VIRGIN STEELE - Visions of Eden

Dlhých šesť rokov uplynulo odvtedy, keď sme naposledy počuli o VIRGIN STEELE, ak teda nerátame dve kompilácie v roku 2002. Za 6 rokov sa niektoré kapely stihnú rozpadnúť a spáchať aj reunion. Nečudo, že priaznivcom hymnických eposov Davida Defeisa bolo už asi aj trocha smutno... Ich prázdnotu zmiernila možno trocha aj Avantasia, kde David účinkoval, ale aj od jej vydania pretieklo už veľmi veľa vody. No konečne sme sa dočkali novinky "Visions of Eden" s podtitulom The Lilith Project - A Barbaric Romantic Movie Of The Mind ..Ostávalo len dúfať, že David si vďaka tým dlhým rokom dal naozaj záležať.

Skoro ma odradil obal albumu, niečo tak gýčovité som už pekne dávno nevidela. Áno, ten kôň je pekný, ale celkovo je to hrôza a des. Lenže pri tejto nahrávke platí do slova a do písmena porekadlo nesúď knihu podľa obalu. Respektíve CD. Nová placka VIRGIN STEELE pre mňa znamená asi najmilšie prekvapenie tohto roku. Vyšla bez prehnanej reklamy, potichu a nenápadne... A ani som od nej nič neočakávala, v kontraste s tým mi ale tým viac dala. Jedná sa o koncepčný album, ktorý nie je o mieri a šťastí, dielko je totiž skôr založené na deštrukcii pohanstva a točí sa okolo Lilith, prvej ženy Adama, inšpirujúc sa sumérskymi mýtami o nej, jej vzťahu ksamotnému Adamovi, Eve a Bohu. Textová zložka je každopádne veľmi zaujímavá, doporučujem jej venovať náležitú pozornosť.

Ešte lepšia je ale zložka, ktorá vás celkom isto zaujíma viac, a to hudobná. Nájdete v nej všetko, čo ste od Virgin Steele čakali. Majestátnosť, hymnickosť, ale pod kabátom orchestrálnosti sa skrýva priamočiare rockovo-metalové jadro. David Defeis evidentne vie, kedy je toho dosť a až príliš, kde orchestrálnosť pridať, aby pridala nahrávke na atmosfére, a kde ubrať, aby dielko nepôsobilo preplácane, čoho sa dnes viaceré legendy dopúšťajú, z môjho pohľadu napríklad BLIND GUARDIAN. Dobrým príkladom sú hneď prvé dve úvodne pesničky, kde sa pod majestátnosťou skrýva vlastne rocková priamočiarosť, z ktorej troška cítiť aj 70te roky a zároveň aj krásne heavymetalové pasáže a dosť jemný vokál v refréne. Refrény sú celkovo veľmi chytľavé a napriek tomu všetky krásy albumu neodhalíte na prvé počutie.Album je až po okraj nabitý nielen hrdinským feelingom, ale aj zasnenou melanchóliou. Tentokrát je pekným príkladom štvorka "Black Light of Black", ktorá vás zoberie na heavymetalovú nabrúsenú jazdu, možno trošičku pripomínajúcu staré časy Manowar, ale obsahuje aj pasáž, ktorá sa perfektne hodí k blížiacej sa zamyslenej jeseni. Keď už sme pri tých Manowar, som zvedavá, ako dokážu svojim krajanom odpovedať. Ale budú to mať ťažké. VIRGIN STEELE navyše majú výhodu, že sa ešte nedokázali v očiach metalistov zhovadiť, ako Manowaríci vďaka Joeymu už veľakrát. Inak, vidíte tú podobnosť , aj vizuálnu, medzi Joeym a Davidom? :) Každopádne, predpokladám, že koruna hymnického heavy metalu aj tak ostane v USA... Len či VIRGIN STEELE alebo MANOWAR. 
VIRGIN STEELE samozrejme nezabudli aj na balady. "Angel of Death", prvá z nich je na začiatku depresívna, veľmi, veľmi emotívna, Nakoniec atmosféra začne gradovať a zo songu sa vykľuje bojovnícky baladický hymnus. Hneď za ňou nasleduje úplne klasický slaďák "God Above God", ale najviac ma chytila desiatka "When Dusk Fell", ešte viac nabitá emóciami ako spomínaná "Angel of Death". chvíľami vám môžu naskákať zimomriavky po celom tele a slzy sa vám vtlačia do očí... Cítite v nej proste všetko. Vášeň, zúfalstvo, ale aj silu.

Takýchto úžasných momentov album ale obsahuje nespočetne, mne osobne sa napríklad veľmi pozdáva refrén v "Hidden God", alebo energia asi najrýchlejšej skladby na albume "Childslayer". Je ale na vás, aby ste si svoje vlastné obľúbene pasáže tohto dielka našli sami. Jediná moja výtka by možno šla smerom k nevýraznosti gitár, ktoré predsa len mohli byť vytiahnuté trocha dopredu a dodať albáču ešte väčší drajv. No klávesy v takej veľke miere, ako sú použité, veľmi schvaľujem. Nahrávka je heavy, temná, melancholická, progresívna a zároveň tradičná, silná, ohromne epická a ešte omnoho viac. Ak máte radi hymnický heavík, neváhajte ani minútu. Toto pozoruhodné dielko odporúčam každému priaznivcovi melodického metalu. VIRGIN STEELE sú naspäť, v celej svojej majestátnej kráse.

9 / 10

Tracklist

1. Immortal I Stand (The Birth Of Adam)
2. Adorned With The Rising Cobra
3. The Inefable Name
4. Black Light On Black
5. Bonedust
6. Angel Of Death
7. God Above God
8. The Hidden God
9. Childslayer
10. When Dusk Fell
11. Visions Of Eden

Zostava

David Defeis - vokály, klávey
Edward Pursino - gitary
Joshua Block - basa
Frank Gilchriest - bicie

Informácie o albume

Žáner: Heavy Metal

Dátum vydania: 08.09.2006

Typ:

Dĺžka: 79:30

Vydavateľstvo: Sanctuary Records

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2006-09-29 00:54:47

Prečítané: 1094x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie