VADER - Piotr "Peter" Wiwczarek

"Skupina ako VADER vyžaduje, aby si sa obetoval len pre ňu."

VADER - Piotr

Nasledovný rozhovor s Piotrom sa uskutočnil už v zime počas spoločného bratislavského vystúpenia Vader po boku Deicide, Samael a Devian. Toto deathmetalové komando oslávilo štvrťstoročnicu skutočne svojským spôsobom. Piotr „Peter“ Wiwczarek bol totiž donútený vymeniť všetkých svojich spoluhráčov. Napriek tomu, že Vader je už viac-menej skupinou jedného muža po vzore napríklad Megadeth, na kvalite ani popularite to tomuto spolku vôbec neuberá. Spomínaný koncert Vader bol skvelou príležitosťou na rozhovor s Piotrom. Ten mimochodom priznal, že mu od slovenských fanúšikov viac sedí oslovenie Piotr ako „medzinárodný“ tvar Peter, oslovoval ich radšej v svojej rodnej poľštine a po vyčerpávajúcom sete nemal absolútne problém porozprávať a odfotiť sa s desiatkami svojich priaznivcov.

Piotr, bol si nútený obklopiť sa novými spoluhráčmi. Môžeš mi povedať niečo bližšie o odchode tvojich kolegov? Ako to vnímaš?
Jednoducho sa rozhodli, že sa chcú venovať niečomu inému. A keď sa tak človek rozhodne, nemôžeš ho nútiť, aby ostal, nútiť ho k niečomu, čo nechce. Im začala chýbať motivácia. Bolo by to zlé pre skupinu aj pre nich samých. Ale nevnímam to ako nejakú pohromu. Jendoducho sa len vymenili členovia a tí, ktorých teraz mám okolo seba, sú hudbe Vader skutočne oddaní. Zatiaľ sú vo Vader dočasne, ale uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Bude to ich rozhodnutie, či chcú v kapele ostať , alebo nie. Je to totiž dosť namáhavé, cestovanie po turné, musíš veľa obetovať a za všetkým je tvrdá práca. Je ťažké nájsť ľudí, ktorí dokážu byť povedzme polovicu roka ďaleko od svojej rodiny.

Myslíš, že tvoje nové posily toto zvládnu?
Zatiaľ nie je iná možnosť. Ale vyzerá to, že títo chlapci sú čerstvou krvou v žilách Vader. V ich očiach vidím zápal pre hudbu, hrajú s chuťou, je to fajn. Táto zmena prišla v tej najvhodnejšej dobe. Máme totiž nejaký ten čas na prípravu nového albumu. Je to tak lepšie, aspoň sa za tú dobu zohráme.

Vedel si o tom už dlhšie, že Mauser, Novy a Daray chcú odísť?
Pravdupovediac, keď sa Daray pridal k Dimmu Borgir, bolo to pre mňa veľkým prekvapením. Ani sa neobťažoval mi to oznámiť, dozvedel som sa o tom na internete. Ak si niekto hľadá novú prácu za mojím chrbtom, tak jednoducho niečo nie je v poriadku. Ak by mi do očí povedal, že sa chce stať bubeníkom skupiny, ktorú mal vždy rád, bolo by všetko v poriadku a mali by sme aj viac času poobzerať sa po novom bubeníkovi. Ale tento jeho postoj nebol fér. Dokonca aj keď som sa ho na to opýtal v deň nášho spoločného koncertu, kŕmil ma poriadnymi kecami. Dal som mu priamu otázku, prečo sa nikdy nezmienil o tom, že chce odísť. Nepovedal ani slovo o Dimmu Borgir, tvrdil, že sa viac potrebuje venovať priateľke, rodine, sebe a podobne. Novy ma tiež prekvapil. Nikdy si nezakladal na peniazoch, preto to bolo pre mňa sklamaním. Ukázalo sa, že preňho sú oveľa dôležitejšie prachy ako naše priateľstvo, takže sme sa rozlúčili. Mauser bol jediným, s ktorým som si veci dokázal povedať na rovinu, aj keď som nebol nadšený. Založil si vlastný projekt, kde spievala jeho manželka a začal mu venovať veľkú pozornosť. Ja som ho upozorňoval, že nikdy nebudem akceptovať, pokiaľ by tieto dve kapely boli v konflikte, napríklad že by išli obe naraz na turné. Mauser sa teda musel rozhodnúť a ja som vedel dopredu, ako to dopadne. Vader je moja skupina a on chcel mať niečo vlastné. Len ma prekvapila hudba, akej sa začal venovať, pretože vždy bol skôr fanúšikom extrémnej hudby ako rockerom.

Ako si spomenul, Mausera si upozorňoval, že nesmie nastať konflikt medzi plánovaním koncertov a podobne. Lenže aj noví členovia Vader pôsobia aj v iných skupinách a projektoch...
Musel som sa takto rozhodnúť, pretože nebola iná možnosť. Toto je aj dôvod, prečo zatiaľ nie sú stálymi členmi Vader. A ako som spomínal, je to na nich. Ak dospejú k tomu, že chcú byť vo Vader natrvalo, nechcem počuť nič v štýle „Teraz nemôžeme koncertovať, pretože musím absolvovať turné so svojou kapelou“. Skupina ako Vader vyžaduje, aby si sa obetoval len pre ňu. Znie to síce tvrdo, ale inak to nejde.

Vravíš síce, že odchod Daraya a Novyho bol pre teba prekvapením a hlavne ich dôvody, ale necítil si to tak trochu v kostiach, nemal si nejaké tušenie a nehľadal si náhrady? Nová zostava Vader vznikla relatívne rýchlo...
Pre kapelu je lepšie mať stálu, dlhodobú zostavu, pretože vieš, čo od tých ľudí môžeš čakať. Ale Vader je momentálne na takej úrovni, že nie je problém nájsť dobrých hudobníkov, ktorí s tebou odohrajú turné a pobudnú v skupine určitú dobu. Mám v radách metalových hudobníkov veľa skvelých priateľov, ktorí sú radi, že môžu byť členmi Vader aspoň na chvíľu, odohrať pár turné, prípadne nahrať nový album. Ja som napríklad rád, že vo Vader mám Waclawa Kieltyku. Poznám ho už celé roky a ešte pred tým, než vznikol Decapitated, to bol veľmi talentovaný mladík. Po tej strašnej nehode v Bielorusku, keď zomrel jeho brat, ktorý bol zároveň ich bubeníkom a spevák Covan bol vážne zranený, Waclaw bol úplne mimo. Je preňho určite dobré, keď sa môže opäť naplno venovať hudbe, aby na tieto veci tak intenzívne nemyslel. Miluje živé vystúpenia. Za mesiac si nacvičil všetky skladby a asi dva dni sme potom skúšali ako celok.

A ako to šlo s ďalšími novými členmi?
Basgitarista Reyash sa k nám pridal po americkom turné. Bolo to preňho ťažké, pretože pred prvým spoločným vystúpením sme spolu ani neskúšali. A tým prvým spoločným vystúpením bolo vystúpenie na jednom z najväčších európskych festivalov. Ale fanúšikovia ho prijali mimoriadne dobre, a to bolo veľmi dôležité. No a čo sa týka bubeníka, nájsť kvalitného bicmena pre rýchlu skupinu ako Vader je veľmi ťažké. Spravili sme teda casting a záujemcov sa našlo dosť. Niektorých sme si vytipovali, do finále sa nakoniec dostali traja a Paul bol najlepší. Nie iba svojou hrou, ale motiváciou a zmýšľaním. Myslím si, že on s najväčšou pravdepodobnosťou v kapele ostane. Pripomína mi Daraya, keď prišiel do Vader. Potom dva roky tvrdo makal a urobil obrovský pokrok. Dnes je bubeníkom Dimmu Borgir, takže sa mu to asi oplatilo. Mal veľkú motiváciu a u Paula je to veľmi podobné. Je takou mojou nádejou do budúcna.

Vydali ste kolekciu znovunahraných starých skladieb „XXV“. Kto prišiel s týmto nápadom?
Ja osobne nemám rád takéto kompilácie, pretože mám z nich pocit, akoby kapela nimi chcela naznačiť, že už viac nemá či povedať. A u nás to neprichádza do úvahy, máme viac a viac fanúšikov a rozhodne sa nechceme lúčiť. Táto nahrávka je ale pomerne špecifická, nahrali sme ju prevažne pre mladú generáciu, ktorá nás pozná z albumu „Impressions In Blood“. A to je aj dôvodom, prečo sa veci z tejto záležitosti na „XXV“ nenachádzajú. Sústredili sme sa hlavne na naše rané nahrávky a niekoľko skladieb, ktoré neboli nikdy vydané a vznikli v prvopočiatkoch Vader. Nahrali sme ich s novým zvukom a to bola aj hlavná myšlienka vydania „XXV“. Prvé albumy jednoducho nemali dobrý zvuk, ale boli súčasťou našej histórie. Teraz sú prístupnejšie novej, mladej generácii fanúšikov. Niečo podobné urobili aj Saxon pri príležitosti svojho dvadsiateho výročia. My sme akurát nahrali viac skladieb. Ten nápad sa mi jednoducho páčil, tak som si ho vypožičal.

Na „Winterfeste“ vystupujete spolu so Samael a Deicide. aký máš z toho pocit?
Čo sa týka Samael, som rád, že si môžme spolu po rokoch znova zahrať. Prvýkrát sme sa stretli v Poľsku a pamätám si, že sme to prehnali s pivom a spali sme pod stolom v dome môjho kamaráta. Bola to sranda. Je dobré, že Samael sa stali tak populárnymi a našli svoj štýl. Je odlišný, ale zaujímavý. A Deicide, no, oni sú veľmi vplyvným spolkom na deathmetalovej scéne. Keď sme prvýkrát vystupovali v USA, zistil som, že títon chalani sú veľmi milí. Potom sme sa stretli dvakrát v Európe.

A čo Glen Benton? O jeho manieroch kolujú všelijaké historky, na druhú stranu hádzaním toaletného papiera po fanúšikoch počas dnešného vystúpenia Order Of Ennead asi chcel skôr ukázať svoj zmysel pre humor...
S týmto chlapíkom som osobne nemal žiaden problém. Bol ku mne vždy priateľský. A zmysel pre humor má, to áno, je to celkom vtipný týpek. Jednoducho, toto mi starosti nerobí.

Ako to vyzerá s vašimi plánmi do budúcna a novinkou?
Samozrejme chceme odohrať veľa vystúpení v novej zostave. Práce na novom albume „Necropolis“ sú už v plnom prúde a dúfam, že ho vydáme hneď po letných prázdninách, v septembri.

 

Informácie o rozhovore

Odpovedal/-li: Piotr "Peter" Wiwczarek

Webová stránka:

Informácie o rozhovore

Uverejnené: 2009-01-30 23:03:10

Prečítané: 1219x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie