CARCASS - Surgical Steel

CARCASS - Surgical Steel

Keď sa v roku 2008 Angličania CARCASS vrátili na koncertné pódiá a my sme ich s radosťou zhliadli na Brutal Assaulte, kto by to bol vtedy predpovedal, že sa raz budeme tešiť aj z novej dosky. A hlavne teraz, keď sa píše už rok 2013, je vydanie "Surgical Steel" celkovo prekvapenie. 
Z pôvodneho line-upu zostalo iba nesmrteľné, nestarnúce duo Jeff Walker a Bill Steer, čo potešilo, keďže práve oni sú tvorcami typického zvuku CARCASS. Ken Owen po vážnych zdravotných problémoch hrať nemôže, a tak hosťoval len ako backing vokalista. Mrzí neúčasť Michaela Amotta, ešteže Mr. Steer si bez neho (minimálne v štúdiu) vie poradiť.

Hneď prvá stopa "1985" má, ako už názov napovedá, pôvod v ďalekej minulosti, to sme však len na začiatku. Album sa rozbieha s "Thrasher's Abattoir", ktorú považujem za akési druhé intro. Následne to už Liverpoolčania sypú v dostatočných dĺžkach a vy si môžete schuti zametliť. Hudobne by som to zaradil niekde medzi "Necroticism" a "Heartwork". Zvuk ma potešil, je na jednej strane surový - bez nejakých efektov či (pre CARCASS zbytočných) triggerov - no pritom čistý s krásne čitateľnými gitarami a celkovo vyznel tak správne krásne Carcassovsky. Bicie sypú, klepú, sú rôznorodé, ide z nich dravosť i presnosť. Gitarám, hoci sme pri extreme metale, nechýba melodika, ponúkli aj dostatok sól, to všetko s finálnym efektom chytľavosti. Vokál je typický Walker, ako ho poznáme z éry 1990-1995.

Je zbytočné pozastavovať sa pri jednotlivých skladbách. To, že medzi moje obľúbené patria povedzme "The Master Butcher's Apron", "Noncompliance To ASTM F 899-12 Standard" a klipovka "Unfit For Human Consumption", či spomínaná odpaľovačka v podobe tracku číslo dva, a že titulný song ma mierne nudil, u vás platiť nemusí - pokojne si môžete nájsť iných favoritov.Ako zhrnutie využijem názor jedného kamaráta. On v minulosti do styku s CARCASS príliš neprišiel, "Surgical Steel" však hodnotí ako výborné dielo. Avšak my, ktorí sme už predtým poznali vyšperkovanosť napríklad "Heartwork", môžeme mať z dôvodu priveľkých očakávaní na novinku prísnejšie hodnotenie.

8,5 / 10

Tracklist

01. 1985
02. Thrasher's Abattoir
03. Cadaver Pouch Conveyor System
04. A Congealed Clot Of Blood
05. The Master Butcher's Apron
06. Noncompliance To ASTM F 899-12 Standard
07. The Granulating Dark Satanic Mills
08. Unfit For Human Consumption
09. 316L Grade Surgical Steel
10. Captive Bolt Pistol
11. Mount Of Execution

Zostava

Jeff Walker - vokály, basgitara
Bill Steer - gitara, vokály
Dan Wilding - bicie

Informácie o albume

Žáner: Melodic Death Metal

Dátum vydania: 13.09.2013

Typ: CD, LP

Dĺžka: 47:02

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka: http://carcass.bandcamp.com

Krajina: Anglicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2013-12-12 17:44:02

Prečítané: 1161x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie