KORPIKLAANI - Kalle "Cane" Savijärvi

Lesný klan krstený fínskou vodkou

KORPIKLAANI -  Kalle

Fínska folkmetalová kapela KORPIKLAANI minulý rok oslávila už 15. výročie svojej existencie a zároveň vydala už deviaty štúdiový album v poradí. O ňom, o spolupráci s folkovými FLERET a ďalších témach sme sa bavili s gitaristom Kallem Savijärvim, ktorý je v kapele známy pod prezývkou Cane. 

Minulý rok ste odohrali vystúpenie na festivale Masters of Rock vo Vizoviciach, kde ste hrali s českou folkovou skupinou FLERET. Kto prišiel s týmto nápadom?
S nápadom prišiel promotér Masters Of Rock. Mal nápad, že naše kapely spoločne zahrajú legendárnu skladbu Vizovice. Je náš aj ich dobrý priateľ. Tento nápad nás nadchol, pretože sme vedeli, že v Českej republike sú veľkou kapelou. Potom, čo sme s týmto nápadom súhlasili, opýtali sme sa, či by sme mohli zahrať aj nejakú našu skladbu. Nakoniec sme spolu odohrali tri skladby, „Vizovice“, „Beer Beer“ a „Vodka“. (Nakoniec došlo aj k oficiálnemu singlu, pozn. red.). 

V Českej a Slovenskej republike hráte pomerne často. Čo hovoríte na publikum v týchto krajinách?
Poviem to rovno, ľudia sú v týchto krajinách vždy úplne skvelo šialení. Bolo to tak od začiatku.   Myslím, že prvýkrát sme  niekedy v roku 2006. A preto sa každý rok vraciame.

Máte od nás nejaký vtipný zážitok?
Áno, veľa. Prečo? Pretože som v oboch krajinách bol vždy opitý a to je vždy sranda! 

Ako vyzerá tvoj bežný deň na turné?
Celý deň spím a celú noc robíme party. 

Aké je typické publikum KORPIKLAANI?
Naše typické publikum je publikum všetkého druhu. Muži, ženy, mladí, starí a všetko medzi tým. Je skvelé zistiť, že nemáme len jeden druh ľudí, ktorý chodí na naše vystúpenia.

Máš radšej klubové koncerty alebo veľké festivaly? 
Ak by som si mal vybrať, povedal by som, že klubové koncerty. Ale som rád, že nemusím. Aj festivaly mám veľmi rád. Kluby sú v porovnaní s festivalmi osobnejšie a aj sety sú väčšinou dlhšie.  

Ako vyzerá metalová a folkmetalová scéna vo Fínsku? Ste s inými kapelami v kontakte mimo turné ako priatelia?
Nesledujem našu scénu, takže na to nemám ani názor. Pre nás je Fínsko dobré a to mi stačí. Samozrejme, že máme v iných kapelách priateľov, kvôli tomu, že tak veľa chodíme na turné. Vďaka sociálnym sieťam každý vie, čo robia ostatní a je naozaj ľahké ostať v kontakte. 

Ako to vyzerá u vás v kapele? Vídate sa mimo turné, nahrávania a skúšania? Chodíte si spolu vypiť a podobne?
Áno, jasné! Niektorí z nás boli dobrými priateľmi predtým, než sme založili skupinu. Všetky tie roky len upevnili naše vzťahy. Pre nás je naozaj ľahké robiť veci spolu. Sme ako taká veľká rodina. 

Ako vyzerá u vás skúšanie a nahrávanie nových skladieb? Čítala som, že žijete v rôznych častiach Fínska...
Každý z nás skúša doma čo najviac. Jonne má v Lahti pekné štúdio, kde si môžeme vyskúšať zahrať naše skladby spoločne. Bežne to robíme vždy, keď pridávame nejaké skladby do koncertného setlistu. U skladania je to prakticky rovnaké, každý  z nás po jednom doma nahráva svoje demo a následne ho pošle na vypočutie ostatným.

Poďme k vášmu aktuálnemu albumu. Volá sa „Kulkija“, čo môžeme preložiť ako „Cestovateľ“. Existuje nejaký koncept spájajúci niektoré skladby?
Chceli sme texty priblížiť každodennému životu, tentokrát nie príbehom a mýtom.  Tuomas Keskimäki, ktorý napísal texty na nový album, vedel presne, čo hľadáme a urobil naozaj skvelú prácu. Koncept síce nie je, ale tematika slobody a cestovania skladby spája. Hudba zase dodáva pocity ako napríklad túžba, radosť, smútok a láska. Tento album sa v každom ohľade drží pri zemi, ak to tak môžeme povedať. 

V tomto je teda novinka iná, než vaše predchádzajúce počiny. 
V porovnaní s našimi predchádzajúcimi albumami je novinka prirodzenejšia a organickejšia. Chceli sme, aby viac znela tak, ako znieme naživo. Snažili sme sa zachytiť pocity a emócie najlepšie, ako sme vedeli Gitarový zvuk bol dosť odlišný a spev s folklórnymi nástrojmi bol vytiahnutý viac do popredia. Ľahko si to všimneš, keď počúvaš album. 

 

Čo by ste s KORPIKLAANI v budúcnosti radi dosiahli?
Asi niekoľko platinových albumov a miesto v Rock ‘n’ Rollovej Hale Slávy. 
 
 A ako sa vidíte o desať rokov?
Ako jedna z najväčších kapiel na svete.
 
Akú hudbu počúvaš vo svojom voľnom čase?
Vôbec nepočúvam folk metal, naopak, väčšinou je to blues a country. Mám radšej staré veci zo 40. až 70. rokov. Mám veľa obľúbených interpretov od Roberta Johnsona po Hanka Williamsa a LYNYRD SKYNYRD. 

Máte veľa skladieb o alkohole a pití, teda aký je tvoj obľúbený alkoholický nápoj?
Určite pivo. A z pálenky vodka. 

Čiže sa držíš názvov vašich hitov. Ako rád tráviš svoj voľný čas?
Obyčajnými vecami, domácimi prácami, outdoorovými aktivitami, relaxovaním a samozrejme pitím. 

Čo by si rád odkázal slovenským a českým fans?
Čoskoro sa uvidíme! Užite si skvelé leto a neprestávajte piť! Ďakujeme!

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Kalle "Cane" Savijärvi

Webová stránka: http://korpiklaani.com/

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2019-06-09 22:03:47

Prečítané: 1580x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie