ETHEREAL PANDEMONIUM - jesus.christ@hell.com

V hudbe sú dnes mimoriadne populárne pagan, celtic a viking kapely. Popri všetkých tých Ódinoch a keltských božstvách celí nadšení zabúdame na to, že aj naši predkovia mali krásnu históriu opradnenú množstvom mystiky a tajomstiev. Ešteže existujú kapely, ktoré nám pripomínajú dávne-pradávne časy, keď Slovania žili v nepoškrvnenej panenskej prírode pod krídlami všemocného Perúna...

Tou kapelkou, ktorá nám prináša možnosť spomenúť si na tieto dávno zabudnuté časy, je samozrejme bratislavské zoskupenie Ethereal Pandemonium. Album so zaujímavým názvom jesus.christ@hell.com je zatiaĺ ich posledným dielkom, tretím po ťažko zohnateľnom debute A Winter Solstice Eve a úspešnom Arcanum Lunae. Do deja albumu vhupneme prvou 7 minútovou skladbou "Dark-Age Philosophy", ktorá viac než výstižne demonštruje rozmanitosť, celkovú pestrosť a štýlovú vyváženosť albumu. Začína kozmicko-industriálnym introm, pri ktorom ma trochu premkol strach, čo bude nasledovať, resp. či mám správne CD v prehrávači, pretože takýto štýl skutočne nie je mojou parketou.. Avšak obavy sa veľmi rýchlo vytratili. Na scénu nastupujú gitary za výdatnej podpory kláves a všetko sa dostáva na tú správnu cestu. Niečo pre seba si nájde snáď každý metalista... blackový vokál, melodický spev, mystická recitácia, ženské vokály a dokonca aj sólo. Blackové tempá sa striedajú s klasicko-metalovými a všetko je podfarbené podmanivými klávesami. A celé sa to zlieva v jeden magický celok...

Ďalšou skladbou, ktorá ma veľmi zaujala, bola tretia "Vidovdan 1999". Snáď kvôli silne melodickému refrému, ktorý iste veľmi dobre funguje na koncertoch a pravdupovediac, utkvel mi v hlave na dlhé hodiny, pospevovala som si ho aj na druhý deň ráno. Blackový vokál je tentokrát v dosť zrozumiteľnej podobe aj pre našinca, keďže je po slovensky a zaujímavosťou je, že si zopakujeme aj literatúru pri vešoch "Mor ho, hoj, mor ho, detvo môjho rodu..." V štvrtej "The Resistance Manifesto" nájdeme ďalší nový prvok a tým je ženská recitácia, znova v slovenčine. Pôsobí veľmi záhadne a slová nútia človeka rozmýšľať. Apropo, texty u Ethereal Pandemonium sú veľmi silnou zložkou ich tvorby.. sú prevažne zamerané na oslavu Slovanov a pohanov, na oslavu ich histórie, ale sú veľmi filozofické, mystické. Majú niečo do seba, každému doporučujem sa pri nich pristaviť. Sú písané dokonca v troch rečiach, angličtine, slovenčine a v piatom songu "Elders Poem" sa objavuje aj francúzština. Týmto sú Ethereal Pandemonium určite jedným zo svetových unikátov.

Jedným z mojich najobľúbenejších songov bola vždy desiatka "Perinbaba". Silne atmosferická skladba, ktorá je dnes zrejme už klasikou spolu s "Baladou o furmanovi" suverénne odspievanou všetkými fandami na každučkom koncerte Etherealov. Základná melódia je založená na motíve známej rozprávky a ľudovej pesničky.

Album jesus.christ@hell.com obsahuje silné, silnejšie a priemerné momenty. To samozrejme neznamená, že všetky silné momenty som vymenovala.. treba ich nájsť.. Deficit by som videla trošíčka v zvuku, ktorý by som ja osobne subjektívne chcela asi trošku majestátnejší .. a aj anglická výslovnosť v melodických pasážach pôsobila na mňa chvíľkami zvláštne, ale sme predsa Slováci, že áno. Myslím, že tvorba Ethereal Pandemonium je dielkom, ktoré budú akceptovať, prípadne mať rady všetky vrstvy metalového publika.

 

Pozn. (2015): Zaujímavosťou, je, že na tomto albume sa ako klávesák Rhaa podieľal známy politik Ľuboš Blaha. 

8 / 10

Tracklist

1. Dark-Age Philosophy
2. Wisdom
3. Vidovdan 1999
4. The Resistance Manifesto
5. Elders Poem
6. Venus et Adonis
7. Aries
8. Kaos Al-khemy
9. Thy Kingdom Burn
10. Perinbaba Theme

Zostava

Vidar - gitara a vokály
Rhaa - klávesy
Herr Doktor - gitara
Demogorgon - bicie
Zuzana - vokály
De Sade Soliloquay - vokály

Hostia:
Nathuruss - basa, vokály
Mrs. Jana Blahová - vokály
Suzanne - hlas

Informácie o albume

Žáner: Slavonic Pagan / Black / Doom Metal

Dátum vydania: 08.08.2002

Typ:

Dĺžka: 55:07

Vydavateľstvo: Espirit

Webová stránka:

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2004-12-18 21:38:04

Prečítané: 4873x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie