POSTCARDS FROM ARKHAM - Marek "Frodys" Pytlík

Všichni jsme napojeni na různé světy

POSTCARDS FROM ARKHAM - Marek

Temnota i snové neurčito, i tak by se dala popsat nová deska "MANTA" havířovských POSTCARDS FROM ARKHAM. Vítejte ve světě skřetů, druidů a všeho dalšího co se při poslechu aktuální alba probudí a ožije ve vaší fantazii.

Ahoj, prosím, představ kapelu POSTCARDS FROM ARKHAM našim čtenářům, kteří ještě neměli tu čest o vás slyšet.


Nemám tyhle typy otázek rád, takže stručně – jasně - výstižně: PFA je audiovizuální projekt spojující rock/ metalovou a filmovou hudbu inspirovanou (nejen) světem H.P. Lovecrafta.

Nová deska „MANTA“ působí na naší hudební scéně velmi svěže. Můžeme slyšet různé nálady, nástroje a i sovu. Jak dlouho vznikalo toto album? Přeci jenom každá skladba je o dost odlišnější než ta předchozí, takže sis určitě nesedl do studia a nevychrlil ze sebe nápady během krátké chvíle.


Hudbu skládám téměř neustále, takže přípravy alba "MANTA" začaly téměř ihned po vydání desky "AEONS", stejně jako již nyní začínají přípravy na následující desku.
Vše má svůj čas a každá skladba si žije vlastním životem. Například "Her Cosmic Song" jsem začal skládat tuším před sedmi lety, ale čas pro tuto píseň uzrál až nyní. Některé skladby vznikaly v průběhu předešlých desek a na většině skladeb pracuju až do poslední chvíle než se album odesílá do lisovny.

Je známo, že POSTCARDS FROM ARKHAM jsou tvůj hudební projekt. Nicméně podíleli se skladatelsky na novém albu i tvoji spoluhráči v kapele, nebo je čistou pouze tvoje práce?


Snažím se, aby hudba PFA byla co nejvíce pestrá a bez hranic. Vždy uvítám konstruktivní pomoc od kohokoli nejen z kapely. Jsem tak rád, že mi s kytarovými sóly pomohl například náš kytarista Jarda nebo producent Libor. Skladbu "Valley Ov The Past Lives" dokonce složil a nahrál bubeník Čepa. Ženské vokály nahrála výtečná zpěvačka Blanka a celkově u zpěvů asistoval Prcek z Ador Dorath.

Není až tolik kapel, jež by se u skladeb obešly bez zpěvu a nechaly mluvit jenom nástroje. U tebe to vypadá, že ti to naopak celkem sedí a to, co chceš vyjádřit, stačí přenést do hudební složky. Není taková tvorba náročnější na kompozici nebo v některých případech považuješ zpěv za zbytečně rušivý element?


Nevím jak to přesně vysvětlit, ale některé skladby zkrátka zpěv nepotřebují jiné naopak ano. Je potřeba ke skladbám přistupovat individuálně a poznat, kdy zpěvy použit a kdy ne. Já se vokálům nevyhýbám a na nové desce je jich docela dost, což přispívá to pestrosti nahrávky.
Ale instrumentální hudba je mi možná bližší, asi se cítím víc jako kytarista než jako zpěvák nebo frontman, raději se soustředím, a vcítím do hudby než cokoliv jiného. Kytara je pro mě vždy na prvním místě.

Jak reagují domácí posluchači na instrumentální skladby? Osobně takové skupiny hodně oceňuji ale myslím si, že naše hudební obecenstvo je v některých věcech konzervativní.


Je to docela těžké a někdy demotivující, ale situace se pomalu lepší. Je potřeba si uvědomit, že většina českých fanoušků chodí na koncerty většinou kvůli alkoholu a chtějí se vyblbnout, k tomu instrumentální hudba není příliš vhodná.
Když jsme hráli poprvé na Brutal Assaultu před dvěma lety, měl jsem velké obavy, jak nás lidé na to to festivalu přijmou. Nakonec to byl ale jeden z nejlepších koncertů, které jsme měli, a překonal ho jedině letošní koncert na stejném místě. To jsou okamžiky, kvůli kterým stojí za to trpět smiley.


Kde se natáčel klip „The Kvlt Ov DREAM“ a kdo vytvořil tak propracované kostýmy?


Režie tohoto klipu byla náročná, ale výsledek myslím stojí za to. Velkou zásluhu na tom mají lidé ze SNAGA: Jeden Kmen, kteří mají na starosti postavy skřetů. Natáčelo se v oblasti Hané na Olomoucku, což člověka přesvědčuje o tom, že za krásami přírody nemusí do zahraničí, ale někdy stačí sejít za kopec.
Jak celé natáčení probíhalo, můžete vidět v making of videu zde:


Kdy ses začal věnovat hudební tvorbě a na kolik nástrojů umíš hrát?


To je těžké říct. Hudba mě fascinuje od mala a na kytaru jsem se začal učit ještě dříve, než jsem vůbec nějakou měl. Ale s aktivním hraním a pohybem na české scéně jsem začal docela pozdě, někdy v sedmnácti letech myslím. Základy umím asi na všechny strunné nástroje, ale to je vše co potřebuji ke skládání moji jednoduché hudby. Nepovažuju se za žádného multiinstrumentalistu, snažím se hudbu dělat pocitově a to znamená, že ne vždy dělám věci tak, jak by se správně dělat měly. Snažím se, aby to v prvé radě bavilo mne.

Teď v létě jste jeli, řekla bych zajímavé/specifické turné, koncertovali jste jenom tak na různých volných prostranstvích. Celkem punkový nápad, ne? wink


To je přesně ono – punk.
Chtěl jsem si koncerty užit zase trochu jinak, netahat těžké aparáty a nedělat zbytečný kravál. Taky si zahrát pro trochu jiné publikum než pro které běžně hrajeme a ověřit si, jestli moje hudba bude fungovat i tak.
Výsledek byl přímo skvělý a zážitků máme až do konce života. Připravuje malý dokument o těchto cestách, který na podzim zveřejním. Určitě chci v této formě koncertování pokračovat a posunout to zase o úroveň výše.

V červenci jste měli vystoupení na festivalu Castle Party v Polsku. Dostáváš víc nabídek hrát za našima hranicemi? A mimoto, jaké sis odnesl dojmy z tohoto prostředí?


Očekával jsem, že to bude dobré, ale výsledek předčil moje očekávání. Tento legendární festival má jedinečnou atmosféru a naše hudba tam dokonale zapadá. Už jenom to, zahrát si v kostele je něco nepopsatelného.
Přiznejme si to, o české kapely v zahraničí moc zájem není, ale těší nás, že nějaká nabídka sem tam zabloudí i k nám. Snažím se pracovat tak, abychom v zahraničí hráli co nejvíce. Je to jeden z hlavních důvodů, proč hudbu vůbec dělám.  

Co byl pro tebe (a je jedno jestli jako pro hudebníka nebo fanouška) zatím největší hudební zážitek?


Snažím se klást si malé cíle a nebýt zklamaný, takže těch zážitků mám spousty, od první kytary, přes první koncert v Anglii, vydání desky, první tour…
Snažím se žít život, za který se nemusím stydět a který mě baví a naplňuje. Bez hudebních zážitků by nebyl úplný.

S tvojí další skupinou AWRIZIS právě nahráváš album. Prozradíš něco, nebo to ještě necháš pod rouškou tajemství? wink


Hrozně se na to těším. Je to čisté zlo a špína. Potřeboval jsem upustit páru a složit vzteklou desku, která je více metalová. Snažím se vrátit k věcem, na kterých jsem vyrůstal, což byl severský melodický metal. Brzy by měl vyjít nový singl a do koncertů se pustíme v nové sestavě. Na to všechno se těším …

Uvádíš Lovecrafta jako svou velkou inspiraci. Je nějaká Lovecraftova povídka, ke které se rád vracíš nebo která na tebe nějak opravdu nezapomenutelně zapůsobila?


Jsou to právě méně známé, nebo méně typické povídky jako Cool Air nebo Color out of space. Ty mám asi nejraději, ale snažím se jeho tvorbu vnímat celkově. Na každé povídce se umím najít něco co je zajímavé nebo proč byla užitečná právě jemu.

Co soudíš o teorii, že Lovecraft byl opravdu napojen na jiný svět, prastaré atd.?


Všichni jsme napojeni na různé světy, akorát je nevnímáme, protože jsme zalednění příliš do sebe…

Děkuji za možnost použití fotky Seanínel.

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Marek "Frodys" Pytlík

Webová stránka: http://www.postcardsfromarkham.wz.cz/

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2017-09-12 12:59:29

Prečítané: 1905x

Autor: Nikol Návratová

Nikol Návratová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie