opravdu vztek, strach nebo extrémní smutek, můžeš říct nebo udělat věci, které by jsi normálně neřekla nebo neudělala. Když se podíváš zpátky na tyto momenty z retrospektivy, zdá se ti, jak by to udělal někdo jiný. Někdo, kdo bez otázek splnil příkaz starověkého krále, aniž by se na cokoliv ptal. A to je přesně ten pocit, jenž popisujeme ve skladbě „King Delusion“. Ale samozřejmě můžeš tyto druhy pocitů a myšlenek najít ve všech textech na albu.  

Jak probíhalo nahrávání aktuálního alba?

Album se nahrávalo ve Woodshed Studiu v Landshutu pod bedlivým dohledem Victora Santury, ten hraje s DARK FORTRESS a TRIPTYKON a produkoval alba OBSCURA, THULCANDRA, PESTILENCE, SECRETS OF THE MOON a dalších. On byl producent, se kterým jsme chtěli opravdu pracovat a bylo to perfektní. Skvěle se s ním nahrávalo. Přesně věděl, kdy na nás měl zatlačit a jak z nás získat to nejlepší. V hudbě najdeš hodně atmosféry a to je přesně to, co jsme chtěli. Victor je skvělý producent a opravdu milý člověk.

Přebal alba je zajímavý (malá očka nad mužovou hlavou), čí to byl nápad?

Argentinský umělec jménem Santiago Causo udělal artwork. Jednoho dne, Ole (kytara) viděl jeho portfolio a věděli jsem, že o je ten pravý a že s ním chceme spolupracovat. Poslali jsme mu názvy skladeb, připravené instrumentální verze písní a popis, o čem budou texty. Potom přišel s několika náčrty a my jsme byli jeho nápady uchváceni. Konečný výsledek se přenáší do atmosféry písní (mohu potvrdit, že booklet je velmi vkusně udělaný a malby dotvářejí celkovou atmosféru - poznámka redaktorky). Malé oči mají volnou interpretaci: můžou to být oči krále, který všechno pozoruje z druhé strany, a nebo je to vyšší síla, jež ovládá krále? 

Hodně se mi líbí, jak se u vás prolínají hudební směry/vlivy. Jak u vás probíhá skládání skladeb?

Píšeme písně staromódním způsobem. Ole a Volker (oba kytaristé) vytvoří první nápady a pak je rozvíjejí s Jannem (bubny) a Carstenem (basa). Později se všichni sejdeme ve zkušebně s našimi nápady a vše doaranžujeme. Následně napíšu základní podklady pro texty a ve zkušebně je odprezentuji ostatním členům a ptám se na jejich názor. Dokončuji je s Olem a Carstenem a ti někdy mění instrumentální části, aby víc pasovaly na rytmus growlu a naopak. Je to opravdu dynamický skupinový proces. 

Říkal jsi, že texty píšeš sám. Co tě k nim inspiruje?

Je několik věcí, které mě inspirují. Někdy je to kniha nebo dokument v televizi, ale častěji je to nápad, který dostanu, když se procházím. Nejlepší nápady přijdou, když mám uvolněnou mysl. 

Velmi se mi líbí na albu „King Delusion“ skladby „Deadening“ a „Uncage My Sanity“. Prosím, řekni mi o nich víc. 

Tohle je velmi zajímavý výběr, protože „Deadening“ bylo dokončen až ve studiu. Aranžmá dostalo dávno předtím, ale způsob, jakým jsem použil svůj hlas, přišel až ve studiu. Skladba je o osobě, která se snaží uniknout ze svých problémů. Chce si najít cestu k útěku v drogách nebo činnostech. Cítí se, jako by odlétal od problémů, ale žádný trip není tak dobrý, jako byl ten první. A „Uncage My Sanity“ je speciální z mnoha důvodů. Jedná se o nejdelší a nejdynamičtější skladbu NAILED TO OBSCURITY, kterou jsme dosud nahráli. V prostřední části můžeš slyšet hlasy, které zpívají velmi tichý chorál. To jsme nikdy neměli. Text je o člověku, jenž chce opustit tento svět, který ho zdržuje. Nemůže být sám sebou a dělat věci, jenž by chtěl. Zavře dveře do své minulosti a pokračuje do jiného stavu mysli tím, že ničí sám sebe a osvobodí své nitro. 

Pro mě osobně je i hodně důležitý projev skupiny na pódiu a jak zvládnou zahrát vlastní tvorbu na živo. Působíte v absolutní pohodě a kytaristé byli během koncertu neuvěřitelní! Tvoje chování, komunikace a gestikulace byla z mého pohledu o hlubokých pocitech a absolutního odevzdání se hudbě. Jak vnímáš publikum v klubu a na co během vystoupení myslíš?

Za prvé, děkuji ti za milá slova. Moc to pro nás znamená, že oceňuješ naše živé vystoupení. V průběhu koncertu se toho odehrává hodně v našich myšlenkách. Znovu prožíváme emoce, které jsme měli, když jsme psali hudbu nebo texty a máme možnost ukázat lidem naše pocity. Publikum je velkou součástí této atmosféry a my se snažíme je do ní dostat, jak nejlépe to jde. Hudební vystoupení na pódiu je jako dialog mezi hudbou, texty a publikem, a to milujeme. 

Co ještě plánujete na letošní rok s kapelou?

Poté, co jsme teď odehráli dvě turné, se nyní těšíme na letní festivalovou sezónu. Budeme poprvé hrát na Party San Open Air stejně jako na festivalech Let The Bad Times Roll, Metal Frenzy, Apes Enraged and Metallergrillen. Všechny jsou v Německu ale uvidíme, co ještě přinese tento rok. Jsme otevřeni všemu smiley

Působíš ještě ve skupině BURIAL VAULT. Můžeš našim čtenářům představit tuto skupinu?

Ano, jsem vokalista BURIAL VAULT. Kapela byla založena v roce 2006 a natočili jsme dvě EP (“… There Is No Resort” a “Come To Grief”) a tři alba (“Ekpyrosis (Periodic Destruction)”, “Incenium” a “Unity In Pluralism”). Odehráli jsme několik vystoupení v Německu na akcích, jako je  Legacyfest, the Metalfest Germany, a vystupovali jsme společně s DYING FETUS, DISBELIEF, SINISTER a dalšími. Hudba se dá popsat jako melodický death metal ale má i mnoho black metalových vlivů a velmi odlišný přístup k textům, jenž jsou plné sociální kritiky. 

Kdy jsi se dostal k hudební tvorbě a co tě nejvíce na začátku ovlivnilo?

První texty jsem napsal, když jsem se připojil ke skupině BURIAL VAULT. Na začátku jsem opravdu chtěl psát texty, které se hodí k death metalovým tématům, ale to se brzy změnilo v něco, co potřebujeme více a to sociální kritika, díky tomu jsou dnes BURIAL VAULT známí. V NAILED TO OBSCURITY jsem opravdu otevřel svou mysl pro mé osobní příběhy a alegorie z mých zkušeností. Nejlepší inspirace je ta, kterou ti dá život sám. 

Jaké pro tebe osobně byly loni nelepší alba, co vyšly?

To je těžké. "The Fall Of Hearts” od KATATONIA, “Atoma” od DARK TRANQUILLITY, “The Storm Within” od EVERGREY a “Akroasis” od OBSCURA. Ale kdyby jsi se mě zeptala zítra, odpovím ti jinak, protože to opravdu záleží na mojí náladě, co se mi zrovna líbí.

A na naopak. Co letos očekáváš? Pro mě osobně to jsou VALLENFYRE, SÓLSTARFIR nebo DECAPITATED.

Těším se hodně na nové PARADISE LOST, stejně jako na nadcházejí alba DECREPIT BIRTH a DECAPITATED. Ale jsem si jistý, že se letos dočkáme mnoha velkých překvapení smiley.

Krom hudby jaké jsou tvoje další zájmy?

Hudba je obrovskou součástí mého života. Nemám zájem jenom poslouchat hudbu, ale snažím se podpořit i náš label Apostasy Records. Ale také rád chodím běhat a miluji Star Wars wink.

Děkuji za tvůj čas, doufám, že NAILED TO OBSCURITY brzy zase uvidíme u nás v České republice koncertovat. Do té doby nezapomeň naše krásné české slovíčko „nazdraví“ (cheers) laugh ! Užijte si letošní koncertní sezónu!

Děkuji za tenhle rozhovor a doufám, že velmi brzy dostaneme šanci znovu hrát v České republice. Opatruj se!

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Raimund Ennenga

Webová stránka: http://www.nailedtoobscurity.com

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2017-06-04 01:14:29

Prečítané: 1902x

Autor: Nikol Návratová

Nikol Návratová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie