DIONYSUS - Fairytales and Reality

Po dvojročnej odmlke sa znova hlási švédska skupinka DIONYSUS so svojím už tretím albumom. Ich debutové CD koprodukoval Tobias Sammet a možno aj preto bol prirovnávaný aj samotným Tobiasom k Avantasii. Avšak neskôr sa celkom jednoznačne ukázalo, že Dionysus nebudú len jednorázový projekt pozliepaný z metalových all-stars. V roku 2004 vychádza úspešný nasledovník "Anima Mundi", z ktorého určite mnohým z vás utkvela v pamäti výborná metalová hymna "March For Freedom". Pokiaľ vám tento názov, alebo dokonca názov samotnej kapely nič nehovorí, celkom iste vám svitne aspoň pri mene Olafa Hayera. Áno, presne tak, je to dvorný spevák gitarového virtuóza Lucu Turilliho. Lucovi sa bohužiaľ v poslednej dobe nedarí nadviazať na posledné úspechy. A čo boh vína DIONYSUS, pripravil pre nás lahodné Chateau Margaux alebo lacný jabčák?

Už skvelý začiatok čo-to naznačí. S úvodnou "Illusion of Life" nastupuje valivý powermetalový song, pomaly sa rozbiehajúc stupňuje napätie, ale aj očakávania. Sekundy na veži ubiehajú a song sa vám dostáva pod kožu hlbšie a hlbšie. A na konci tejto skladby si môžete byť istí, že DIONYSUS zvolili naozaj perfektný otvárák. Albáč samozrejme nepostráda variabilitu. Keď ho zhodnotím ako celok, môžme takmer s istotou povedať, že DIONYSUS spomalili a čiastočne pritvrdili, ale posun k heavíku im vôbec neuberá na priťažlivosti. Silné nápadité melódiu dokážu udržiavať vašu pozornosť dostatočne dlho na to, aby ste si album obľúbili. Komu ale chýba speedová klasika, môže si ju užiť napr. v songu "The World", naopak kúsky ako "The Spirit" znamenajú spomalenie a čiastočne nastavia progresívnejšiu tvár kapely. Klasický heavy metal si zase môžete vychutnať v songu "Queen of Madness". Každý milovník melodického metalu si proste na placke nájde to svoje..

Tretí album býva pre kapelu tým zásadným. Väčšinou rozhodne, či kapela bola len dočasným poblúznením a vráti sa medzi šedý priemer, alebo má v talóne dostatok čerstvých nápadov, ktorými bude poslucháčov ešte nejakú tú dobu baviť... DIONYSUS dozreli ako kvalitné víno zo šťavnatého ovocia toho lepšieho z heavymetalového materiálu. Niektorým starým fanúšikom síce môže vadiť značné spomalenie na novinke, ale priaznivcov si táto nahrávka celkom isto nájde.

8 / 10

Tracklist

1. Illusion of Life
2. The Orb
3. Blinded
4. The World
5. Spirit
6. Queen of Madness
7. The Game
8. True At Heart
9. Tides Will Turn
10. Dreamchaser
11. The End

Zostava

Olaf Hayer - spev
Johnny Öhlin - gitara
Kaspar Dahlqvist - klávesy
Nobby Noberg - basa
Ronny Milianowicz - bicie

Informácie o albume

Žáner: Power Metal

Dátum vydania: 23.04.2006

Typ:

Dĺžka: 56:15

Vydavateľstvo: AFM Records

Webová stránka:

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2006-06-06 00:26:51

Prečítané: 1121x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie