CHROMING ROSE - Pressure

Chroming Rose boli počiatkom 90tych rokov známy, až kultový spolok. Spolok speedový, aby sme boli presnejší. Album, ktorý vyšiel v roku 1992, spôsobil priaznovcom kapely nemalý šok. Kde je tá veselá speedová parta? Po tej už nebolo ani vidu, alebo skôr slychu. Po vydaní "Black Album" od Metallicy nastala všobecná vlna spomalenia a tej sa nevyhli ani CHROMING ROSE, ktorí boli dovtedy považovaní za plagiát slávnejších kolegov HELLOWEEN. Práve vplyvmi Metallicy, Europe, AC/DC alebo Iron Maiden je nahrávka priam nasiaknutá. Odštartuje skladbičkou "Under Pressure". Skladba má vystižný názov, podobne ako väčšina songov na albume je akosi "pod tlakom", aspoň čo sa týka atmosféry. S výnimkou pár speedovejších songov, na aké sme boli zvyknutí od CH.R., ktoré však ani z´daleka nedosahujú kvalitu svojich predchodcov z minulých dvoch albumov. Tentokrát však dominuje ťažká atmosféra, šlapavý rytmus a riffy tvrdé ako kameň, občas až trashové. Titulná "Under Pressure" je ale aj tak jedna z naj vecí na albume. Ďalšia "Never Ending Nights" ale začne prekvapujúco metallicovsky trashovo. Až refrén napovie, že sa jedná o Chroming Rose. Tretia "Metamorphic Dreamer" mi pripadá ako zrážka Queen a Manowar. Je to polobalada, ktorej znova dominujú zborové refrény. "Skyline of the World" znamená záblesk nádeje pre milovníkov old school speed metalu. Známe riffy, rýchlosť, dvojkopáky a silná melodickosť. Ako vystrihnuté z Keeperov, alebo buďme presnejší - z prvých dvoch albumov CH.R. V päťke "They Will Always Find a Reason" nás spevák Gerd na začiatku presvedčí, že vie ťahať aj nebeské výšky. Celkovo je to pohodová skladbička, skôr pomalšia s premenlivým tempom. Ale napriek nespornej kvalite skladby kapelka produkovala v minulosti aj lepšie veci.

Zvyšok skladieb asi nemá zmysel pitvať. Ono je to tak, že všetky tie riffy, melódie, postupy, som už kdesi počula a nie raz. Na škodu by to nebolo, keby to bola pecka, ktorá by ma zdvíhala zo stoličky. Je to skôr taký lepší priemer. Ono sa to bude páčiť väčšine ľudí uznávajúcich takýto štýl, ale nie je to nič svetoborné. Nayše sa mi to zdá také dosť jednotvárne.

Treba dodať, že album bol labuťou piesňou lode s vlajkou Chroming Rose. Ono je to ťtažko, keď z lode zdrhne kapitán, že áno. V tomto prípade to bol spevák Gerd. Chroming Rose vraj stále existujú na klubovej úrovni, ale po albume "Pressure" kvalita nahrávok a aj vystúpení začala geometrickým radom klesať. Ďalší album "New World" bol o dosť horší album ako "Pressure", ale stále ešte nie vyslovene shit. Speedmetaloví fanúšikovia sa od nich cšak definitívne odvrátili a práve speed metalom si CH.R. podmanili Európu aj Japonsko.. no koľko im tých fandov asi ostalo? ... No a album "Insight" z roku 1999 bol totálny prepadák., ktorého kúpu každý metlák riadne oplakal. A tak ružička s kedysi krásnym chrómovým odleskom zvädla.

Každopádne, "Pressure" je relatívne poctivá a príjemná nahrávka. Aj keď, sú aj lepšie. Kvalitu debutu "Louis XIV." alebo druhého "Garden of Eden" album nevidelo ani z rýchliku.

6 / 10

Tracklist

1. Under Pressure
2. Never Ending Night
3. Metamorphic Dreamer
4. Skyline of the World
5. They Will Always Find a Reason
6. The Snake
7. They Want More
8. You Can't Lie Anymore
9. Price of My Life
10. Temple of Shelter

Zostava

Gerd Salewski - spev
Reno Wendschuh - gitary
Timo Mende - bicie
Harry Steiner - basa
S.C. Wuller - gitary

Informácie o albume

Žáner: Heavy Metal

Dátum vydania: 10.10.1992

Typ:

Dĺžka: 41:20

Vydavateľstvo: EMI Records

Webová stránka:

Krajina: Nemecko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2005-02-04 22:56:45

Prečítané: 3231x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie