CRYPTOPSY: September Crypt Tour 2014

CRYPTOPSY: September Crypt Tour 2014

Kanadské technical brutal death metalové (ďalej len TBDM) šialenstvo CRYPTOPSY vyrazilo na svoje X-té európske turné, ktoré ale malo podľa plánu zasiahnuť aj Slovensko. Bratislavu si spolu s dvoma českými zastávkami zobrali na starosť páni z Obscure Promotion. Aké však bolo naše prekvapenie, keď sme sa až po príchode na miesto činu dozvedeli, že zodpovednosť za organizáciu dnešného koncertu na seba prevzali promotéri z Randal Clubu, (kde sa koncert konal). Predtým o tom nikde neinformovali, na úvod teda menší chaos, ale akreditácia je potvrdená a môžeme ísť na to…

Na internete 19:00, na vstupenkách 20:00, ale keďže sme sa žiadneho "+ 1 supportu" nedočakali, hrať sa začína až krátko po 20:30. Väčším prekvapením je však fakt, že ako prví to odpaľujú americkí DISGORGE. Fans to registrujú a snažia sa túto brutal death metalovú už-legendu podporiť v rámci možností. Začnem rovno spevom, keďže ten je pri onej kapele akýmsi nosným pilierom. Po mnohých zmenách stojí za mikrofónom Angel Ochoa z CEPHALOTRIPSY a to je teda poriadna nálož - guttural vocal ako z veľkej knihy, íčka, ktoré majú hlavu i pätu a zdvihnú vás zo sedadiel. Inštrumentálna zložka je na tomto tour okresaná na troch členov (chýba jedna gitara), no vôbec to nevadí. V plnej spokojnosti sme si vychutnali kvalitne vyskladaný setlist, kde sa hralo z každého albumu; skladby ako "Cranial Impalement", "She Lay Gutted", "Exhuming The Disemboweled", alebo aj ich najstaršiu - "Womb Full Of Scabs". DISGORGE si ale absolútne nezaslúžili ísť prví. Toto konštatovanie sa mi najprv marilo len ako pocit, už čoskoro však bolo reálne zdôvodnené. 

Ako druhí z troch totiž do nášho hlavného mesta zavítali, tiež Američania, JUNGLE ROT. Niežeby to bola hudba slabá, či nedajSatan nekvalitná, ale po masakri, aký spôsobili ich californskí kolegovia, sa títo Wisconsinčania nechytali. Príliš tuctové, príliš obohraté nápady, (ak máte obdobný pocit pri DISGORGE, tak vedzte, že to práve oni inšpirovali asi milión iných kapiel, a pritom u nich možno použiť slovo "inovatívnosť"), priveľa SIX FEET UNDER a miestami dokonca aj prehnaná gestikulácia, hoci burcovanie publika bolo na mieste a stretlo sa aj s odozvou. V playliste zaznelo hlavne viac vecí z poslednej dosky "Terror Regime".

Headliner tohto tour, CRYPTOPSY, je jedna z najšpecifickejších kapiel spomínaného TBDM štýlu. Radosť fans začala ešte pred koncertom, keď mohli v kľude odchytiť všetkých členov na pive, pofotiť sa a podobne. Vtedy ešte vyzerali ako celkom bežní ľudia (metalisti). Po pomerne dlhom zvučení a definitívnom príchode sa však všetko zmenilo:
Začíname skladbou "Crown Of Horns" aj s legendárnym krátkym predslovom alba "None So Vile" a Matt McGachy nás víta s nepatrným úsmevom. Jeho hrdlo však vyludzuje tak zverský growling, že dovidenia. Môže vám prekážať, že mu aj pri väčšom sústredení a znalosti textov nerozumiete jednotlivé slová, (výnimku tvoria škreky a občasný murmur), ale celkovo je ten vokál v poriadku. Keď sa do toho pridá headbang s ultra-dlhými vlasmi, ako frontman u mňa vyhráva! Z klasickej zostavy pôsobí v kapele už len bubeník Flo Mounier, čož je ale stroj par excellence. Jeho hra je rýchla, náklepová, ale pritom technická a vskutku jedinečná. Najnovším členom zostavy je basák Olivier Pinard, ku ktorému som nemal výhrady, lebo rytmickú zložku dopĺňa veľmi kvalitne a v kapele nie je len do počtu. Najmä keď si vezmete, že už je vedľa neho len jedna gitara - Jon Levasseur odišiel a Chris Donaldson si musí vystačiť sám. Treba však povedať, že bez nejakých vážnejších komplikácií, keďže hrá technicky presne a na stejdži zvláda sám všetky sóla.

Publikum bolo sťaby odtrhnuté z reťaze - neviem, kde berú poniektorí jedinci energiu na tú hŕbu circle pitov, moshpitov a iných pitov, ale bolo ich viac než headbangerov. "Cryptomačky" (ako sme ich prekrstili) boli spokojné, čo dokazovali úprimné úsmevy, nekonečné podania rúk s fanúšikmi, ale napr. aj najdlhší možný setlist, aký na tomto turné ponúkajú…
Hoci najaktuálnejším albumom je ešte stále ten eponymný z roku 2012, najviac priestoru dnes dostal "None So Vile", z ktorého zazneli štyri kusy. Okrem toho registrujem po jednom z prvej dosky, o niečo viac z mojej srdcovky "Whisper Supremacy", (hlavne teda jeden z vrcholných momentov, "White Worms"), ale CRYPTOPSY sa už tradične neboja zaradiť aj singel "Worship Your Demons" z dosť kritizovaného prešľapu "The Unspoken King". Zo spomínanej poslednej dosky zaznel hneď v prvom bloku napr. "Two-Pound Torch", ktorý ukazuje týchto Kanaďanov v aktuálnej sile a na druhej strane, možno práve preto páni vynechali čokoľvek z "Once Was Not".
Počet platiacich nebol nejako extrémne vysoký, ale cca 120-140, pri dobrej vôli 150 krkov sa v Randali určite zišlo. Je to dôkaz, že technical/brutal death je síce stále menšinový žáner, ale svoje publikum si nájde za každých okolností. Až na niektoré spomenuté organizačné nepresnosti, za ktoré kapely nemohli, to bola chvályhodná akcia.


FOTO: Mišo Patz

Informácie o koncerte

Názov: CRYPTOPSY: September Crypt Tour 2014

Dátum: 10.09.2014

Miesto: BRATISLAVA - Randal Club

Kapely: ::
CRYPTOPSY - technical brutal death metal (CAN)
JUNGLE ROT - death metal (USA)
DISGORGE - brutal death metal (USA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2014-09-16 18:42:37

Prečítané: 1298x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie