Vltima Ratio Fest 2022

Vltima Ratio Fest 2022

Vltima Ratio Fest bolo určite jedným z najočakávanejších turné tohto roka. Bodaj by nie, veď balíček piatich kapiel vyzeral nesmierne lákavo. A to zostava pôvodne obsahovala aj legendárnych melancholikov MY DYING BRIDE. Žiaľ, tí nakoniec zrušili svoju účasť ešte pred začiatkom tour, a namiesto nich do hry vstúpili INSOMNIUM. Ale poďme si už zaspomínať, ako to vyzeralo 9. októbra v Brne.


Nabitý koncertný večer začal od 18:30 za zvukov formácie HINAYANA. Americká nádej sa svojej šance chopila so cťou, no najmä s peknou dávkou energie. Pätica odprezentovala melodic death s občasnými prvkami doomu, ich skladby mali znesiteľnú dĺžku a rýchlo odsýpali. Zaujali sóla oboch gitaristov, jeden z nich obstaral aj hlavný growling, ktorý bol však príliš jednotvárny, až nudný. Páni príliš neoslnili ani hudobne a z ich produkcie som zachytil len pramálo výraznejších nápadov. Ale potenciál u nich určite je, tak snáď nás prekvapia svojou ďalšou tvorbou.

Sála klubu Sono sa začala veľmi slušne zapĺňať a nasledujúci WOLFHEART už hrali pred solídnou kulisou. Jedná sa o jeden z mnohých projektov agilného Tuomasa Saukkonena, v ktorom zostáva verný melodickému deathu. Predvedená hudba odkazuje na domácu fínsku scénu, pritom však obsahuje množstvo rýchlych „naklepaných“ pasáží. Medzi partiou Fínov zaujal grécky gitarista Vagelis Karzis, ktorý obstaral väčšinu sól. Vokály si delil spoločne s Tuomasom a basákom Laurim, podobne to bolo s príhovormi k divákom. Najväčší priestor dostalo nové CD "King of the North", zo staršej tvorby spomeňme "Aeon of Cold" či záverečnú "The Hammer". Výsledok neurazil, no ani príliš nenadchol. Dnes nás našťastie čakali väčšie mená.
 

Insomnium


Netrvalo dlho a slovo si zobrali BORKNAGAR. Nórska stálica dorazila na tour v päťčlennej zostave a ako sa ukázalo, bola najprogresívnejšou z dnešných kapiel. Predviedla hneď niekoľko hudobných tvárí, keď plynule prechádzala z nekompromisného blacku do odpočinkových momentov a vkusne prepojila harmóniu dvoch gitár s rôznorodými klávesmi. Samozrejmosťou bola celá škála vokálov, a kým klávesák Lazare spieval čisto, gitarista Jostein občas zaškriekal, tak ikonický frontman ICS Vortex to všetko perfektne skombinoval. Čas bol neúprosný a setlist aj v tomto prípade dosť krátky; spomedzi skladieb vypichnem najmä klipovku "Voices", ktorá pod vedením Lazareho hlasu vygradovala do ťažko popísateľných sfér. Celkovo úžasné vystúpenie!

V pozícii co-headlinera sa pôvodne mali predstaviť spomínaní MY DYING BRIDE. Ich neúčasť ma hrozne mrzela a keďže adekvátna náhrada za nich neexistuje, dovolím si nasledujúcich INSOMNIUM označiť len ako „ďalšiu kapelu“. Tým ich vôbec nechcem haniť, veď fínski melodici sú za 25 rokov kariéry už ostrieľaní profesionáli, čo dnes do bodky potvrdili. Epická zvukomalebná profesionalita sa šírila útrobami klubu a vtiahla publikum do príjemnej melanchólie. Zvuk bol krásne čistý, takže vynikli gitarové harmónie, melodické vyhrávky, vybrnkávačky i precízne vyladené sóla. Ťažko uveriť, že gitarista Nick Cordle je len sezónny člen, svoje party totiž zvládol s úplným prehľadom. Nesklamal basák Niilo Sevänen s mierne zachrípnutým „harsh vokálom“, ani občasné čisté spevy jedného z gitaristov.
V setliste dominoval stále posledný album "Heart Like a Grave" (a ukážky ako "Valediction" či "Pale Morning Star"). K tomu si prirátajte "Down With The Sun", "Mortal Share" alebo "While We Sleep", a ak vám tvorba Fínov vyhovuje, nemohli ste odchádzať sklamaní.
 

Moonspell


Vrcholom večera boli nakoniec MOONSPELL. Portugalská gothicmetalová legenda na úvod pripomenula svoju aktuálnu tvorbu skladbou "The Greater Good", väčšinu času nás však vracala do minulosti. Dôvod pripomenul samotný líder Fernando Ribeiro: oslava 30 rokov od založenia bandy. V setliste sa tak objavilo pár milých, dlho nehraných prekvapení. Pedro Paixão pri dvojici úderných hitov "Finisterra" a "In and Above Men" vymenil klávesy za gitaru, čím umocnil nečakane ostrý zvuk prevažne jemnej formácie. Skľudnenie nastalo s nasledujúcou "From Lowering Skies", v podobnom duchu pokračovalo klasické "Opium". Škoda, že sa nedostavila "Vampiria", musel nám teda stačiť návrat "Extinct", "Herr Spiegelmann" či "Mephisto". Asi už správne tušíte, že najväčší priestor dnes opäť dostal album "Irreligious". A to si MOONSPELL nechali najznámejšie (najsilnejšie) kúsky až na záver, vďační fanúšikovia si zborovo zaspievali hymnu "Alma Mater", aby následne prepadli melanchólii pri balade "Full Moon Madness". (Mimochodom, práve v ten večer bol mesiac v splne, takže dátum koncertu im z hľadiska lunárneho kalendára vyšiel dokonale.)

Pódiu dominoval charizmatický frontman Fernando, síce už definitívne ostrihaný, no vo svojej pozícii vždy neomylný. Majestátne hlboký spev kombinujúci čisté a harshové vokály, vkusný imidž, živelná gestikulácia i komunikácia s publikom - tým všetkým si s ľahkosťou omotal divákov okolo prsta. A čo jeho kolegovia? Šiestim strunám sa venuje Ricardo Amorim, ktorý vystrúhal vskutku lahodné gitarové sóla. Päť hrubých zas obhospodaruje kučeravý Aires Pereira; aj toho bolo dôkladne počuť. Hugo v zadnej línii svedomite drží opraty gothických vlkov a je dôstojným pokračovateľom svojho predchodcu. Spomínaný Pedro v štýlovom klobúku prevažne obsluhoval klávesy, ktoré svojou podobou pripomínajú Sibeliov monument v Helsinki.
Od portugalských vlkov to bolo ďalšie strhujúce divadlo, kapela šliapala ako hodinky a dovolím si tvrdiť, že podala jeden z ich najlepších výkonov za poslednú dekádu. Zahanbiť sa nenechalo ani publikum, energické a vskutku prajné. Spoločná súhra s fanúšikmi definitívne pasovala MOONSPELL za jasného headlinera celej udalosti.Sečteno a podtrženo:
Vltima Ratio Fest 2022 ponúkol nesmierne silný a vyvážený line-up, v ktorom si každý našiel to svoje. Či už nórsku prepracovanosť, fínsku melodiku, alebo portugalskú kombináciu živelnosti s magickým tajomnom. Kapely podali oduševnené výkony, a takmer vždy za lahodného zvuku.
Tým sa dostávame k hodnoteniu miesta činu. Sono Centrum sa totiž ukázalo ako skvelý priestor pre takúto udalosť - moderný, priestranný, k tomu dve poschodia galérií s dobrým výhľadom (a na každej strane samostatný bar, WC i schodište - takže fronty sa nekonali). Divácka účasť bola taktiež nadštandardná; odhadom približne 1000 hláv. Tento úspešný koncert si budeme naozaj dlho pamätať!


Za udelenie akreditácie ďakujeme agentúre Obscure Promotion.


FOTO: Jiří Platzer | MarastMusic
VIDEO: Adrian "Ad-mi-rall" Mihálik

Informácie o koncerte

Názov: Vltima Ratio Fest 2022

Dátum: 09.10.2022

Miesto: BRNO - Sono Music Club

Kapely: MOONSPELL - gothic/dark metal (POR)
INSOMNIUM - melodic death metal (FIN)
BORKNAGAR - progressive viking/black metal (NOR)
WOLFHEART - melodic death metal (FIN)
HINAYANA - melodic death/doom metal (USA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-10-12 17:34:09

Prečítané: 1035x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie