SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Hana Hajdová

Příběh jediného dne

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Hana Hajdová

Hudba moravských SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY ve mně vyvolává skoro až hmatatelný pocit toho, že se jejich hudba okolo mě obtáčí jako tenká pavučinka. Jako každý fanoušek už netrpělivě vyhlížím připravovanou sedmou desku na každém rohu. Za víc jak dvě desetiletí nespočetných koncertů a festivalů se na naší scéně řadí ke špičce metalové scény.


Od vydání posledního alba „Návaz“ uběhlo šest let. Teď to vypadá, že už brzo bude další nástupce. V jaké fázi realizace placky jste? Vyjde i v nějaké limitované/bonusové verzi?

Ahoj, v nejbližších dnech si náš izraelský producent Yossi Sassi (ex-Orphaned Land)  poslechne veškerý připravený materiál na novou desku a my podle jeho slov, představ a časových možností začneme termínovat. Pevně věříme, že po producentském zásahu se ještě letos dostaneme do studia a desku konečně natočíme. Kdy vyjde, to je zatím otázkou, protože opět oslovíme firmy, a uvidíme, zda se některá chytí. U  předchozí desky „Návaz“ jsme v podstatě tři čtvrtě roku čekali s hotovým materiálem, protože Season of Mist určili datum vydání na leden dalšího roku a my měli natočeno již v dubnu.

Nedokážu Ti v tuto chvíli odpovědět, zda vyjde i v  limitované verzi, ale určitě připravíme pro fanoušky něco extra, nějaké SSOGE překvápko. A překvapení přece prozradit nemůžu:)

Budou texty opět česky? O čem budou?

Texty na celou desku jsem napsala v češtině. Příběh se odehrává během jednoho jediného dne. Začíná zrozením Slunce a končí jeho smrtí – nocí. A během tohoto jediného dne se odehrají tisíce lidských příběhů. Téma je opět inspirováno dobou pohanství, ale v podstatě každý příběh – každá píseň – se může odehrávat i dnes. Lidské osudy a příběhy se opakují.

Zda konečná verze desky bude nazpívána pouze v češtině nedokážu říci, já hlasuji pro češtinu, ale co na to Yossi Sassi? A Jan Tleskač?

„Návaz“ jste vydávali u Season of Mist, budete pokračovat ve spolupráci?

Pokud budou mít zájem a nenajde se jiná firma s lepšími podmínkami, tak ano:)

V kapele je vás poměrně dost :). Nemáte problém se mezi sebou domluvit, co se týče zkoušení, psaní a koneckonců i nahrávání?

Vždy je to věc kompromisu, s tím, že konečné slovo má kapelník. Tedy v kapele vládne jakási demokratická diktatura, která někdy bolí, a ne každý v kapele to dokáže ustát. Bez ní by to ale nešlo. Muziku tvoříme spolu s Radkem doma u klavíru, kytary a počítače. Pak se sjíždíme u nás doma a nahráváme.  Zkoušky i nahrávání budeme plánovat dopředu, určitě nebude problém se domluvit a pokud ano, všechno se dá řešit.

Na domácí scéně jste takovou zářivou stálicí s úžasnou koncertní energií. Naposledy jsem vás měla možnost vidět společně s PARADISE LOST v ostravském Barraku. Jak vnímáš fanoušky, naše publikum přímo v průběhu koncertu?
Liší se domácí fanoušci od zahraničních?

Bez fanoušků bychom už dávno nebyli. Vlévají nám krev do žil a dávají pocítit, že to všechno pořád má smysl. Vážím si toho, že dnes na nás chodí mj. i dvacetiletí lidé, kteří v podstatě při vzniku kapely ještě nebyli na světě. To je super. Oslovujeme fanoušky napříč věkovým spektrem. Myslím si, že máme velmi inteligentní a sympatické publikum. Jsme s ním rádi.

Zahraniční fanoušci nás většinou vidí poprvé (až na jisté výjimky), takže každý koncert venku je pro nás tím prvním. V Německu je chladnější publikum, v Polsku, na Slovensku a více na východ je vždy kotel a natěšené publikum, které se prostě přichází bavit od začátku do konce.

Kde vás budeme moci letos vidět živě?

Letos? Něco se rýsuje na podzim, ale prioritní je nyní natočení desky, čemuž předchází producentská práce s Yossim, zkoušení a pilování, příprava videoklipu, fotek, zajišťování koncertů, nové image kapely a všeho kolem, co se samo neudělá, ale je to nutné, aby stroj šlapal a fungoval:)

Za pár dní možná budu moudřejší a budu vědět více.

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY jsou už na hudební scéně nějaký ten pátek. A co nové kapely? Je pro ně jednodušší nebo naopak těžší se v současné době prosadit? Každý den na nás totiž vyskakují nové a nové skladby, alba, videa…

Dnešní kapely mají lepší zázemí. Lepší nástroje, lepší učitele, je se od koho učit, vše je přístupné. My jsme si vše museli vyšlapat sami. Já až ve 14 letech začala chodit na sólový zpěv a stejně mě na LŠU naučili „jen“ klasické zpívání.

Nebyl tu nikdo, kdo by učil, jak pořádně otevřít pusu a vydat tón, který ustojí metalový hluk kapely. Všech učitelek, jejichž hodiny jsem kdy navštěvovala, si velmi vážím a děkuji jim za jejich přístup a rady, ale vlastně to, na co jsem si já přicházela desítky let, dnes umí holky ve třetí třídě díky modernímu pedagogickému vedení a internetu.

Na druhou stranu konkurence je veliká. Ale měla-li bych si vybrat, raději bych začínala dnes.

Ovšem nelituji. Jsem pamětníkem prastarého ostravského doomového podhoubí a také skvělých časů rodinného vydavatelství Redblack – tahle doba tu už nikdy nebude.

Pomohl vám více rozmach médií třeba s větší fanouškovskou základnou, poslouchaností, komunikaci s posluchači?

Mám pocit, že médií je stále více, ale stále méně je těch, které by se věnovaly metalové hudbě – okrajovým žánrům vůbec. Dříve jsme mohli vysotupit v Noci s Andělem, mihnout se na předávání žánrových cen Anděl, vystoupit v dalších pořadech o kultuře na ČT, na Óčku a jinde. Dnes už se ruší i ceny Anděl a pokud zůstanou, žánrové možná nebudou. Smutné.

Kultura u nás je odkojena masovostí let před rokem 1989. Kulturní elita byla zlikvidována. Masa poslouchá komerční rádiové stanice a kouká na komerční televizní programy a nehledá. Stačí jim staré fláky od hudebníků předchozí éry. Mladé a okrajové umění nemá šanci oslovit potenciální posluchače.

Často se po našich koncertech potkávám s lidmi – novými fanoušky – kteří jsou z koncertu uneseni a kupují si desku. A vždy následuje stejná otázka: „To je vaše první deska? Cože? Šestá? Vy už fungujete více než 20 let? Jaktože jsem o Vás nikdy neslyšel/a?“

Osobně jsem SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY začala registrovat při mém prvním metalovém rozletu s albem „Relic Dances“. Ale určitě máte i fanoušky, co jsou s vámi od vzniku kapely. Jak oni reagují na posun a vývoj v hudbě a přechod z anglických textů na české případně polské?

Někteří fanoušci preferují staré desky, jiní nové, někdo nás objevil až u „Návazu“ či „Relic Dances“, je to různé. „Staří“ fanoušci to většinou berou tak, jak to je. Myslím, že už to dnes nikdo moc neřeší, tohle spíše přišlo na přetřes v době, kdy SSOGE získali prvního Anděla a došlo k velkým personálním změnám a postavení nové sestavy. Teď už to nejspíše nikoho nepřekvapuje, ani styl hudby, kam jsme dospěli, ani texty v češtině.

Chystáte reedici dvou demosnímků a druhé řadovky „Behind the Shadows“. Proč právě tyhle počiny?

Deska „Behind the Shadows“, která je na CD dlouhodobě vyprodaná, byla vydána v červenci 2016 firmou Nasphyr Records na krásném průsvitném červeném vinylu. O vydání obou demosnímků na CD projevil zájem magazín Pařát. CD v digipakovém provedení vychází 21. března 2017.

Pokud je poptávka, je i nabídka:)

Jaké kapely, desky jsi v poslední době poslouchala nebo co tě nejvíce zaujalo?

V poslední době totálně ujíždím na LEPROUS. Dostali mě i OCEANS OF SLUMBER. A taky poslední deska Tomáš Kočka. To jsou počiny, které mi i po těch letech, co muziku dělám a poslouchám, vytvářejí husí kůži. A to je znamení, že je to ten správný matroš.

 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Hana Hajdová

Webová stránka: http://www.ssoge.com/?lang=0

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2017-03-14 13:37:08

Prečítané: 4495x

Autor: Nikol Návratová

Nikol Návratová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie