SABATON - Primo Victoria

V posledných rokoch je bohužiaľ na poli heavy metalu viacmenej núdza o kvalitné, mladé a perspektívne kapely. Avšak z chladného severu sa nám so svojím debutom "Primo Victoria" prihlásila mladá švédska kapelka SABATON. Napriek tomu, že vek jej členov sa v tej dobe pohyboval pod 24 rokmi, vyprodukovali dielo, ktoré by im mohli závidieť aj starí ostrieľaní harcovníci. Pokiaľ vaše kovové srdce piští po riadnej kovovej dávke majestátnych zborov, silných melódiách v modernom kabáte, SABATON vás nepochybne za to srdce chytia...

Úvodnú, titulnú "Primo Victoria" by mohli týmto chlapcom určite závidieť aj takí MANOWAR. Majestátnosť, chytľavosť a sila skladby ju jednoznačne predurčujú na titul modernej heavymetalovej hymny. K hudbe samotnej veľmi pasujú aj texty, ktoré sa zaoberajú prakticky výhradne vojnovou tématikou, avšak nejde o fantasy boje, žiadne Dungeons and Dragons a takisto žiadne vikingské ťaženie, pretože chlapci čerpajú z prostých, jednoduchých vojnových konfliktov nedávnej minulosti a základným ťažítkom ich piesní je 2. svetová vojna. Rázne, rýchle pecky ako "Reign of Terror" a "Into the Fire" sa stiredajú s hymnickými eposmi s pompéznymi zbormi, ako je už spomínaná titulná skladba, "Panzer Battalion" alebo pomalšia, avšak pozor, nie baladická "Purple Heart". Klávesy sú v tvorbe SABATON použité veľmi striedmo a slúžia len na dokreslenie atmosféry, čo je nepochybne pozitívne, keďže vo vyššej miere by klávesy pôsobili určite rušivo. Takisto nečakajte nebeské vokálne výšky á-la Timo Kotipelto. Spevák Joakim je totiž hrdým majiteľom poriadneho "chrapáku". Napriek tomu melódie ťahá úplne úžasne a skladbám nechýba to, čo v súčasnosti mnohé len závistlivo postrádajú - neuveriteľná chytľavosť.. Verte mi, budete mať problém dostať tieto heavymetalové hymny z hlavy. Album zakončuje acceptovská pocta "Metal Machine", kde chlapci ukázali, že je im vlastný aj zmysel pre humor a text je tvorený prakticky z názvov legendárnych rockových a metalových skladieb.

Takže, ak sa vám cnie po starom dobrom heavy metale, dajte šancu aj mladíkom a siahnite po tomto nekomplikovanom, ale veľmi energickom a údernom dielku.

8 / 10

Tracklist

1. Primo Victoria
2. Reign Of Terror
3. Panzer Battalion
4. Wolfpack
5. Counterstrike
6. Stalingrad
7. Into The Fire
8. Purple Heart
9. Metal Machine

Zostava

Joakim Broden - spev
Rikard Sunden - gitary
Oskar Montelius - gitary
Daniel Myhr - klávesy
Pär Sundstrom - basa
Daniel Mullback - bicie

Informácie o albume

Žáner: Heavy Metal

Dátum vydania: 04.03.2005

Typ:

Dĺžka: 41:10

Vydavateľstvo: Black Lodge Records

Webová stránka:

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2005-04-03 23:47:14

Prečítané: 2622x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie