PSYCHONAUT 4 nechali Prahu se zbláznit

PSYCHONAUT 4 nechali Prahu se zbláznit

Chimera Black Production se po skvělé Chimera Black Night vol.2 vytasila s akcí hrající na depresivnější notu - "Days Of Madness Tour", lákající zejména fanoušky depressive a post-black metalu a neokoukaných, nevšedních kapel, mezi něž spadají především PSYCHONAUT 4 z Gruzie. Jako místo konání byl zvolen klub Underdogs, disponující prostory jako dělanými pro podobně laděnou muziku. Tamní atmosféra s těžce undergroundovým cítěním mohla celém zážitku dát ten správný nádech udávající pocit, jako když jste zalezlí v městském tunelu či v nějakém doupěti pro ztracené a pícháte si žilou.

Večer otevřela pro mě neznámá kapela AFRAID OF DESTINY z Itálie. Z koncertu jsem byl v rozpacích. Počínání kapely bylo nemastné, neslané a bez té správné chuti. Produkce vystupujících byla zcela obyčejná, nebál bych se říci průměrná, a ne příliš zajímavá a osobitá. Ke konci se ale muzikanti v čele se zpěvákem mávajícím sem a tam oprátkou, vytasili s pár dobrými nápady v podobě působivějších melodií, majících potenciál pohltit. AFRAID OF DESTINY mi vadili co se týče melodií kytar, občas připomínající spíše melo-death/doom. Černý háv skupiny skrýval také doomový odér žalu a občas nějaký ten DSBM vjem. Jelikož jsou ale řazeni jako depressive black metal, čekal jsem mnohem více vypjatých poloh.


Zasnít se, z břehů života odplout

Na druhou kapelu jsem se opravdu hodně těšil. Italští EYELESSIGHT se zavázanýma očima a bílým oděvem zacákaným od krve spustili koncert se slovy s významem jako když zavřete oči, více si to užijete, a alespoň já tak učinil a nechal se zcela pohltit melancholií linoucí se z pódia. Bolestné nářky se ozývaly z útrob bubeníkovi duše, doplňujícího zpěvačku a kytaristku v jedné osobě Kjiel, křičící v zoufalých a skličujících ozvěnách napříč nekonečně plynoucím časem v opuštěnosti, s nostalgickými vzpomínkami a myšlenkami na bolestné ztráty. EYELESSIGHT jsou na poslední desce "Athazagorafobia" ovlivnění shoegaze, a to se podepsalo nejvíce na mojí milované skladbě "Monofobia", začínající snílkovským a spíše pozitivním úvodem s čistým zpěvem Kjiel, jen se kolébající na pódiu, plující někde v dálkách krajin svojí duše, aby se po chvíli píseň stala nositelem skličujících riffů a jejího zklamaného naříkání. Vystoupení bych nepopsal jako koncert, ale jako uvolňující snění s odzbrojujícím emočním dopadem.

DEADSPACE znám jen zběžně díky poslechu pár písní, a to už je nějaká ta doba. Kapela mě nějak více nezaujala, i když své kvality určitě má, a nejspíše jí dám v budoucnu více šancí mě zaujmout i studiově. Ruská hudební akvizice totiž naživo poměrně překvapila. DEADSPACE se prezentovali spíše melodickým black metalem s klávesami a špičkovým bubeníkem, dávajícím soupravě, co proto. Hra bubeníka byla zábavná díky rozmanitosti, navíc se na jeho užívání si každého úderu paličkou dobře dívalo. Byl to prostě punk. Házení piv po zemi, následné polévání sebe samých a krutopřísné pohledy a burcování přihlížejících. DEADSPACE mě bavili střídáním kostí-lámajících rubanic a melo-blackových vypalovaček, vybízejících k pohybu. Svojí agresí a punkovým nádechem však uskupení příliš nezapadlo mezi zbytek účinkujících. Pár depresivnějších momentů se ale prodralo na povrch. Například klávesákovy šílené výkřiky a v jedné skladbě hostující Kjiel.


Stanovení diagnózy

PSYCHONAUT 4 sleduji dost dlouho na to, abych věděl, jací magoři to dovedou být. Jejich tvorba působí, jako by ji borci nahrávali v psychiatrické léčebně či na odvykačce, přičemž jejich vystupování je někdy opravdu o hubu. Bylo zábavné vidět celý večer členy kapely, dělající bordel v prvních řadách způsobem, jaký člověk málokdy vidí. Pánové byli prostě někde jinde. Vystoupení bylo stejně avantgardní, jako je muzika samotná. Kytarista vlevo byl nejspíše v drogovém opojení a jeho motavé pohyby jen dotvářely celkově zhuleneckou atmosféru opravdu hodně tíživých a pro někoho určitě až nepříjemných emočních vibrací.
Graf von Baphomet ze svého hrdla rval maniakální skřeky, zdrcené výkřiky a pohyboval se jako v opojení omamných látek. Nepřirozené a šibalské pohyby rukou jen umocňovaly absolutní šílenství a v podstatě zvrácenost v jisté pitoresknosti vystoupení. Napunkované melodie Gruzínci kombinovali s black metalovými bodanci do žil (skvostné riffy), a do toho všeho přidávali látky jejich typických ujetých čistých popěvků a hudebních vlivů jejich domoviny. PSYCHONAUT jsou originálním zjevením na post-black/DSBM scéně, a dokázali to i při středečním dýchánku pro otrlé.

Dny šílenství, jak bylo nazváno turné, rozhodně dostály svému názvu. AFRAID OF DESTINY zahráli a nezanechali ve mě až na pár výraznějších momentů hlubší otisk. EYELESSIGHT - opojení v zasněných melancholiích a odplouvání skrze zrezivělé mříže lidského těla. Uvolňující, a přitom velice intenzivní vystoupení zasněných Italů ve mě zanechalo hluboký dojem.
D​EADSPACE si to střihli dost na punk, a i když svým spíše agresivním klávesovým black metalem tolik nezapadli, bavili mě svojí agresí a chytlavostí v melodických pasážích. Nejsilnějším článkem byl bubeník, bavící jak pestrým stylem hry, tak energií vkládající do svého umu. A zhulenecký projev PSYCHONAUT 4 působil jako sezení v blázinci. Ničivé tóniny linoucí se z nástrojů hudebníků motajících se po pódiu jako v opojení omamných látek a zpěvák s šibalskými pohyby, vydávající nepříčetné hrdelní výkřiky a nelidské skřeky, působily tíživě i šíleně zároveň. PSYCHONAUT potvrdili, že platí za originální zjevení díky svým avantgardním choutkám, jež do DSBM vpichují, jako když si závislý jehlu do žíly bodá a prožívá nevšední toulky opojnými surrealistickými krajinami ve své hlavě. Díky brzkému odchodu jsem bohužel neviděl koncert až do konce a přišel tak i o poslední vystupující NECANDI HOMINES.

Za udělení akreditace děkujeme agentuře Chimera Black Production.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography

Informácie o koncerte

Názov: PSYCHONAUT 4 nechali Prahu se zbláznit

Dátum: 13.03.2019

Miesto: PRAHA - Underdogs

Kapely: PSYCHONAUT 4 - depressive black metal (GEO)
DEADSPACE - depressive black/gothic metal (AUS)
EYELESSIGHT - depressive post-black metal (ITA)
AFRAID OF DESTINY - atmospheric/depressive black metal (ITA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-03-19 00:00:00

Prečítané: 1808x

Autor: Radek Chlup

Radek Chlup

Názory redakcie

Chýba názor redakcie