LOVIATAR - Lightless

LOVIATAR - Lightless

Ponurá post-metalová sbírka melodické poezie kanadské čtveřice LOVIATAR se k nám dostala velice tiše a věnujeme jí proto prostor až nyní.

S prvním materiálem přišli již v roce 2013, soupis EP jednou za pár let doplnili o jeden, dva kusy písní, ale první ucelené album "Loviatar" vydali až v roce 2017, kde definovali svůj osobitý zvuk. Na ten letos kanaďané navázali a nové, delikátně provedené album nenápadně podsunuli světu v době, kdy světová atmosféra albu nahrává. Pro jeho plný zvuk, plynulost písní, detailní a citlivou skladbu i artistický přednes si zaslouží naši Divokou kartu.
"Lightless" je život uvnitř Schrödingerovy krabice. Dokud se nacházíte uvnitř, ani vy sami nevíte, zda žijete. Klaustrofobické bloudění uvnitř, v beznaději a existenciální krizi, bylo inspirované románem "Germinal", který napsal Émile Zola, a knihou "The Conspiracy Against the Human Race: A Contrivance of Horror", sepsanou současným hororovým mistrem Thomasem Ligottim.
Ponuré myšlenky nese ponurá hudba. Post-metal říznutý melodickým doomem se silným jádrem zvuku BLACK LABEL SOCIETY a s prvky starého gothic-rocku působí old-schoolově, tím spíš, když vokál místy připomíná Ozzyho nebo Trenta Reznora.

Takže, jak zaplnit to prázdno uvnitř, tu černou díru hltající všechny světlé zítřky? Strach ze zacyklení, promrhání času a pohlcení prázdnem přetrvává. Ještě občas se zvedne oblak vzteku, ale dny jsou jeden jako druhý - opsané přes kopírák.
Máme tady šest kousků, šest ohromně samostatně znějících médií s příběhem, vlastní silnou atmosférou a charismatem. Na albu není jediná špatná nebo pokulhávající kompozice. To, jak elegantně dokážou sladit kytary a jak ostrý zvuk bicích občas vystřídají perkuse a jemnější drumy, aniž by se přetnula křehká nit nálady, která je páteří alba, je znakem vyzrálosti hráčů i sehranosti kapely.

Zprvu těžce a syrově znějící "Suffocating Delirium" vymezuje bludným kamenem, za kterým následuje depresivní vakuum. Uvnitř se čas táhne. Vokál i rytmus kytar nepříjemně dotírá na mysl a ač je odháníte od uší jako dotěrné komáry, vracejí se, koušou, vysávají vaší energii a chuť do života. A už vás mají! Pohlceni temnotou a bezvýchodností situace propadáte nemocné melodii a mollovým vyhrávkám.
"Horse in Thrall" otevírá jediná kytarová linka odevzdané melancholie. Kolem se synchronizovaně začnou drát bicí s baskytarou a tu doomovou srdceryvnost trochu skřípnou ve svěráku. Popohnaná hra nabírá druhý dech a s větší průbojností se kytary opřou do temnějších a hlubších linek post-metalu. Zatímco potápějící se loďka škrábe dno o skálu, uvnitř sedí kapitán se svou zpěvnou litánií a dlaněmi přebírá vodu, která se hrne nekompromisně dovnitř. Možná, kdyby vystoupil z loďky, zjistí, že je vody sotva po kolena.
A v další písní "Cave In" na to zřejmě skutečně přijde, protože se zvuk trochu přiostří, kytary znějí více heavy, nabitě, a dostanou prostor i nějaká ta drobná sóla. Osobně v tom cítím devadesátky v tom nejlepším, co se v tomto žánru odehrálo, jenže tak nějak více svěže s moderní úpravou. Špinavý zvuk, splývavé kytary a vypíchnutý nedoostřený zpěv určuje přesné charisma LOVIATARu a je zároveň jejich jedinečným otiskem.

 


 

"Silica" zastupuje stranu jemnějších skladeb. Jako písek v přesýpacích hodinách se pomalu sune dolů a představuje cyklickou tíseň podmaňující si lidské životy. Upřímně, nedovedu si představit, že by toto album hráli živě jindy než v noci. Atmosféra alba si to vyžaduje a ostatně s sebou i noc přináší. Se stejnou magičností jako FIELDS OF THE NEPHILIM, nebo SÓLSTAFIR promění koncertní dav v zírající masu s jednotným leskem v očích.
Pro atmosférickou a ryze instrumentální "All the Witches You Failed to Burn" se prokopali hrobem post-rockového a doom/gothic metalového žánru ještě hlouběji a z náhodných ostatků sestavili mandalu vyzařující zenový klid, mír a naplnění. Jestli album má nějaké světlo na konci tunelu, je to tato - a pouze tato skladba. Decentní jam graduje a je muzikálně zábavný. Proto se nedivte, pokud se na konci budete trochu usmívat.

Moc si ovšem na pozitivní vlnu nezvykejte, protože závěrečná "Lightless" si veškerou energii posbírá a odnese pryč, jako hvězdy z noční oblohy. Ploužívá a ponurá píseň se z minimalistického entrée a zádumčivých hlubin probere až ve druhé minutě, kde se vokál pokouší shrnout bezvýchodnou situaci lidstva s tím, že všichni směřujeme do hrobu, ale i přesto má náš život cenu a čas je drahý a neměl by být promarněn.

9 / 10

Tracklist

1. Suffocating Delirium
2. Horse in Thrall
3. Cave In
4. Silica
5. All the Witches You Failed to Burn
6. Lightless

Zostava

J.D. Gobeil - vokály, kytary
Shane Whitbread - kytary, syntezátor
Mike Bond - basa
J.P. Sadek - bicí, perkuse, backing vokály

Informácie o albume

Žáner: Post-metal, Gothic Rock

Dátum vydania: 03.04.2020

Typ: CD, LP

Dĺžka: 37:35

Vydavateľstvo: Prosthetic Records

Webová stránka: http://www.loviatardoom.com

Krajina: Kanada

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-07-31 11:47:32

Prečítané: 688x

Autor: Kristýna "Sirien" Vybíralová

Kristýna

Názory redakcie

Chýba názor redakcie