TESTAMENT - Dark Roots Of Earth

Najlepšou terapiou proti chronickej nervozite je byť skalným fanúšikom TESTAMENT. Takmer-členovia „veľkej štvorky“ najprv vydávali nový album takmer deväť rokov (hoci je pravda, že mali viac, ako jeden pádny dôvod), no a teraz celé štyri. Ale na prvý pohľad to stálo za to - prekrásny obal, Gene Hoglan za bicími, Andy Sneap ako producent, dostatok času na dopilovanie materiálu... nie je šanca, aby to bol prepadák.

TESTAMENT sú príliš kvalitná kapela na to, aby vydali vyložene zlý album, no napriek tomu som dlho nevedel na „Dark Roots of Earth“ nájsť nejaký element, čo by ma fascinoval a nútil sa k nemu vracať. A hoci sa postupne kryštalizovali silné stránky, asi až po štvrtom posluchu „to“ vyšlo na povrch, spoločne s vedomím, že Andy Sneap sa tentokrát so zvukom bohvieako nevyhral, keďže zďaleka nedosahuje mohutnej sily, ktorú sú TESTAMENT schopní vytvoriť. 
Háčik je v tom, že na „Dark Roots of Earth“ TESTAMENT príliš hrajú na istotu. A to v kariére asi nikdy nerobili. Aj minulý album, „The Formation of Damnation“ mal svoje super-technické či až bluesové chvíľky, a to nehovorím o starších počinoch kapely, ako „The Ritual“ či „Demonic“. Thrash na tomto disku je solídny a profesionálny, avšak betón netrhá. A jediná zvláštnejšia vec, atmosférická „Cold Embrace“, zrazu pôsobí ako zjavenie.

Ale našťastie je tu Chuck Billy a gitarový boh, výsostne melodický Alex Skolnick. Títo dvaja páni, bez toho, aby sa predvádzali, bezkonkurenčne víťazia v súťaži o najpodarenejší výkon na thrashmetalovom albume. Chuck sa dokonca melodicky rozospieval, čím ideálne dopĺňa svoje hromový rev. Atómové hodiny, ktoré nahrali bicie, sú miestami taktiež strhujúce, napriek tomu, že Gene Hoglan funguje v posledných rokoch viac ako nájomná sila.

„Dark Roots of Earth“ je od TESTAMENT vsadením na istotu. Vyžmýkali zo seba niekoľko bezchybných skladieb - už spomínanú „Cold Embrace“, ale tiež „Native Blood“ a „A Day in the Death“. Ale inak na novinke preskakujú tradične vysokú kvalitatívnu latku kapely už iba útržky a momenty.

Na gloriolu TESTAMENT mi to jednoducho príde málo. Kebyže tento album vydá akákoľvek mladá kapela, neváham udeliť vyššie hodnotenie, ale u TESTAMENT si fanúšik zvykol na viac, ako sto percent. „Dark Roots of Earth“ sa rozhodne dá odporúčať každému jednému fanúšikovi thrashu, či iného tradičného štýlu. Keby sa však vytratilo to vedomie, že mohlo ísť o nezabudnuteľný let, ideálne bez vypnutého autopilota, bol by som o pár poldeci šťastnejší.

7 / 10

Tracklist

1. Rise Up
2. Native Blood
3. Dark Roots of Earth
4. True American Hate
5. A Day in the Death
6. Cold Embrace
7. Man Kills Mankind
8. Throne of Thorns
9. Last Stand for Independence

Zostava

Alex Skolnick - gitara
Eric Peterson - gitara
Chuck Billy - vokály
Greg Christian - basgitara

Informácie o albume

Žáner: Thrash Metal

Dátum vydania: 27.07.2012

Typ:

Dĺžka: 51:08

Vydavateľstvo: Nuclear Blast Records

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2012-08-15 21:48:13

Prečítané: 1642x

Autor: Matej Makovický

Matej Makovický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie